Какво да направите, ако прогнозата е за студове и нощната температура пада близо до нулата? Важното е да не се притеснявате и да знаете кои зеленчуци и цветя се повреждат от измръзване, как да покриете и защитите вашите растения от студа и кои зеленчуци могат да бъдат оставени в земята, защото мръзненето всъщност подобрява вкуса им.
Разберете очакваната дата с ниски температури
Много е важно всички градинари да знаят предварително приблизителната дата на замръзване в техния регион.
В допълнение към специализираните уебсайтове можете да се свържете с ветерани градинари във вашия район. Вашият личен опит също може да бъде надежден източник. Добра идея е да записвате действителните дати на последната и първата слана във вашия район.
Разбира се, средните дати на слана за само общи насоки и не предсказват сланата за текущата година. Освен това датите на замръзване се основават на най-близката метеорологична станция и не отразяват по-малките микроклимати на вашия имот, като например ниско разположени зони или зони близо до вода или тротоар.
Така че, в допълнение към публикуваните средни дати на замръзване, е разумно винаги да сте в крак с местната прогноза за времето и да наблюдавате температурите през нощта. Ако температурите са на път да паднат, бъдете готови да защитите деликатните растения. Обикновено първата слана за сезона се появява в ясни, безветрени нощи.
Важно: Растенията се увреждат не само от ниските температури, но и от времето, през което те са равни или под нулата. Ниските температури, продължаващи няколко часа, са много по-тежки за растенията, отколкото сланите за един час или по-малко.
- Сланата е различна и степента на увреждане от нея може да бъде различна.
- Леките студове от -1 до 0 оС ще убият нежните растения.
- Умерените студове от -2 до -4 оС са разрушителни за повечето растителности.
- Силните студове от -5 оС и по-ниски причиняват сериозни щети.
Устойчивост на измръзване на зеленчуците
По отношение на студоустойчивостта зеленчуците могат да бъдат класифицирани от устойчиви на измръзване до нежни. Някои могат да издържат на кратки периоди на замръзване, докато други, по-деликатни, загиват или се повреждат от минусови температури. Издръжливите зеленчуци са добре и без допълнителна защита от замръзване. Разгледайте внимателно вашите зеленчукови култури и дайте приоритет на тези, които наистина трябва да бъдат защитени.
Мразоустойчиви зеленчуци
(устойчивост на температури под -3 градуса)
Такива зеленчуци могат да издържат на ниски температури и леки студове за кратки периоди от време без нараняване. Те включват: броколи, брюкселско зеле, бяло зеле, кейл, хрян, горчица, лук, магданоз, грах, репички, спанак, ряпа.
Студоустойчиви зеленчуци (издържат на леки слани от -2 до 0 градуса): цвекло, морков, карфиол, целина, китайско зеле, салата от ендивия, йерусалимски артишок, салата, лук, чесън, зелен лук, пащърнак, картофи, ревен.
Крехки зеленчуци (не понасят замръзване)
Следните зеленчуци се повреждат дори от най-слабия студ или умират при 0 градуса. Те трябва да бъдат защитени от замръзване или прибрани преди замръзването: боб, краставици, патладжан, пъпеш, бамя, пипер, тиква, гиквички, царевица, сладък картоф, домати, диня.
Съвет: Тиквите могат да понасят много леки студове, но е най-добре да ги защитите, ако е възможно. Доматите могат да се берат за зреене на закрито, когато станат кафяви или поне светлозелени и плодовете са приключили с напълването (в последния случай вкусът ще бъде по-лош). Пъпешите трябва лесно да се отделят от стъблото, за да продължат да зреят при стайна температура.
Има няколко мерки, които могат да помогнат за намаляване на вредните ефекти от замръзване.
Напояване
Мократа почва може да задържи четири пъти повече топлина от сухата почва. Тя отвежда топлината по-бързо към повърхността на почвата и поддържа въздуха над нея по-топъл. Когато влагата от въздуха кондензира върху растенията и почвата, се отделя топлина, понякога повишавайки температурата достатъчно, за да спаси растенията. Затова поливайте растенията си добре преди замръзване. Растителните клетки, пълни с вода, също ще бъдат по-устойчиви на увреждане от студ.
Ранна реколта
Когато наближи края на сезона, много зеленчуци и плодове ще доузреят в дома ви, след като бъдат набрани. Доматите, ябълките, сливите и крушите лесно ще продължат да зреят извън растението. Поставете ги в хартиен плик в тъмна, хладна част на къщата и ги проверявайте няколко пъти седмично.
Мулчиране на ниски растения
За кратки студени периоди ниските растения могат да бъдат покрити с мулч, като слама или листа. Отстранете мулча веднага щом заплахата от замръзване премине. Кореноплодите могат да бъдат оставени в земята по време на леки студове. Някои, например пащърнак, моркови, цвекло, ряпа и репички всъщност стават по-сладки след замръзване. Мулчирайте кореноплодните с дебел слой компост, слама или изсушени листа. Но ако има вероятност земята да замръзне за продължителен период от време, изкопайте ги.
Защита на саксиите
През есента най-големият враг на саксийните култури е постоянно влажната почва. Уверете се, че имат подходящ дренаж. Някои контейнери могат и да се спукат при много студени условия. За да не се случи това, увийте саксиите в мехурче или чул. Ако е възможно, преместете ги на по-защитено място, например до южната стена на къщата или в оранжерия.
Подслон за растенията
Разбира се, основният начин за защита на растенията от замръзване е подслонът. Специални материали задържат топлината, като ги запазват. Често си струва да отделите време за покриване на зеленчуците, защото понякога ранните слани са мимолетни, а предстои дълъг период на топло време.
Най-често растенията се покриват с нетъкан материал (spunbond, agrospan и др.) Градинските магазини продават материали с различни грамажи и дебелини. За предпазване от замръзване трябва да вземете бял продукт с плътност 23 г/кв. м.
Чаршафи, покривки за маса и всякакви средно тежки тъкани също ще работят за защита на уязвимите растения. А някои малки растения можете да покриете с капачки от отрязани петлитрови бутилки.
Зеленчуците трябва да се покрият хлабаво, за да се осигури циркулация на въздуха. Не позволявайте материалът да се допира плътно до растенията. Закрепете го към земята с камъни, тухли или колове, за да предпазите покритието от докосване на листата отдолу.
Дръжте покритията готови и ги съхранявайте на сухо място. Ако използвате пластмасови капаци, почистете ги с маркуч и ги изсушете, за да са готови за използване при заплаха от замръзване.
По-добре е да инсталирате подслона много преди залез слънце. Поливайте леко растенията, преди да ги покриете.
Покрийте рано вечерта, когато вятърът утихне и отстранете покривалата, когато температурите се покачат на следващия ден, за да позволите на растенията да усвоят максимално затоплящата слънчева светлина.
Слани и цветна градина
Дори при леки студове (при температури около 0 градуса) може да се очаква загуба на нежни едногодишни растения, а цветята и листата на всички топлолюбиви многогодишни растения и храсти ще бъдат повредени.
Въпреки че някои петунии и други едногодишни растения могат да преживеят първата слана, най-добре е да ги премахнете точно преди слана или да ги пренесете на закрито за една нощ, ако е възможно.
След замръзване не забравяйте да компостирате всички здрави растения и да изхвърлите болните части, за да предотвратите разпространението на болест през следващата година.
След като вашите трайни насаждения изпаднат в латентно състояние, можете да премахнете стъблата и листата им.
След като сте засадили нови трайни насаждения и храсти през есента, можете да ги защитите, като добавите мулч около основата на растенията. Същото важи и за всички многогодишни растения с плитки корени, на които им трябват няколко години, за да установят коренова система. Особено важно е през есента да се мулчират маргаритките и хойхерите.






Коментари