Д-р Валентин Иванов, квмн

Бруцелозата, наричана още малтийска треска или болест на Банг, е опасна зооантропоноза. Тя е хронично заболяване по животните (кози, овце, по-рядко при говеда и свине, кучета) и човека (зооноза), което се причинява от бактерии - различни типове бруцели с размери 0,5-0,7 на 1,0-1,5 микрона:

Brucella melitensis - патогенна за хора, овце и кози;

Brucella abortus - патогенна за говеда и хора;

Brucella ovis - патогенна за овце и кози;

Brucella suis - патогенна за свине и хора;

Brucella canis - патогенна за кучета и хора.

Изборените видове животни са най-възприемчиви, останалите видове боледуват сравнително по-рядко. Заболяването е сравнително често срещано и при кучетата.

Източник на инфекцията са заразените животни като най-голяма опасност представляват животните по време раждане, на аборт и след него, както и заразоносителите мъжки разплодници с възпаление на тестисите и надсеменниците (орхити и епидидимити), които отделят патогенните причинители в големи количества и заразяват женските животни по време на покриването. Заразяването може да стане още и чрез замърсен фураж и вода. В здравите стопанства и стада най-често бруцелозата се внася отвън при вкарване на заразени животни (латентно болни) и по-рядко - чрез използване на отпадъчни продукти от млекопреработвателни предприятия, използване на общи пасища и водопои, използване от продукти от болни животни, използване на бруцелозни разплодници за естествено или изкуствено осеменяване.

В много от случаите при овцете и козите бруцелозата протича латентно и без видими симптоми, което е много опасно.

Отделянето на бруцели с млякото е най-продължително при овцете - може да продължи с години. Ето защо консумацията на сурово мляко може да се окаже понякога с фатални последствия. Много хора предпочитат консумация на прясно неузряло меко сирене. То също може да се окаже причина за заразяване, тъй като в процеса на зреене загиват голяма част от попадналите в млякото патогенни бактерии.

При овцете и козите освен аборти се наблюдават и преждевременни раждания.

Най-характерните симптоми на заболяването при говедата са масовите аборти към 5-8-ия месец на бременността, които най-често са съпроводени с едем (оток) на вулвата и влагалището със слузесто изтечение и едем на вимето.

Типично при бруцелозата след аборта настъпват следните усложнения:

l задържане на плацентата и възпаление на матката с продължително последващо безплодие;

l по крайниците на животните се наблюдават абсцеси, артрити, възпаление на ставните бурси и ставните капсули;

l при биковете заболяването протича с типичните орхити и епидидимити: възпаление и увеличаване на тестисите и надсеменниците.

Крава, която веднъж е абортирала вследствие на бруцелоза, много рядко абортира повторно.

При свинете протичането на бруцелозата е подобно на развоя при говедата.

При човека основният начин на заразяване е при консумацията на заразени продукти от болни животни: сурово мляко, неузряло сирене и кашкавал, масло, сладолед и месо.

Млякото и млечните продукти са най-честият посредник за предаване на заразата.

Инфекцията може да се предаде и чрез месо от болни от бруцелоза животни, което при готвенето не е преминало през висока температура.

Не са редки случаите на предаване на бруцелите от животните на човека при контакт с болни животни: при доене, обслужване.

Има случаи на заразяване на животновъди и работници във фермите, кото помагат при раждане на болни от бруцелоза животни.

Тогава причинителите могат да проникнат в организма през увредената кожа на ръцете (ранички, напукани ръце и др.).

Бруцелите са много устойчиви във външна среда. Човек може да се зарази с бруцелоза и при вдишване на прах, в който има бруцели (в обора или при обработка на почва), при обработка на кожа или вълна.

Във всички случаи при съмнения за бруцелоза диагнозата се поставя лабораторно

При животни за бактериологично изследване се изпраща материал: парчета от плодни обвивки, цял абортирал плод или стомахче, превързано в двата края, парчета от вътрешни органи, млечна проба и др. За серологично изследване се изпраща кръв от югуларната вена, а при свинете - от опашката или от очния синус.

Бруцелозните животни не се лекуват, евтаназират се хуманно и се предават на екарисаж, а собствениците им се обeзщетяват. В район с бруцелоза се забранява всякакво движение на животни.

ИМА СЛУЧАИ НА САМООЗДРАВЯВАНЕ НА ЖИВОТНИ

Понякога може да се наблюдава и самооздрявяване на животните.

То е по-често при младите животни и най-често при овцете. Понякога оздравяват дори цели стада, ако се спазват две условия: животните да се отглеждат при т. нар. затворено стадо - без приток на възприемчиви животни и при добри условия на хигиена и хранене.

НЕОБХОДИМИ ПРОФИЛАКТИЧНИ МЕРКИ ВЪВ ФЕРМАТА

Най-голямо значение за ограничаване на бруцелозата има провежданата правилна профилактика, която включва мерки за:

l недопускане на внос на инфекция отвън - 30-дневна карантина на новопридобити животни и двукратно серологично изследване през 3 седмици в този период; използване на здрави разплодници по време на случната кампания и при заплождане; организиране и правилно функциониране на родилното помещение и профилакториума.

l своевременно откриване на бруцелозни животни и ликвидиране на огнището - незабавно изолиране на животни, показали съмнителни признаци на заболяването; ежегодно изпращане на кръв за серологично изследване на мъжките разплодници, на лактиращите крави и на свинете-майки, като положително реагиралите животни за бруцелоза се унищожават по хуманен начин и труповете се извозват в екарисаж.

Увеличават се болните животни от община Рила

От 3 август започна вземането на проби за бруцелоза от всички животни на територията на община Рила. Отначало положителни резултати за болестта бяха открити при 15 кози в три животновъдни обекта в гр. Рила. Те бяха умъртвени по хуманен начин и са насочени за обезвреждане в екарисаж. Продължават серологичните изследвания на животни, като са изпратени 219 проби. Резултатите им излязоха следобед на 4 август и пробите на 85 животни са положителни. Тепърва ще се установяват стопаните им по ушните марки.

Периметърът на забраната за продажба на домашно мляко, месо и произведени от тях продукти вече обхваща и териториита на Дупница, Бобошево и Кочериново.

Досега 13 души са диагностицирани с бруцелоза. Чакат се резултатите от изследванията на още 35 проби на хора от община Рила.

Лечението на заразените ще продължи най-малко четири месеца.

Заради огнището на бруцелоза е забранено движението на животни към и от община Рила както и клането на животни в домашни условия.

Наличното мляко и млечни продукти собствено производство от болните животни е унищожено, за да се предпазят стопаните, обясниха от Българската агенция по безопасност на храните. Млякото, добивано от животните от град Рила, които не са показали положителна реакция към теста за бруцелоза може да бъде използвано за лична консумация след сваряване и за производство на сирене в домашни условия с период на зреене най-малко 60 дни.

Млякото, предназначено за преработка в млекопреработвателни предприятия, ще се използва при спазване изискванията на европейскoто законодателство за определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход.

Купуването на мляко и млечни продукти трябва да става от регламентирани производители. Хората са предупредени да не консумират сурово мляко и прясно - незряло сирене и кашкавал, както и недоопечено месо.

Кметът на Дупница инж. Методи Чимев забрани провеждането на изложби, на пазари или други събирания на животни на територията на града и селата.

Забранен е достъпът на външни лица в животновъдните обекти

По данни на хората от гр. Рила заразата може да е дошла от пръч, внесен от от Македония. Поне три стада с около 90 кози са били в контакт с болното животно. Още през март-април в Рила е имало масови аборти по козите, но явно не са направени изследвания, за да се потърси причината за тях.

След като повече от 60 години у нас не сме имали случай на болен човек от бруцелоза, през последните лета се появиха няколко огнища, като 54 души се разболяха, а двама починаха от опасната зараза. Причината са заразени животни, внесени предимно от Гърция.

При съмнения за болни животни фермерите да се обръщат към ветеринарния лекар, обслужващ обекта, или да потърсят официалния ветеринарен лекар за съответната община.

Таблица