Докато още сме на тема луковични цветя, ще се възползваме, за да отговорим на някои от най-често задаваните въпроси относно лилиума. Този красавец с едри, ярки и често силно ароматни цветове може да цъфти в градината или в контейнер от месец май до първите слани, ако сортовете се подберат правилно. Ето няколко насоки в тази връзка:
Азиатските лилиуми разцъфтяват най-рано (май-юни). Те следват неотлъчно божурите. Растенията в групата не са придирчиви, стига почвата да е добре дренирана. Стъблата им са къси в сравнение с останалите видове, а цветовата палитра, в която се предлагат е многообразна- от пастелни и нежни тонове до ярко жълто, оранжево, наситено червено или розово. За съжаление повечето нямат аромат, но оцветяват градината по неповторим нначин.
Ориенталските лилиуми са тези, с които пък можете да си докарате главоболие или алергия. Ароматът им е толкова силен. Растенията са високи, цветовете- едри, а растежът- сравнително бавен. Те следват азиатските си събатя по период на цъфтеж и украсяват горещото лято.
Следват видове лилиуми, които не са толкова разпространени, но също са невероятни. Тромпетни, тигрови и хибриди- все красавци, ако питате нас. Да, цветовете им са по-дребни, малко по-различни, но внасят разнообразие...
Вмъкваме съвсем накратко, че във флората на България има 4 вида диви лилиуми- албански крем, планински крем или самодивско цвете, петров кръст и родопски крем. Всички са защитени или застрашени от изчезване!
Засаждане – пролет и есен
Всички лилиуми презимуват добре в нашите градински условия.
Счита се, че засадените през есента лилиуми развиват силна коренова система, а напролет стартират вегетацията си без проблем. Освен това стъблата им стават по-силни, а цветовете по-едри и наситени. Подходящ период за засаждане е до две седмици преди първите мразове.
Пролетно засаждане се препоръчва в по-студените райони и планинските части на страната при първа възможност за обработка на почвата.
Важно е луковицата да се постави дълбоко в почвата.
Може и в саксия
Едроцветните красавци се развиват добре в контейнерни условия. Уловката идва, когато започне да става студено. Опитни градинари споделят, че най- успешно е презимуването, ако растението се премести в хладно помещение без да се вади от саксията.
Трябва да знаете, че лилиумът има период на покой, но през него луковицата не бива да се съхранява на сухо. Тоест, ако сте решили да вадите или поръчвате луковици, нека това стане в подходящи срокове за засаждане. В противен случай рискувате пресъхване, спаружване и още проблеми.
С мулч или без?
Есента е време за почистване и резитба. Ако стъблата на лилиумите са още свежи, а листата зелени, изчакайте да отмрат сами. Нека луковицата остане на мястото си, ако няма да размножавате.
С приближаването на зимата помислете за мулчиране. Защо? Защото мулчът ще предпази по-дълго почвата от замръзване, което ще позволи на луковицата да се храни още малко. Освен това той ще запази влагата. А напролет ще стопли по-рано почвата. Естествено, мулчът не е задължителен.
Ако поставяте такъв, внимавайте с отстраняването му през следващия сезон.
Запасете почвата с храна още сега
Независимо дали засаждате луковиците сега или вече са налични в градината, трябва да знаете, че лилиумът има нужда от органика и допълнително калиево подхранване. Добра идея е да запасите почвата с комплексен тор, съдържащ фосфор и калий, както и микроелементи през есента, а напролет да внесете азот, но в умерени количества. Добавяне на компост съяо се препоръчва.
Имайте предвид, че през 3-5 години трябва да разделяте и местите лилиумите на ново място. в противен случай се влошават качествата на цветето.
Снимки: Pinterest I Pixabay





Коментари