Гризачите са чести посетители на помещението на домашните птици. Най-голямата опасност за здравето им са плъховете, които са носители на опасни инфекциозни заболявания. Неканените гости нанасят големи щети на домакинството: убиват млади пилета и изяждат по-голямата част от кокошите яйца.
Причини за появата на плъхове в кокошарника
Плъхът е умно и високоорганизирано животно. Някои са самотни, други образуват семейни групи, които нарастват бързо, тъй като гризачите се размножават през цялата година. А кокошарникът е истински рай за плъховете. Там е топло, сухо и има постоянно изобилие от храна. Коритата за хранене са препълнени със зърно и фураж, има постоянен достъп до вода. И плъховете се настаняват или под пода, или недалеч от плевнята, като проникват в нея, правейки тунели.
Какви щети могат да причинят плъховете?
Накратко - огромни. Техните дейности „удрят“ не само портфейлите на стопаните, но има и висок риск за тяхното здраве. Плъховете бързо ядат зърно и комбинирани фуражи, които, според самите стопани, изчезват буквално пред очите им и трябва да се купуват отново и отново.
Внимание! Плъховете са носители на инфекции, опасни за птиците и хората (чума, тиф, токсоплазмоза, лептоспироза, токсокароза и др.), А също така са място за размножаване на паразити - бълхи, краста и кокоши въшки. Гризачите могат да ядат яйцата и да удушат пилетата. Големите индивиди дори са в състояние да атакуват възрастна птица. Ето защо е толкова важно да се изгради за птиците не временна конструкция, където всеки гризач може лесно да проникне, а солидна плевня с основа и бетонен под. Но това е само първата стъпка, която ще предотврати донякъде появата на плъхове.
Признаци, че „домашните” гризачи
са в кокошарника
Лесно е да установите, че плъховете са в кокошарника. Доказателствата са:
- Удушени малки пилета, изчезнали изпод кокошката. Мишките не правят това, но плъховете са напълно способни да отвлекат пилета.
- Липса на яйца. Това е деликатес, който подобно на пилетата привлича вредителите в кокошарника.
- Повредени вещи. Плъховете са всеядни и опитват буквално всичко, включително напълно негодни за консумация материали.
- Появата на големи дупки в пода или стените, дупки в близост до кокошарника - гризачите определено са виновни за това.
- Котилото. Приличат на мишки, но много по-големи и агресивни.
Ако се появи поне един признак за наличие на плъх в кокошарника, трябва да се предприемат незабавни действия. Гризачите се размножават експоненциално – увеличаване на количеството с течение на времето и ще бъде много трудно да се унищожат.
Основни начини за справяне с плъховете
Има достатъчно методи за борба с плъховете в кокошарника. Основните са механичните капани и отровните примамки. Има и народни методи за унищожаване на гризачи.
Механични капани: Можете да ги купите в магазина или да си направите сами. Предлагат се в различни дизайни.
Капан за плъхове: Клетка със затваряща се врата и стръв вътре. Това е същият капан за мишки, само че много по-голям. Капанът се състои от дървена платформа, пружина и скоба. При докосване на стръвта пружината се активира и животното умира.
Електрически капани: На външен вид това е кутия, вътре в която има стръв. Гризачът влиза вътре, където е ударен от електрически ток.
Капан с лепило: Това е лист картон със слой лепило, нанесен върху него, и ароматна стръв. Можете да закупите специално лепило и сами да направите капана.
Важно! Механичните капани - както домашни, така и закупени, имат редица недостатъци: Те са особено опасни за любопитни кокошки и малки пилета. С помощта на капан е възможно да се отървете само от отделни индивиди, което няма да засегне значително общата популация от плъхове.
Ултразвукови репелери: Принципът на тяхната работа е да генерират вълни, които предизвикват паника и други неприятни усещания у гризачите, принуждавайки ги да напуснат местообитанието си. Тези устройства имат допълнително предимство. Мишки, къртици и други подземни животни също са чувствителни към вълните, които са не по-малко вредни от плъховете. Следователно инсталирането на ултразвуков репелер ще помогне до известна степен (всичко зависи от обхвата на устройството), за да се отървете от подземните вредители.
И тези устройства обаче имат недостатъци: другите домашни любимци също са чувствителни към ултразвук - зайци, котки, кучета.
Ако в хамбара, където се използва устройството, има прегради, вълните няма да могат да се разпространяват нормално в цялото помещение. Следователно, за да изведете неканените гризачи, ще трябва да инсталирате няколко устройства наведнъж.
Някои модели нямат настройки за честота и тип звук. С течение на времето останалите гризачи ще свикнат с ултразвука и ще спрат да се страхуват от него.
Ако ултразвукът е избран като средство за борба с плъхове в кокошарника, в този случай не се препоръчва да се прикриват пукнатините или да се запълват ходовете, направени от плъховете.
Химикали – отровата за плъхове е един от най-често срещаните начини да се отървете от унищожителите в кокошарника. На пазара можете да намерите голямо разнообразие от примамки:
Народните методи
срещу за плъхове в кокошарника са първото нещо, което стопаните използват, когато в него се появят нежелани съседи. Нека разгледаме някои от тях:
Различни домашни примамки. Най-често брашното или захарта се смесват с алабастър – най-твърдата разновидност на гипса, вар, цимент (по избор), а до него се поставя купа с вода. Разбираемо е, че плъховете ще ядат сместа и ще пият вода, като по този начин ще предизвикат реакция между компонентите на примамката. Този метод обаче е трудно приложим в кокошарник. Ще трябва временно да презаселите птиците от кокошарника, което невинаги е възможно.
Пепел. Смята се, че разяжда кожата на краката на гризачите. Затова много стопани я разпръскват по пода. Но такава мярка, дори и да работи, далеч не е най-добрата. Първо, пепелта лесно се издига във въздуха, който птиците дишат. Второ, в кокошарника винаги ще има мръсотия, от която не е лесно да се отървете.
Миризма на изгоряла вълна. Птиците първо се извеждат от помещението, след което в него се изгаря парче вълна. Плъховете, усещащи миризмата на изгоряло, могат да напуснат кокошарника, но само за известно време. После винаги се връщат.
Неприятни миризми. Смята се, че гризачите не понасят миризмата на определени билки (пелин, вратига, аптечна лайка, мента). Те са или окачени на тавана, или са разположени в ъглите. Но в първия случай миризмата може да не достигне до пода, особено ако кокошарникът е оборудван с вентилация, а във втория случай тревата, дори изсушена, лесно се унищожава от пилетата. По-ефективна алтернатива са етеричните масла, които се нанасят върху клоните и след това се разнасят из стаята.
Бъз. Плъховете не харесват миризмата му, а корените на растението като цяло са отровни. Ето защо някои стопани засаждат това растение до кокошарника. Но значителен недостатък на този напълно безопасен метод е, че бъзът расте много бързо и следователно изисква постоянно подрязване. Проблем е, че листните въшки много обичат бъза и лесно впоследствие ще мигрират към градината (ако е наблизо), което означава, че растението все пак ще трябва да бъде допълнително напръскано с инсектициди. Всичко това трябва да се вземе предвид, преди да използвате този метод. По-късно ще бъде много по-трудно да се изкорени бъзът, особено ако се намира до сградата.
Стръв под формата на пушена свинска мас. Поставя се върху дъска, която се монтира в буре с вода. Плъховете ще се опитат да стигнат до мазнините, ще паднат във водата и ще се удавят.
Възниква въпросът: никой ли не е чувал, че тези гризачи са отлични плувци? По-скоро пилетата или кокошките ще се "изкъпят" с всички произтичащи от това последствия.
Буре с вода. Народен метод, подобен на предишния, само с тази разлика, че няма стръв. Просто извадете водата от кокошарника. И единственият източник за утоляване на жаждата е водата в бурето. Но резултатът може да бъде по-плачевен за птиците, отколкото за плъховете.
Някои собственици в борбата срещу плъховете в кокошарника разчитат на котките. Но не всички от тях са в състояние да ловят плъхове. Тези гризачи са много по-силни и по-агресивни от обикновените мишки.
Кучетата също могат да ловуват плъхове. Дакелите и някои породи териери са специално обучени да правят това. И все пак не всеки е готов да вземе куче само за да помогне за унищожаването на плъхове.

Коментари