За да разберете какво да правите, когато пилето хрипти и киха, първо трябва да се опитате да определите причината за неговия дискомфорт. В идеалния случай болна птица трябва да бъде прегледана от ветеринарен лекар, за да може да се направи бактериална проба в лабораторията. Това е единственият начин да се определи точно кои микроби са причинили заболяването при птиците и да се намери ефективно лекарство срещу определен вид бактерии.

В нашите реалности обаче птицевъдите рядко прибягват до помощта на ветеринарен лекар.

Градските специалисти са фокусирани върху лечението на котки и кучета, а в селските райони - върху лечението на говеда. Така че самият собственик трябва да бъде ветеринарен лекар за домашните птици.

На първо място, собственикът трябва да анализира ситуацията и да се опита да определи кои фактори са провокирали заболяването.

Настинка: Причината за настинки при домашните птици, както при нас, хората, е проста хипотермия. Течение в кокошарник или заграждение, леденостудена вода в поилките, ниска стайна температура, влажен, студен под са рискови фактори, които могат да доведат до хрипове при пилетата. Нека добавим към това високата влажност в помещението, която възниква при лоша вентилация поради разликата в температурите вътре в кокошарника и навън. В условията на висока влажност на въздуха патогенните бактерии и гъбички активно се размножават.

Причината, поради която пилетата хриптят и кихат, може да е обикновена настинка. Кокошките носачки са преохладени и телата им се разстройват. Дишането става трудно, тъй като носните проходи се запушват със слуз. Пилетата са по-уязвими към хипотермия от възрастните птици. При бройлерите ринитът и синузитът, които разговорно се наричат хрема, се появяват по-често, отколкото при обикновените домашни кокошки-носачки.

Внимание! Настинките и хремата при домашните птици не трябва да се пренебрегват. Настинката, която не е излекувана навреме, може да стане хронична и тогава ще бъде много по-трудно.

Инфекциозни заболявания: В малките семейни ферми епидемиите от инфекциозни заболявания не се срещат често. Но невнимателни стопани, които продават кокошки-носачки по пазарите, предлагат кокошки, които наскоро са били болни и са носители на вирусна инфекция.

В продължение на няколко месеца носителите на патогенни бактерии представляват опасност за останалата част от населението.

Важно! В частните дворове купените птици рядко се държат в дългосрочна карантина, поради което периодично

възникват огнища на опасни заболявания

Например, при закупуване на яйца за люпене собственикът не е застрахован срещу инфекция при кокошките, тъй като някои болести се предават от майката на ембриона и пилето се разболява на първия ден от живота. За такива пилета всяка инфекция е смъртоносна.

Ако кокошарникът не се дезинфекцира редовно, инфекциозните заболявания се разпространяват бързо, засягат всички птици за няколко дни. А във влажната постеля, където сламата е смесена с изпражнения, се развива патогенна микрофлора.

Начинаещ птицевъд, когато за първи път се сблъсква с болест при птиците, е ужасен. Пилетата кихат и кашлят и издават странни звуци, по-скоро приличащи на крякане, отколкото на обичайното кудкудякане.

Заразената птицата хвърля назад главата си

и отваря човката си, за да диша

Пилетата могат да имат подути вратове и гърла, а инфекцията често засяга очите и се проявява като конюнктивит. При кокошките носачки инфекциозните заболявания влияят върху:

  • влошаването на производството на яйца;
  • водят до възпаление на яйцепровода;
  • проявява се деформация на яйцата.

Опитен птицевъд може да диагностицира кокошки и пилета въз основа на определени признаци:

Инфекциозен бронхит

Заболяването засяга пилета и кокошки от всички възрасти. Инкубационният период е кратък, за 1-2 дни инфекцията обхваща всички. Инфекцията започва с хрипове и затруднено дишане. От ноздрите се отделя слуз, очите сълзят, а в някои случаи заболяването е придружено от диария.

Да се има предвид! Производството на яйца рязко намалява и дори след лечение не се възстановява до предишното си ниво. А пилетата, които са имали инфекциозен бронхит, са силно забавени в развитието си.

Важно! След курс на лечение птицата придобива имунитет към инфекциозния бронхит, но остава носител на вируса в продължение на 6 месеца.

Инфекциозен ларинготрахеит

Опасна болест, която може да причини масова смъртност на домашните птици. Инфекцията засяга лигавицата на дихателните органи: трахея, ларинкс, носни проходи. Болестта може да се идентифицира чрез подуване на шията. Гърлото и носните проходи на птицата се възпаляват, пилетата протягат вратовете си, кашлят, понякога с кръв, и издават крякащи звуци. В лумена на ларинкса можете да видите множество малки кръвоизливи, както и слуз.

Внимание! След лечение кокошките носачки носят вируса за цял живот, но самите те се разболяват само веднъж.

Респираторна микоплазмоза

Заболяването засяга еднодневни пилета, ако патогените са върху черупките на заразените яйца. Болестта често се среща при бройлери, така че при излюпване на пилета от яйца за люпене птицевъдът трябва да бъде изключително внимателен към състоянието на пилетата в първите дни от живота им.
Когато са засегнати от микоплазмоза, еднодневните пилета започват да хриптят, пилетата са слаби и растат бавно. Ако лечението не започне веднага, болните пилета умират в рамките на 4-5 дни.

В стадо птици

микоплазмозата се разпространява мигновено,
а бактериите се предават по въздушно-капков път, както и чрез вода, фураж и мръсна постеля.

При възрастните птици микоплазмозата засяга дихателните органи. Болните кихат, дишат трудно и кашлят. Патогенните бактерии засягат не само белите дробове, те активно се размножават в тялото на домашните птици, което води до общо отслабване на кокошките носачки. Заболяването често води до изтощение, тъй като е придружено от диария. При кокошките носачки производството на яйца е значително намалено.

Важно! След лечението преболедувалите остават носители на болестта.

Лечение с традиционни методи

Поддръжниците на народните методи предлагат рецепти, които нашите баби са използвали за лечение на пилетата: водка, лук, люти чушки.

Анатомията на пилетата е проектирана по такъв начин, че птицата трябва да извие главата си назад, за да погълне течност. Когато храните птица с лекарства от спринцовка, трябва да държите главата й вертикално. Лекарството трябва да се излива на малки порции, така че пилето да не се задави.

Водката се считат за универсален лек за различни заболявания. 40° алкохол се разрежда с вода в съотношение 1:2 и се дава на възрастна птица два пъти дневно по 2 мл на глава. Курсът на лечение продължава седмица.

На пилета и бройлери се дава алкохолно лекарство не по-рано от една седмица, една капка наведнъж, водката се разрежда с вода в съотношение 1:3 или 1:4. На пилета на възраст 45-60 дни се дават 4-5 капки наведнъж.

Лук: За лечение на настинки при пилета се препоръчва да ги поите със сок от лук. Дава се чист или разреден наполовина с вода. За кокошки-носачки 4-5 мл се изливат в човката 1-2 пъти на ден, лечението продължава от 3 дни до една седмица.

Пипер: Когато кокошките кихат и хриптят, им се дават зърна черен пипер, за да се стоплят или в кашата се добавя лют червен пипер. За възрастна кокошка-носачка са достатъчни 2-3 зърна черен пипер. Червеният пипер се смесва с натрошени картофи в размер на 10 грама на 1 кг каша.

Лекарства: Когато отглеждат голям брой пилета, птицевъдите предпочитат използването на лекарства. Ако това е инфекция, е необходимо да започнете курс на антибиотично лечение възможно най-рано. За да могат лекарствата да доведат до възстановяване, е необходимо да ги давате стриктно според инструкциите и да завършите пълния курс.

Да се има предвид! Яйцето се използва за храна не по-рано от 14-21 дни след края на антибиотичното лечение, месото - след 20-40 дни.



При възможност е добре болните птици да се преместят в друг кокошарник, за да се извършва цялостна санитария с препарати на базата на белина, вар или асписептол (разтвор на базата на калцинирана сода и белина).
При възможност е добре болните птици да се преместят в друг кокошарник, за да се извършва цялостна санитария с препарати на базата на белина, вар или асписептол (разтвор на базата на калцинирана сода и белина).