За да може една коза да дава 3-4 литра мляко на ден, са важни 3 фактора:

  • диета;
  • движение;
  • редовно доене.

Процесът на доене на коза с ярета след отбиването им е малко по-различен.

След раждането вимето набъбва и въпреки значителния си размер, в него няма много мляко. Ако майката е с новородените, млякото е в малки количества, но в същото време яретата масажират вимето и увеличават млекодобива.

Когато се установи определено ниво на млечност,

стопанинът преминава към стандартен

режим на доене - 2-3 пъти на ден

По правило терминът "доене" предполага увеличаване на производството на мляко от козата през първите месеци след раждането. Но тази концепция се прилага и към процеса на увеличаване на млечността на козите, независимо от тяхната възраст и състояние.

Процесът на доене е еднакъв както за кози първескини, така и за кози с опит, които имат потомство не за първи път. Извършва се и след фалшива бременност, както и след спонтанен аборт.

Да отбивате ли козите или не?

Въпросът дали да държите коза с малките си или да ги отбиете зависи от много фактори. Например никой не очаква голям добив на мляко от коза от пухкав и месен тип. Тези породи имат различно предназначение, така че угояването на ярета чрез сукане, без отбиване от майката, е ефективно за тях.

Но за млечните кози, които се отглеждат заради производството на мляко, е необходимо да се поддържа златна среда - да не се лишават бебетата от мляко, но в същото време да не се пропуснат ползите от млечността на козата.

Ранното отбиване на малките

дава на стопанина забележимо увеличение на млякото,

но в същото време ще изисква повече внимание към грижите за яретата.

При ръчно доене на козата собственикът може да регулира броя на доенията на ден. За него е по-лесно да следи състоянието на вимето на козата. Това обаче изисква отделяне на допълнително време за

хранене на малките от шише или купа

С майчиното мляко яретата растат здрави и големи. Въпреки това, колкото повече бебета има в котилото, толкова по-трудно е за самата майка. Новородените не й дават мира, козата не може да яде достатъчно и да си почине.

Важно!

Веднага след като малките вече имат зъби, те неволно нараняват зърната на вимето, което може да доведе до възпаление.

Ако една коза е родила само едно или две ярета, те може да не изсмучат цялото мляко или да го изтеглят неравномерно, само от един дял на вимето, което води до диспропорция.

Понякога стопаните веднага отделят малките от майката, за да не придобият навика да сучат мляко от вимето. Това ще изисква по-внимателни грижи за бебетата, но ще се изплати в бъдеще. В края на краищата, понякога порасналите ярета на възраст 5-6 месеца продължават да сучат от майка си, което води до изчерпване на нейната сила и оставя собственика без мляко.

Как да доите коза с ярета

Доенето на коза с малки е най-простият и естествен процес. Опитните козевъди твърдят, че никой не може да издои коза по-добре от собствените й малки. Хранейки ги, козата задоволява майчиния си инстинкт. А яретата, когато са с майка си, се развиват по-активно и бързо започват да ядат храна за „възрастни", опитвайки я от обикновена хранилка.

През първите няколко дни след раждането

вимето на козата е пълно с коластра

Това мляко се различава по вкус и химичен състав. То съдържа цял комплекс от вещества, които са в основата на имунитета на растящите ярета.

Новородените се слагат до вимето веднага след края на раждането. Те имат добре развит смукателен рефлекс, така че веднага се започват да сучат. Те боцкат вимето с малките си муцунки, като по този начин осигуряват необходимия масаж.

1-2 седмици след раждането

Първата седмица малчуганите са с майка си денонощно. При първескините, чието виме е все още малко, новородените се оставят за две седмици.

Стопанинът трябва да проверява вимето няколко пъти на ден и, ако има мляко в него, да изцежда излишното, за да стимулира лактацията.

2-3-а седмица

От втората или третата седмица малките започват да се поставят в отделна кошара 4 часа преди вечерното доене. През това време вимето на козата се пълни с мляко, което позволява на собственика да получи пълна млечност.

След като доенето приключи, гладните малки се пускат на майка им. Въпреки факта, че козата току-що е дала цялото си мляко, нейният майчински инстинкт не позволява малките й да останат гладни - и млякото идва отново.

По този начин собственикът увеличава добива на мляко по естествен път. Сукането на яретата е естествено стимулиране на производството на мляко, много по-ефективно от ръчното доене.

4-5-а седмица

Започвайки от един месец или малко по-късно, яретата се отделят от майка им за една нощ. Така тя яде и спи спокойно, а на сутринта дава обилно мляко, което радва стопанина.

Козата не може да не храни малките си, така че лактацията се активира и вимето отново се пълни с мляко.

Ако раждането се случи в края на пролетта - началото на лятото, когато вече има прясна трева, след сутрешното доене козата отива на паша с малките. Те прекарват целия ден с майка си, многократно са на вимето, а по време на почивките опитват и храната й: сено или прясна трева, овес или смесени фуражи.

От 3-ия месец

През първите два месеца от живота си яретата развиват напълно храносмилателната си система. Майчиното мляко вече им е осигурило силен старт, както и силен имунитет. Малките преминават към диетата за възрастни, а козето мляко е само малка добавка към нея.

Стопанинът извършва сутрешно доене, след което козата и малките се извеждат на пасището, където остават заедно 2-3 часа. Благодарение на буйната трева и движението козата произвежда мляко, а яретата допълнително стимулират производството му. След кратка разходка майката и яретата отново се разделят, за да се даде възможност на козата да си почине. До вечерното доене вимето се пълни с мляко, стопанинът го издоява и отново извежда цялото семейство на разходка.

Така в рамките на 3 месеца, с малко усилия и минимално време, е възможно козата да се издои и да се постигне максималният й потенциал. Обемът на млякото варира от животно на животно - в зависимост от породата, възрастта на козата, структурата на вимето и други индивидуални характеристики.

Как се дои коза на ръка

С наближаването на датата на раждането, вимето на козата се увеличава и набъбва. Изцеждането на мляко след раждането трябва да се извършва внимателно, за да не причинява болка на козата.

Преди доене вимето се масажира отстрани, като се внимава да не се притисне задната част. Първите потоци мляко се издояват в отделен съд или просто на пода, дори ако се планира млякото да се дава на яретата.

1-2 седмици

През първите 5-7 дни продуктивната млечна коза се дои 5-6 пъти на ден на равни интервали. Животновъдът ще има трудна седмица, защото ще трябва да ходи до козата на всеки 4-5 часа. Цялото мляко, изцедено през първата седмица, се дава на новородените. Не трябва да вземате коластрата от майките - за тях това е основата на имунитета и ценното хранене, но за хората това е доста специфичен продукт, който не всеки ще хареса.

Ако храните малките от ръка, те ще се научат да пият от дълбока купа или малка кофа. Първите няколко хранения са доста трудни, но яретата бързо свикват да пият, а не да сучат и още на втория или третия ден от храненето нещата се подобряват.

До края на втората седмица, когато вимето на козата омекне и има достатъчно мляко, се преминава към 4-кратно доене на всеки 6 часа.

От 3 седмици до 2 месеца

Започвайки от 3-ата седмица, козата се дои четири пъти на ден. Съответно яретата се хранят с прясно мляко по същата схема.

Ако в котилото има твърде много малки и няма достатъчно мляко за всички или собственикът иска да вземе част от добива на мляко, тогава в диетата се въвежда заместител на млякото за ярета и агнета (заместител на пълномаслено мляко) или пълномаслено мляко се взема от други кози, които са по-продуктивни.

Опитните козевъди смятат, че е по-рационално да се хранят обилно яретата през първите 3 месеца от живота им, отколкото да се дава малко по малко мляко в продължение на 6 месеца.

До 3-ата седмица едно яре може да изпие до 1 литър мляко наведнъж. Поотрасналите малки се прехвърлят на 2 хранения на ден, докато все още малките и слаборазвитите продължават да се хранят 3 пъти на ден през първия месец от живота.

За да отгледат добра коза, която в бъдеще ще дава големи млечни добиви, стопаните често жертват мъжките ярета, така че растящите женски да получат възможно най-много естествено козе мляко.

При свободно хранене

2-месечна коза изпива наведнъж 2-2,5 литра мляко и достига тегло 12-16 кг. При такава питателна диета козичката се развива много по-бързо и става по-голяма, отколкото когато се храни с нормата или със заместители на пълномаслено мляко.

Съвет от опитни козевъди: Препоръчват първото покриване на козата да се извърши не по-рано от постигане на тегло от 32-36 кг. Ако през първите месеци от живота си тя се е хранила обилно с пълномаслено мляко, тогава до 9-месечна възраст женската е набрала необходимото тегло, което й позволява да забременее много по-рано от препоръчителната възраст от 1,2-1,5 години.

Препоръчва се първото покриване на коза да се извърши не по-рано от постигане на тегло от 32-36 кг
Препоръчва се първото покриване на коза да се извърши не по-рано от постигане на тегло от 32-36 кг