Отдалеченият мониторинг на полетата е удобство за прецизно планиране на дейностит

С течение на годините селското стопанство се е развило до степен, в която фермерите лесно могат да практикуват прецизно земеделие. Асортиментът от агрометеостанции на пазара дава своя принос за правилно планиране на различните агротехнически мероприятия. Времето е факторът, който най-много влияе на добива и качеството на реколтата, затова е важно той да стане предвидим и управляем. Все повече научни изследвания си поставят за цел да покажат как земеделската метеорологична станция ще помогне на фермерите да приложат в практиката прецизните методи на отглеждане на растителни култури, за да повишат качеството и количеството на добива.

Има три области на фокус в прецизното земеделие – рентабилност, устойчивост и ефективност, за постигането на които има едно нещо, което стопаните не могат да пренебрегнат - метеорологичните условия. Те са длъжни да следят атмосферните промени, за да реагират навреме с осигуряване на правилна защита на растенията и да избегнат финансови загуби. Тук се крие съществената роля на метеостанциите, които опростяват, ускоровят и автоматизират процеса.

Точните в прогнозите си метеостанции на първо място помагат за прецизно планиране на засяването на културите. За правилното покълване е необходимо семената да се засеят при подходяща температура на почвата. Почвеният термометър върши същата операция, но използването му изисква излишен разход на време и човешки труд. Станциите са оборудвани със сензор за външна температура и могат с точност да определят температурната стойност на земната маса. Някои модели имат дори опция за предупреждение, с което земеделците се известяват, че условията за засяване са лоши или подходящи. Качествените метеостанции помагат за планиране не само на сеитбите, но на всички земеделски операции. Времето е от решаващо значение в земеделието, като болшинството дейности се извършват в предварително определени срокове. С получаване на точни прогнози в реално време, производителите могат да следват стриктно графиците за засяване, за борба с плевелите и вредителите, и за внасянето на торове и препарати в най-подходящия за това момент.

Възможността да се предотвратят големи щети, нанесени от вятър, градушки и слани е възможна само и единствено с добре разработени метеостанции, използвани на място. Прогнозите за времето, излъчвани по медиите, не могат да обхванат конкретни, по-малки географски райони. Те се фокусират главно върху влиянието на времето върху социалните, а не върху селскостопанските дейности.

Персоналната метеостанция информира за скоростта на вятъра, за предстоящи валежи, включително за тяхното количество на квадратен метър, както и за възможни застудявания, създаващи риск от слани. Уредите за метеорологични прогнози използват чувствителни сензори и манометри. Имат удобен за четене цифров дисплей и удобен за работа панел за управление.

В сезона на студ, слани и опасност от измръзване зачестява позоваването на наземни или летателни (с дронове) климатични станции, които се предлагат под наем или за директна продажба от вече няколко фирми на българския пазар.

Фирма Ник Електроникс е дистрибутор на наземни метеостанции, но отскоро започва и собствено производство. Метеостанцията Ник е ново поколение за достъп до надеждна информация за метеорологичната обстановка и планиране на обработки на полето, благодарение на точна прогноза. Със своите 7 сензора, метеостанцията от Ник се превръща в незаменимо оборудване за всяко стопанство, независимо от обема му. Предоставя информация за количеството валежи, слана, снежна покривка, температура и влажност на въздуха, скорост на вятъра, водно съдържание и температури на почвата и др.

Метеорологичните станции iMetos на Pessl Instruments представляват безжични соларни системи, които според нуждите се оборудват с необходимите сензори за наблюдение на климатични и почвени характеристики като температура и влажност на почвата, електропроводимост и рH. Заедно с метео станцията iMetos на Pessl се предлага и станция iMetos Radio Node. Така се постига още по-подробна информация за ефективното управление на стопанството. Станция iMetos Radio Node е малка, безжична станция, която изпраща всички данни в реално време чрез интерактивна мрежа обратно към базовата станция. Системата определя оптималното време за пръскане, предупреждава за развитието на болести по кулутрите, изчислява дневната евапотранспирация, определя количеството поливна норма, начало и край на напояване, проследява влажност, валежи и други климатични параметри в радиус на до 400 м. Поддържа свързването на до 600 сензори, сред които температура и влажност на въздуха, дъжд, слънчева радиация, скорост и посока на вятър, барометрично налягане, дебелина на снежна покривка, температура на почвата, влажност на почвата и др. Разпознава и заснема насекоми, приложима е в разнообразие от географски зони и автоматично изпраща получената информация в реално време до всяко свързано устройство. Възможно е получаването на SMS известие в случай на рискови ситуации като измръзване, необходимост от напояване и др.

Метеостанцията GeoScan ONSITE предоставя детайлна почасова прогноза за седмица напред, заедно с подходящите условия за пръскане, информация за валежи, тиемпература и влажност на въздуха, атмосферно налягане, температура на почвата на три различни дълбочини, скорост на вятъра, листна влажност, и други. Това спомага прецизното планиране на обработки и пръскане, ефективното управление на стопанството, пестене на време и разходи, и точност на данните.

Система за наблюдение CropView е информационна селскостопанска система с RECIM Технология, чрез която периодично се получават снимки с висока резолюция от земеделските земи, изследователски полета и др. С нея мониторингът на полетата и различните стадии от развитие на културите е удобен и точен. Дори през зимата обстановката е под контрол с идентификацията и снимките с висока резолюция на системата. Целогодишната работа се дължи на акумулаторна батерия и соларен панел.

Не всеки производител може да си позволи достъп до метеотехника, но въпреки това може да разчита на разпознаването на няколко основни фактора, които предхождат появата на слана. Те са най-ясно изразени през нощта и се наричат катабатичен вятър, температурна инверсия и евапорация. Сухите и студени ветрове увеличават евапорацията от овлажнените повърхности и може да охладят влажните части на растенията до температури, значително по-ниски от критичните за вида, което да има фатален ефект за растението. Това може да се наблюдава често при неправилна експлоатация на система за надкоронно дъждуване с вода. Например, може да се наблюдава формиране на лед при стартиране на дъждовална система при температура над 0°С, но без да се следи скалата на мокрия термометър (уред, абсолютно задължителен за правилна експлоатация на надкоронно дъждуване, който фирми като HortiSmart Solutions предлагат на българските овощари), чиято скала може да бъде значително под нулата в същия момент.

Метеостанция Ник, собствено производство
Метеостанция Ник, собствено производство
Метеостания BRESSER 5 в 1 с външен сензор и цветен дисплей
Метеостания BRESSER 5 в 1 с външен сензор и цветен дисплей
iMetos 3.3
iMetos 3.3