Салмонелозата е често срещано заболяване в края на зимата при пилета и кокошки, но е заразно и за хората. В птицефермите също се появяват огнища на инфекцията - дори в големи частни ферми птиците не са имунизирани за това опасно заболяване. Що се отнася до стопаните с кокошарници по селата – за лично ползване на птиче месо и яйца, също трябва да осигурят здравето на пилета и кокошки.
Колко опасна е салмонелозата
Салмонелозата е остро чревно заболяване. С храната и водата бактериите попадат в стомашно-чревния тракт. Те активно се размножават в червата, което води до развитие на диария. Диарията причинява дехидратация, която е фатална за пилетата в рамките на часове.
Имунните клетки влизат в защита, но в процеса на бактериална смърт се отделят токсини, което причинява интоксикация на тялото. Поради отравяне пилетата стават летаргични, сънливи, апетитът им се влошава, което, заедно с дехидратацията, води до загуба на тегло и в тежки случаи до смърт. С потока на кръвта и лимфата патогенните бактерии се разпространяват в тялото, причинявайки увреждане на черния дроб, сърцето, дихателните и репродуктивните органи.
Салмонелозата води до масова смърт
при пилета на възраст до 10-15 дни
Възстановените индивиди изостават в развитието и остават носители на инфекцията, което може да провокира огнища на болестта в бъдеще. Когато кокошките носачки са заразени, производството на яйца рязко намалява и яйчните ембриони стават нежизнеспособни. Болестта се разпространява бързо и без лечение и специални мерки цялото поголовие може да умре.
Опасността от салмонелоза за хората
Заболяването засяга стомаха и тънките черва и се проявява като остро отравяне. Инкубационният период продължава 24-48 часа. Заболяването започва с гадене и повръщане, придружено от обща интоксикация с повишена телесна температура и тежка диария, която може да доведе до дехидратация. Можете да различите салмонелозата от обикновеното отравяне по зеленикавото, пенесто изпражнение, примесено със слуз, което лекарите са нарекли с красноречивото име „блатна кал". Заболяването е особено опасно за деца, възрастни и хора с отслабена имунна система. Локалното дразнене на червата и стомаха може да предизвика развитие на системно възпаление на стомашно-чревния тракт.
При хора със силна имунна система признаците на салмонелоза могат да отшумят в рамките на няколко дни, при условие че вземат мерки срещу дехидратация.
Внимание! Въпреки това, дори след като всички симптоми изчезнат, човекът остава носител на бактерия салмонела в продължение на няколко месеца. При неспазване на хигиената може да зарази други хора при контакт.
В трудни случаи ще са необходими антибиотици, както и антидиарични средства и последваща терапия за възстановяване на полезната чревна микрофлора.
Как възниква инфекцията
Бактериите засягат стомашно-чревния тракт на животни и птици, причинявайки диария и повръщане. Екскрементите и други секрети на болни индивиди са благоприятна среда за патогенни бактерии.
- Заразяването става с храната - когато пилетата ядат храна, която е била в контакт с изпражненията на заразени птици.
- Пиенето на вода се превръща в източник на инфекция, ако контейнерите с вода съдържат бактерии, които пилетата могат да носят на мръсните си крака.
- Заболяването се предава и от майка към потомство. Яйцата на болните кокошки-носачки съдържат бактерии, което води до смърт на ембриона в яйцето или инфекция на пилетата в първите часове от живота.
- Гълъбите и плъховете също са носители на микроби. Зърно, съдържащо следи от изпражнения на гълъби или плъхове, е източник на заразяване със салмонела за пилета и други домашни птици.
- Кръвосмучещи: кърлежите и дървениците също са носители на инфекция.
Важно! Човек се заразява със салмонелоза, като яде храни, които не са претърпели термична обработка: яйца, месо, мляко, получено от болни животни и птици. При неспазване на елементарни хигиенни правила болестта бързо се разпространява при други хора. Заразяването става чрез контакт с мръсни ръце.
Добре е да знаете, че:
- в пилешките изпражнения на заразени птици бактериите се задържат 4-5 месеца;
- в открити водоеми - до 7 месеца;
- в почвата - до една година.
Внимание!
- Бактериите остават в месото след замразяване и се убиват само при термична обработка. При температури над +70°C салмонелата умира за 5 минути.
- В осолено, сушено и пушено месо, което не е подложено на термична обработка, бактериите се размножават свободно, докато вкусът на продукта и външният му вид не се променят.
- Бактериите остават върху черупката на яйцата повече от 3 седмици, те проникват през пукнатините и се размножават в белтъка и жълтъка. Ястия, приготвени от сурови яйца: майонеза, сладкиши със сметана, както и рохко сварени яйца, омлет или пържени яйца могат да причинят заразяване на човек със салмонелоза.
Прояви на заболяването при пилета
Салмонелозата при пилетата се среща в различни форми: от остра до хронична. При остри случаи на заболяването птицата умира в рамките на няколко дни. При оцелелите индивиди заболяването преминава в хроничен стадий, докато те са носители на бактерии и представляват опасност за останалата част от птиците.
При пилета на възраст до 10 дни: Ако за инкубация се използват яйца от кокошки-носачки със салмонелоза, потомството е 80-90% обречено на смърт, а оцелелите индивиди ще бъдат носители на болестта.
Имайте предвид че:
- Когато едно яйце преминава през яйцепровода на болна птица, частици от екскременти, които съдържат патогенни бактерии, попадат върху черупката. В рамките на няколко дни микробите проникват в яйцето, което води до смъртта на ембриона в 80-90% от случаите.
- Излюпените пилета в затвореното пространство на инкубатора се заразяват с респираторна инфекция със салмонела и умират в рамките на няколко часа. Инкубационният период е кратък, като респираторната инфекция продължава по-малко от един ден.
- При пилета, заразени отвън, заболяването протича остро и води до масова смърт на млади птици в рамките на няколко дни.
При млади пилета
Те изостават в развитието и бавно наддават на тегло. Не са склонни да ядат храна и седят с дръпнати назад глави и разрошени пера. При засягане на дихателната система се появяват хрипове и затруднено дишане. Заболяването може да бъде придружено от ринит и конюнктивит. В подострия ход на заболяването периодично се появяват лошо храносмилане и диария. Бактериите атакуват и ставите, причинявайки куцота и в някои случаи парализа на краката и крилата.
При възрастни
Заболяването при тях често протича безсимптомно и бързо става хронично. При инфекция чрез храна и вода инкубационният период е около 7 дни. Скоростта на развитие на болестта зависи от имунитета на птицата, както и от степента на инфекция. Болните пилета стават летаргични, отказват храна и седят отделно от другите. Болестта може да бъде придружена от бяло-зелена диария. Обезводняването и отказът от хранене водят до изтощение, храната практически не се усвоява.
Внимание! Салмонелата заразява репродуктивната система на пилетата. При кокошките носачки снасянето на яйца рязко намалява. Заболяването може да доведе до жълтъчен перитонит, при който жълтъкът не се движи в яйцепровода, а навлиза в коремната кухина, което води до възпаление.
Лечение
Добре е да знаете, че само в лабораторни условия при изследване на биоматериал е възможно да се уверите, че пилетата са болни от салмонелоза, а не от друга инфекциозна болест. Анализът ще ви позволи да изберете антибиотик, който е ефективен срещу определен тип микроби. Въпреки това, когато се отглеждат домашни птици в селски райони или далеч от големите градове, провеждането на лабораторни изследвания е нещо в сферата на фантазията. Стопанинът трябва самостоятелно да оцени ситуацията и да предприеме действия.

Коментари