Все по-малко са сделките по данъчна оценка за сметка на реалните стойности
1787 лв./дка е средната цена на земеделската земя у нас, съобщиха на годишния си форум от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Ръстът е над 100% за последните 5 години. През 2017 г. нивите са стрували средно по 813 лв./дка.
На пръв поглед информацията може да се окаже стряскаща, като гледаме ръста на цените, коментира Стайко Стайков, председател на БАСЗЗ. Причината обаче е, че все по-малко сделки със земя се изповядват на по-ниската данъчна оценка, а повечето вече са по реални цени. Това е обяснението защо за 2022 г. има по-голяма разлика в данните между БАСЗЗ (данни от реалния пазар по статистика на изповядани сделки), НСИ (според данъчна оценка) и Евростат. В предходни години те се доближавали повече.
Стайков обърна внимание и на голямата разлика в цените между Северна и Южна България – съответно 2125 и 1448 лв./дка средни цени. Обяснението защо в Североизточна България цената е толкова ниска, а там влизат Варна, Добрич, Шумен и Търговище е, че се намаляват от полупланинските райони. Подобен е и примерът с Северен централен, където е Габрово. Югоизточен район отскоро включва и Стара Загора, но заради Странджа и Сакар и тук виждаме цена, по-ниска от очакванията.
Най-високите цени на сделки са за около 5 хиляди лева. Това са случаи за парцели, които имат връзка или с някоя програма, или с бума за ВЕИ инвестициите. Преди седмица е имало търг в Лясковец, който е стигнал до 4500 лв./дка без разходи за 280 дка. Има и такива цени, но са много рядко. В случая някой не иска да загуби парцели в съседство.
А комасирана площ в плодородна земя може да достига и над 7 хиляди лева, но е по-скоро изключение, защото само след 7-ма категория могат да бъдат законно сменяни статутите на земята, уточни председателят на БАСЗЗ.
Като цяло пазарът на земеделска земя е стабилен и прогнозируем, ръстът на покупните цени следва инфлацията. Релефът е много различен у нас и това дава голямо значение върху цените. Там, където става въпрос за полски райони с много добра земя, скокът е много голям. Където са полупланински пасища, но използваеми, ръстът на цените е най-малък.
По думите на Стайков има търсене, но вече почти липсва предлагане на първичен пазар – този, на който директно се купува от хората. Това се случва при форсмажорни обстоятелства. Има устойчив интерес за покупка на качествена и уедрена земеделска земя на вторичен пазар - това са всички уедрени парцели с цел търговия.
Ръст има и на рентите: средно 49 лв./дка през 2018 г. и 72 лв./дка през 2022 г. Поскъпването на рентите следва това на земята.
Прогнозата за пазара на земеделска земя през 2023 г. е, че пазарът ще остане стабилен. Такъв, какъвто го познаваме от много години. Прецедент беше 2009 г. в голямата криза, когато за около период от 6 месеца цената падна значително. Цената на актива ще зависи обаче от развитието на войната в Украйна, възстановяването на веригите за доставки, реколтата, цената на енергийните ресурси, семената, торовете, препаратите, и т.н.
Още за пазара на земеделските земи четете в новия брой на в. "Български фермер" от 12-18 юни
Коментари