През април при овощните култури се провежда интензивна растителна защита. За да се предотврати появата на резистентност към някои често използвани пестициди, е задължително редуването на препарати с различни активни вещества.

  •  Сериозни щети по костилковите овощни видове може да нанесе сачмянката. Болестта има две разновидности - гъбна и бактерийна.

През пролетта гъбната сачмянка заразява листата, по които се образуват кръгли червени дребни петънца, които впоследствие некротират и опадат. Срещу гъбната сачмянка се препоръчват 2-3 следцъфтежни пръскания през 7-10 дни. Използват се регистрираните за целта фунгициди.

  •  Една от най-опасните болести по костилковите овощни видове - кайсия, праскова, череша, вишна, слива, е ранното кафяво гниене. Заразата може да се появи още през април, като се провокира от чести валежи и висока атмосферна влажност.

Третиранията срещу ранното кафяво гниене са няколко, като не бива да се пропускат, за да се предотврати развитието на болестта. При различните костилкови видове има регистрирани различни продукти за растителна защита.

  •  Прасковата трябва да се третира срещу брашнестата мана. При чувствителните сортове се препоръчва да се извършват две пръскания, през 10 -15 дни.
  •  При черешата и вишната се провежда следцъфтежно третиране срещу най-опасната гъбна болест – цилиндроспориозата, известна още като бяла ръжда. Патогенът напада главно листата и при силна зараза може да причини преждевременен листопад.
  •  При бадема срещу болестта струпясване се препоръчват 2-3 следцъфтежни пръскания през 10-15 дни.

Консултирайте се за подходящите фунгициди в агроаптеката, тъй като много от най-използваните доскоро продукти вече са забранени за употребя.