Инес ЗЛАТАНОВА

Международното изложение за селскостопанска техника Agritechnica стартира тази седмица, но вече месец се излъчват победители в различните концепции на събитието. Организаторът DLG (Германското селскостопанско дружество) избира 5 от краткия списък с 10 номинирани технологии немско производство, на които връчва награда „DLG-Agrifuture Concept Winner" за пионерски постижения и визии за бъдещето в аграрните технологии. Наградата е съсредоточена върху реалистичните шансове за внедряване на техническите възможности през следващите 5 до 10 години. Церемонията по награждаването на победителите ще се състои на 14 ноември в рамките на събитието в Хановер.

Победителите включват новата иновативна цифрова система за автоматизиране ISO Farm Research (IFR) на немският производител AMAZONEN-WERKE H. DREYER. Базирана на стандарта ISOBUS,

технологията стимулира

изследванията във фермата

Планирането на нови експерименти и опити за измерване се превръща в по-удобно за потребителя и употребата е по-безопасна с тази нова технология, така че повече знания и прозрения да могат да бъдат „жънати" в селскостопанската практика.

Друг първенец е Dual.Volt.24M на crop.zone GmbH съвместно разработен с John Deere. Той използва

електрохибридна хербицидна технология за

третиране на култури със селективни хербициди

Това е комбинация със система за разпръскване и лентово пръскане за устойчиво висока ефективност. Работната ширина от 24 метра и адаптивните апликатори позволяват изсушаване, контрол на междинните култури и плевелите, както и управлявано от камера междуредово третиране, което гъвкаво се адаптира към различното разстояние между редовете и размерите на растенията.

AgTech CoPilot на Fachhochschule Kiel Fachbereich Agrarwirtschaft, интелигентна архитектура за хибридни селскостопански машини, е нова система, която интегрира трактори, дронове и роботи в мрежа за сътрудничество. Това е въплъщение на прецизното земеделие, осигуряващо ефективност и устойчивост. Иновацията се състои в способността на системата да позволява безпроблемно взаимодействие между тези технологии, като оптимизира тяхното използване.

Концепцията за плевели E-Vario на Fendt

представя машина за плевене,

която е оптимизирана за комбиниране

с електрически трактор

Уредът за плевене Lauwen E-Vario Weeder включва електрически задвижвани модули, които оптимизират консумацията на енергия. Модулната настройка позволява лесно адаптиране към условията за отглеждане на различни култури. Базирано на AI откриване на растения и плевели и две камери за наблюдение на процеса създават основа за пълна автономност.

Отличие получава и възможността за отглеждане на различни култури на едно място с комплекса NEXAT за производство на растения. Чрез него могат да се отглеждат няколко култури едновременно на едно и също поле. Комбинират се различни насаждения с различно време на вегетация и прибиране на реколтата. Този хибрид от различни машини предлага различни предимства и позволява техническо и икономично прилагане към много култури.

DLG за трети път присъжда трофей Systems & Components, признавайки не само изобретателския дух на доставчиците, но също така и важния им принос към земеделските машини в глобален мащаб. От краткия списък с 21 номинирани иновации, журито, състоящо се от инженери-разработчици от агротехническата индустрия, избира 3-те окончателни победители за 2023 г.

В днешно време повечето автономни машини са оборудвани с брони, за да ги спрат в случай на сблъсък. Някои използват LiDAR, радар или синтез на сензори, за да сканират околната среда и да спрат машината, ако е необходимо. Тези компоненти са добре проектирани, за да избегнат сблъсъци, но никога не могат да предотвратят попадането на робот във високорискова зона, като например път, граничещ с поле. Известни решения, като гранични кабели или физически ограничения, не са приложими за земеделие в големи земеделски площи.

AGCbox на френския бранд AGREENCULTURE сега е първата базирана на GNSS система, която

прецизно локализира машината и

открива кога напуска работната си зона

Safencing е първата в света сертифицирана система за геозониране за офроуд приложения, която напълно отговаря на Директивата за машините 2006/42/CE. С тази функция Safencing AGCbox прави роботите автономни и по този начин преодолява предишните методи за надзор, които противоречат на всички предимства на роботиката.

Изящно изкуство е да използвате селскостопанските машини възможно най-продуктивно, без да ги претоварвате или да причинявате щети, поради високи и чести пикови натоварвания. С E.D.I. (електронен обмен на данни) на италианската фирма Bondioli & Pavesi на фермерите ще бъде предоставяна информация в реално време на таблото на трактора относно състоянието на задвижващия вал, мощността, погълната от приспособлението и прогнозна поддръжка. Сензорната система включва информация за въртящ момент, скорост, аксиална сила, вибрации и следи степента на припокриване на двете половини на силоотводния вал. Това дава възможност за оптимизиране на производителността и поддръжката, намаляване на разходи и време за отстраняване на повреда. Ако е свързана със самоуправляващ се трактор без оператор, тя предоставя информация и предупреждения на мениджъра на автопарка.

Вече съществуват пневматични вентили за спиране, регулиране и дозиране на течния тор. Те се използват главно за затваряне на съответния брой маркучи въз основа на управление ISOBUS и обикновено работят чрез надуване на вътрешен балон или подобен елемент. Пневматичните клапани FLUSTO от Zunhammer с тяхната изцяло нова структура, са предназначени за по-бързо и лесно прекъсване на потока от течен тор към изходите в напълно автоматизиран процес, без да се нарушава потокът на тор, когато е отворен. За разлика от конвенционалните вентили вътре не могат да бъдат открити смущаващи компоненти. Вместо това, отделен еластичен черен маркуч за течен тор може да бъде компресиран пневматично, чрез прилагане на въздушно налягане в прозрачния корпус на клапаните. Благодарение на различната структура, вентилите FLUSTO предлагат пестящ пространство дизайн, докато прозрачният корпус е голямо предимство по отношение на поддръжката и отстраняването на неизправности.

 

Технологията ISO Farm Research за дигитализация и автоматизация на селскостопанските процеси
Технологията ISO Farm Research за дигитализация и автоматизация на селскостопанските процеси
Dual.Volt.24M технология за устойчиво пръскане с електрохибридни селективни хербициди
Dual.Volt.24M технология за устойчиво пръскане с електрохибридни селективни хербициди
Системата AgTech CoPilot за интегриране на различни видове аграрна техника в сътрудничество
Системата AgTech CoPilot за интегриране на различни видове аграрна техника в сътрудничество
Култиватор Fendt E-Vario за електрически трактор и нисък разход на енергия
Култиватор Fendt E-Vario за електрически трактор и нисък разход на енергия
Поле с мултикултурни насаждения, обработвани с NEXAT
Поле с мултикултурни насаждения, обработвани с NEXAT
DLG връчва 3 трофея в концепцията Systems & Components
DLG връчва 3 трофея в концепцията Systems & Components
Система за геозониране на агротехника AGCbox
Система за геозониране на агротехника AGCbox
E.D.I. Eлектронен обмен на данни с тракторния софтуер за състоянието на частите
E.D.I. Eлектронен обмен на данни с тракторния софтуер за състоянието на частите
Пневматични клапани FLUSTO
Пневматични клапани FLUSTO