Комбайни и специализирано оборудване за продуктивно „бране“ и обработки обслужват в морските ферми
Миденият отрасъл е добре развит в много страни по света, у нас също не са малко вече фермите, които произвеждат миди за консумация. В световен мащаб, добивът на миди, отглеждани във ферми, е далеч по-голям, отколкото този на диви миди. Целта на фермите за миди е да ги произвеждат в контролирани условия и с по-високо качество, отколкото тези, които се събират в дивата природа. Ефективността им варира в зависимост от мащаба на производството, от използваната технология, от управлението и от състоянието на околната среда. Мидените предприятия могат да произвеждат значителни количества, като някои по-големи могат да достигнат производство от
няколко хиляди тона годишно
Всичко това означава, че значението на сектора „Получаване и обработка“ на морски дарове нараства бързо. Фермите за миди се състоят от няколко компонента: затворени „полета“, в които под вода се „засяват“ и отглеждат мидите. Аквакултурите се внасят във водните плантации посредством съоръжения на брега или от плаващи платформи и се разполагат на стационарни конструкции, като се употребяват системи за култивиране на мидите с мрежи и други приспособления за отглеждането им в определените подходящи зони. В същото време се осигурява управление на водните потоци около тях.
В последните години механизацията и автоматизацията нахлуват в този бизнес. Инженерите от мидената индустрия са предвидили всичко: сеялки, съоръжения за хранене на „посева“, контейнери, мрежи-чорапи, специални въжета и конструкции, вакуумни стълбове. Мидената техногама включва: съоръжения за подготовка на мястото, където мидите ще растат, устройства за изравняване на дъното на морето и за подрязване на водната растителност, инструменти за почистване на мрежи и наслагвания, за поддръжка на конструкциите на фермата, както и машини за събиране, почистване и транспортирането им и др.
Когато дойде времето за „жътва“
готовите миди се прибират с плаващи комбайни, със стационарни съоръжения или „на ръка“. Макар и още налично, ръчното събиране отстъпва на разнообразните прибиращи машини за миденото стопанство, които обслужват „мидонасаждението“, разположено в морето, например. Първото съоръжение от такъв тип е произведено през ХХ век от френската компания Simon. Оттогава технологиите по отглеждането и прибирането на мидите се усъвършенстват, производителността - нараства. Всички мидоприбиращи устройства работят на принципа: всмукване, изтръскване, издигане в мрежести бигбегове, прехвърляне на транспортни ленти към платформи за почистване, сортиране и експедиция за преработка. В основата на работата им е един и същ начин на действие - използване на вода или вакуум, за да се изтръскат или да се всмучат мидите, които се събират в контейнери или мрежи.
В последните години се появиха плаващи мидокомбайни - плавателни съдове, съоръжени с нужната за целта техника. Те събират мидите, докато се движат през територията на аквакултурата - водни ниви било от миди за смилане на черупките, било от миди за кулинарни цели, било за стриди.
Основните компоненти
на мидокомбайна включват: кораб, двигатели, специални кранове на палубата, помпи за вода, мрежи или контейнери, системи за измиване и филтриране на мидите и контролни панели за управление.
Разбира се, както зърнокомбайните, така и тези комплекси биват различни по предназначение, по устройство и производителност. Има по-големи и по-мощни, с които се съкращава времето за мидоприбирането. Други модели имат по-малки размери и по-лека конструкция, което ги прави подходящи за работа в по-ограничени пространства. Разбира се, както споменахме, все още ръчното събиране е често срещано, дори предпочитано поради по-малки мащаби или за прецизно добиване на по-особени сортове за директна употреба.
В последните години съвременните ферми механизират в различна степен производството си с машини от разнообразни марки и модели. Някои от най-известните производители на специализирани устройства за мидоферми са Q-West, Simon, ANSCO, DIOS Machinery и др. Всички те предлагат различни типове мидокомбайни, които могат да бъдат персонализирани в зависимост от нуждите на клиента. Q-West е новозеландска фирма, която предлага на пазара пълния с иновации кораб-комбайн Vanguard - 30-метров алуминиев плавателен съд, с капацитет 80 тона на ден. Това е
първият същински плаващ
мидокомбайн, по който работата е започнала през 2018 г. Конструиран е в продължение на 12 месеца и включва няколко характеристики, нови за мидопроизводството.
С него се събират новозеландски зеленоусти миди и се извличат биоактивни вещества за използване в здравословни продукти. Корабът с плитко газене превозващ 80+ тона продукция и оборудване, е здрав, ефективен, осигуряващ добър комфорт за екипажа, чиято работа на палубата е уморителна и понякога опасна. Фермите за миди обичайно работят със закотвени към дъното въжета с дължина приблизително от пет до осем метра, съставящи линии (обикновено до 20), които се спускат вертикално надолу във водата и върху тях се отглеждат мидите. Въжетата имат шамандури, които държат линията и носят тежестта на мидите.
Морските комбайни курсират
между тях, повдигат готовите за бране и събират от тях мидите. Продукцията се пренася до фабриката за сортиране и подготовка за експедиция към пазарите.
Vanguard се задвижва от два 13-литрови шестцилиндрови главни двигателя Scania с мощност 405 киловата. Спомагателен Scania с мощност 285 киловата захранва хидравликата и водните помпи, а генератор Isuzu 70kVA осигурява електричеството. На палубата са монтирани грейдер, два големи въздушни компресора и въздушни резервоари и инсталации за воден баласт. Работните агрегати за прибиране на реколтата са разположени отзад на палубата. Комбайнът работи с шестима оператори, членове на екипажа.
В типовия състав на аквакултурите значително място се отделя на стридите, за прибирането на които се използват комбайни,
захранвани от слънчеви панели
Чрез тях се автоматизират много функции, като обръщане и почистване на мрежестите клетки - хоризонтални или вертикални. Американската фирма Solar Oysters произвежда иновативна, устойчива техника за тези по-различни миди. В стридокомбайна работи система за слънчеви стриди SOPS. Тя включва 12 соларни панела с мощност 375 вата, 5+ стълба, с клетки с капацитет по 575 кг. Работи на дълбочина 5-6 метра. Има и професионална система с пръскане за измиване на продукцията. SOPS е способна на устойчиво производство с висока плътност на вертикални плоскости, което позволява да се използва за отглеждане и добив на стриди за консумация. Соларите осигуряват достатъчно мощност за въртене на всеки стълб и на другите спомагателни системи: за измиване, за навигационно осветление, за наблюдение на платформата, мониторинг на качеството на водата и др. Въртящи се стълбове изваждат стридите от водата и ги внасят в клетките за по-дълги периоди от време. Действието на SOPS и въртенето на стълбовете позволяват
лесен достъп до стридите
при събирането им, наблюдение и взимане на проби, контрол на биообрастването и поддръжка на системата.
Важно е да се отбележи, че машините за прибиране на мидите осигуряват ефективно бързото им събиране, като гарантират минимални загуби до събирателните пунктове. Например, Simon произвежда машини-комбайни, предимно стационарни, които могат да бъдат монтирани на кейове или върху плаващи платформи, действащи в миденото поле.
Към системите за добив на миди се добавят различни видове сензори и контролери, които се поставят в мидените полета и чрез тях се регулират условията във водата. Тези системи се интегрират с комбайните за мидосъбиране и осигуряват по-голяма точност и ефективност при промишленото производство.
Изборът на подходящи машини за събиране, почистване и опаковане на миди може да допринесе за ефективното управление на мидената ферма и за постигане на по-голям успех в тази специализирана индустрия.
ДОПЪЛНЕНИЕ
Много производители на миди ползват машини за събиране, почистване и опаковане на миди, за да увеличат ефективността си и да постигнат по-високи нива на производителност. Пример за такъв производител е AquaFarm Nederland, един от водещите „мидари“ в Европа. Компанията ползва целия набор от мидомашини, специално проектирани за максимална производителност.
От години вече и в България работят мидени ферми. Една от тях е разположена в залив на североизточния бряг на Черно море, близо до градовете Каварна и Балчик, а друга - в Южното Черноморие, близо до Ахтопол. И други предприятия за отглеждане на аквакултури по черноморското ни крайбрежие вече предлагат своя продукция на пазара. Те продължават да търсят най-доброто оборудване за мидопроизводство, което да отговаря на екоизискванията и на техните нужди с цел постигане на максимални икономически резултати.







Коментари