При домашната коза за нормална млечност се смятат 2–3 литра мляко на ден. От специализираните млечни породи можете да очаквате до 4–5 литра на ден. Но ако млечната продуктивност е под средната или доенето изобщо не води до никакви резултати, трябва да откриете причината и да я премахнете.
Маститът е най-вероятният проблем
- причините са различни: механично увреждане на вимето, по-специално в резултат на нараняване или неправилно доене (прищипване); неправилно доене (нередовно или непълно изпразване на вимето или т.нар. сухо доене); небалансирана диета; хипотермия на вимето; отслабване на имунната система поради липса на движение, държане в твърде тъмно помещение, влажно, горещо, с постоянно течение и др.; употреба на антибиотици и други мощни лекарства; неспазване на санитарните и хигиенните стандарти (мръсно помещение, липса на грижа за кожата на вимето) и др.
Най-характерните симптоми на мастит: Затруднено изтичане на мляко или пълното му отсъствие. Изпускане от вимето на течност, различна от мляко - безцветно вещество, гной, кръв. Силно подуване на вимето или половината от него. Засегнатата част на млечната жлеза става много голяма и буквално „стъклена" и всяко докосване до нея е много болезнено за козата. Повишена температура, понякога в цялото тяло, но по-често само на мястото на възпалението. Вимето става много горещо поради протичащите в него възпалителни процеси и кожата на повърхността му става червена. Загуба на апетит, слабост, апатия. Висока воднистост на млякото, наличие на съсиреци или люспи в него, както и промени във вкусовите характеристики и появата на неприятна миризма.
Маститът е опасен, но е лечим: Освен това, ако проблемът се идентифицира своевременно и се реагира правилно, производството на мляко може да се възстанови буквално за няколко дни. Лечението на възпаление на млечната жлеза включва използването на антибактериални лекарства, симптоматични лекарства, както и набор от мерки, насочени към укрепване на имунитета на животното.
Важно! Антибиотиците имат пагубен ефект върху млякото и са неподходящи като вариант.
Първи признаци на мастит: Ограничете всички стресови фактори и минимизирайте вероятността от нараняване на вече болезненото виме. За да направите това, болната коза трябва да се държи в бокс (не да се извежда на свободна паша) и да се осигури пълна почивка. За да намалите подуването, дайте на животното малки порции вода, премахнете сочната храна от диетата и вместо това дайте прясно, висококачествено сено.
Важно! Концентрираният фураж през този период също е нежелателен в диетата на козата.
Много внимателно, опитвайки се да не причинявате страдание на козата, изцедете течността, отделена от вимето, което е местообитанието на огромен брой патогенни бактерии. Направете лек масаж на вимето, движейки се от долу нагоре. Можете също така да използвате затоплящи компреси и мехлеми, например ихтиол или камфор, но в този случай е особено важно да предпазите животното от течения и хипотермия.
Маститът се лекува и с помощта на новокаинова блокада, а контролът е от ветеринарен лекар. Като терапевтичен разтвор се използва новокаин 0,5%, доза - 50-60 мл.
Най-добрата превенция на мастит е спазването на санитарните стандарти за отглеждане на кози: балансирана диета; редовна смяна на постелята; премахване на течения в помещението; правилно доене с щателно измиване на ръцете и вимето преди процедурата; защита на животните от нараняване; ограничаване на контакта с потенциални носители на инфекции (диви птици, гризачи и др.).
Наранявания на вимето
могат да доведат до рязко намаляване на производството на мляко, дори ако не причиняват развитие на мастит. Увреждането на млечната жлеза може да бъде повърхностно, като в този случай се диагностицира лесно, или вътрешно – но тогава много лесно може да бъде объркано с мастит поради подобни симптоми - вимето става подуто и болезнено, често има кървави примеси в млякото.
- Най-честите причини за травми: небрежност на самото животно (вероятността от увреждане на вимето е особено висока при паша в гората, опитвайки се да преодолее препятствие, например ограда, контакт с остър предмет, когато се извежда на разходка в двора и др.); нарушение на технологията на доене; битки в стадото; оставяйки ярето под майката (лесно може да нарани козата с рогата или копитата си по време на игрите си на открито).
- При нараняване на вимето, процесът на доене трябва да се третира с повишено внимание, започвайки процедурата с лек масаж, загряване и пара. Синини и хематоми се лекуват със специални абсорбиращи мехлеми, топлинни компреси, а отворените рани се третират с дезинфектанти и противовъзпалителни средства, отстраняване на мъртвата тъкан и, ако е необходимо, хирургически конци. И в двата случая се използват и аналгетици. А лечението е от ветеринарен лекар.
- Натъртванията могат да бъдат лекувани със студени компреси, особено в първите часове след нараняване. Достатъчно е да приложите лед или охладен предмет, увит в кърпа, върху засегнатата област и да я държите поне четвърт час. Също така е важно да се гарантира, че раненото животно е напълно в покой.
Да се има предвид! Възстановяването на производството на мляко обикновено настъпва след 1 или 2 седмици - зависи от спепента на нараняването.
Важно е да запомните: за добрата лактация еднакво вредни са: недостатъчно хранене; прехранване; един и същи вид храна; внезапна промяна в диетата; нарушение на режима (честота и време на хранене). Стопанинът също трябва да знае, че някои продукти, които са напълно приемливи в диетата на суха коза, не са подходящи за млечните, тъй като имат пагубен ефект върху лактацията. Например, за да се подобри производството на мляко, се препоръчва да не се хранят козите с техните любими зелеви листа и захарно цвекло, както и билки като киселец, невен, вратига, пелин, лайка, рапица, анемония, див чесън, хвощ. И накрая, за да се произвежда мляко, е физически необходимо козата да има достатъчно течност в тялото си. Ето защо, когато млеконадоят спадне, е важно да се провери дали животното има постоянен достъп до прясна и чиста вода.
Кои фактори намаляват млечноста:
- Както при студено, така и при горещо време млечността може да намалее. Въпреки това, ако в първия случай това е свързано с допълнителни енергийни разходи за затопляне и съответно липса на хранителни вещества за производството на мляко, то във втория случай дехидратацията допринася за намаляване на лактацията.
- Повишена влажност в помещението.
- Лоша светлина.
- Неправилна процедура на доене (оставяне на мляко във вимето, сухо доене, неравномерни паузи при доенето и др.
- Препоръчително е козата да се дои 3 пъти на ден.
Обикновено това се прави веднага след хранене и поене или едновременно с даването на груб фураж.
- Кога намаляването на добива на мляко се счита за нормално: При козите, подобно на други животни, процесът на лактация е неразривно свързан с майчинството, тъй като млякото е за ярето. Изкуственото удължаване на периода на доене силно изтощава майките и количеството мляко е с непостоянно ниво.
- Максималното ниво на млечност - достига се през 4-5-ия месец след раждането, след което обемът му започва постепенно да намалява и това е абсолютната норма: на 5-месечна възраст ярето е самостоятелно.
Описаните по-горе промени (увеличаване и намаляване на добива на мляко) са характерни за всички кози. Но тяхната интензивност зависи от породата (месна или млечна), условията на отглеждане (наличие на пасище или не) и някои други фактори.
- С възрастта намалява производството на мляко. Ако преди една коза да достигне определена възраст (обикновено говорим за средно 5 години), нейната млечност се увеличава от раждане до раждане, то от приблизително 7-годишна възраст този показател придобива обратна посока. Процесът е необратим и не може да бъде повлиян: животното остарява, качеството на зъбите се влошава и съответно се нарушава процесът на смилане на храната, появяват се хронични заболявания, настъпват хормонални промени в организма, тъканта на млечната жлеза атрофира - обемът на вимето намалява.
Увеличете добива на козе мляко, като:
- Изберете млечни животни.
- Хранете по балансиран начин и стриктно по график.
- Като купувате нов фураж, първо трябва да се дава в малки количества заедно с предишния, като количеството му се увеличава всеки ден
- Предотвратете затлъстяване: не трябва да има твърде много концентриран фураж и зърнени храни в диетата. Наблягайте на прясна трева и сено - те са естествена храна за кози и затова са най-добри за лактация.
- Пазете животните от дехидратация - една млечна коза трябва да пие около 5 литра вода.
- Осигурете свободна разходка и паша целогодишно.
- Спазвайте стриктно условията за отглеждане - не само за температура, влажност, вентилация и редовно почистване на обора, но и за осигуряването на всеки индивид с достатъчно място. Защото прекомерното струпване намалява млеконадоя.
- Ваксинирайте и правете профилактични прегледи с ветеринарен лекар. Защитете животните от стрес: ако говорим за отглеждане на една млечна коза в лично стопанство, трябва да й говорите, показвайки й своето внимание и грижа. Максимален добив на мляко трябва да се очаква от най-спокойните и балансирани кози.

Коментари