Няма да спрем протестите, докато не се изпълнят исканията и Вътев не подаде оставка. Това каза Венцислав Въбранов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България, на протеста в с. Шереметя, област Велико Търново. Главния път София-Варна остава затворен в този участък. Както вчера пред Министерството на земеделието и храните, на протеста отново има пламъци - този път гори овча вълна и се гаси с мляко. Докарана е съпътстваща селскостопанска техника. 

По думите на Върбанов пред протестиращите опитите за разделение не са сполучливи и това ще бъде опровергано със стачни действия, докато не се изпълнят всички искания и министър Вътев не подаде оставка: "Няма да допуснем да ни излъжат, както през септември месец, когато ни хвърлиха прах в очите с меморандум, който не беше изпълнен на 100%", добави той.

"Ние можем да направим много повече от нещата, които правят протестиращите в Европа, но вчера лично съм възспрял колегите от крайни действия и пакости пред министерството, за да не оскверняваме сградата. Там се прави земеделската политика, стига да има отговорен за нея човек", каза още бившият агроминистър.

В протеста се включи и Симеон Караколев, председател на НОКА, който повтори исканията:

1. Осигуряване на бюджета за подпомагане на зърнопроизводството през 2024 г. по ставките на т.нар. "Украинска помощ" от 2023 г. - 20 лв./дка за 5-те основни култури.

2. Сборен пакет от законодателни искания с промяна на Закон за собствеността върху земеделските земи, Закон за арендата, разпределение на поземления фонд и т.н. Иска се въвеждането на 6 години минимален срок в Закона за арендата. 

"На гърба на животновъда е недопустимо преработвателя да го бави, затова искаме условие за 30-дневен срок на преработка на продукцията", добави Караколев.

3. За зелената сделка, по думите на Караколев българските земеделци не могат да приложат регламента за използване на пестициди в срок, като междувременно търпят санкции за това.

4. Либерализация на търговията на трети страни в ЕС, защото това ликвидира националния бизнес, още повече предвид слабия контрол на качеството на вноса и използването на забранени на местно ниво пестициди.

Симеон Караколев
Снимка: БТА
Симеон Караколев Снимка: БТА