За някои е плевел, за други - уникат
Цветарите никога няма да се наситят на сини цветове, затова всяко цвете в тази гама си заслужава представяне.
Както обещахме, ето я- прекрасна, синьо лилава и лесна за отглеждане.
Дурантата е зачислена в семейство Verbenaceae, където са поместени още много, много любими цветя. Роден край на красавицата са Мексико, Южна Америка и Карибите. А от там завладява още много части на света като декоративно растение за отглеждане на открито или в контейнер в зависимост от климатичните характеристики на района. В някои страни се смята за инвазивна и дори е забранена за отглеждане с украсна цел. Имената, с които е известна, са golden dewdrop (златна капка роса), pigeon berry (гълъбова боровинка), skyflower (небесно цвете), mavaetangi (сълзи на раздяла). Все интересни имена, нали?
Тя е или храст, или дърво
Цъфти през всички топли месеци
Duranta erecta оформя разкошен храст или малко дърво, което в природата може да достигне до 6 метра височина и ширина, но в саксия е доста по-компактна. Листата са съставени от отделни малки и овални листчета.
Цветовете, светло сини или лавандулово лилави, а също и бели, са събрани в богати съцветия. Цъфтежът може да продължава през цялата година при подходящи условия, но у нас е най-атрактивен през топлите месеци. Плодовете представляват малки оранжеви топченца, а когато узреят, добиват виолетов цвят.
Листата и плодчетата са отровни! Само птиците могат да ги консумират без последствия, като по този начин разнасят и разпространяват вида. Това е и една от причините дурантата да се смята за плевел.
Изисква пряко огряване
При 4-5°С се прибира на закрито
Дуранта се отглежда сравнително лесно за топлолюбиво растение. В контейнер тя се чувства добре на слънчево място, без каквото и да било засенчване. Ако не ѝ достига светлина, тя прораства и става рехава, цветовете са по-малко.
За да цъфти обилно, е важно почвеният субстрат да е богат на хранителни вещества и с добра структура. Задължително се поставя и дренаж.
Умерено поливане според нуждите и сезона е ключът към красиво и здраво растение. Най- подходящо е поливките да се извършват, когато повърхностният слой почва се усеща сух при допир.
Растението няма предпочитания към влажността на въздуха, като се справя добре дори при засоляване, ако е близо до морето. Дурантата понася стойчески горещините и дори ги предпочита. Тогава е във вихъра си. Ниските температури обаче са опасни. При 4-5°С трябва да я приберете на закрито.
През топлата част от годината осигурете подхранване веднъж в месеца.
Пресаждайте я всяка година
Има много варианти за размножаване
За да се задоволи бързо разрастващото се растение, е необходимо ежегодно пресаждане с нов и качествен торфен субстрат и по-голяма саксия. Внимавайте с по-големите дуранти, защото е възможно да имат бодли по старите стъбла.
Красавицата може да се размножи по много начини: чрез семена, листни, стъблени или връхни резници. Ако нямате място за прибиране на голямото растение, но все пак искате да запазите вида в колекцията си, много подходящо е да си вкорените резници. За целта ще са ви необходими субстрат, вкоренител и импровизиран мини парник за запазване на висока въздушна влажност. Резници можете да заложите и през пролетта. Тогава вкореняването ще бъде по-лесно и по-успешно предвид активирането на новия растеж.
Семената пък се залагат през есента. Покълването отнема между 30 и 60 дни при температура около 20 градуса и оптимална влажност на субстрата.
Цветовете са харесвани от полезни насекоми, в това число пчели и пеперуди, което е поредната причина цветето да заслужи място в сърцата на цветарите.
Резитбите са важни
Белокрилката може да се окаже проблем
Небесното цвете се приспособява отлично към контейнерно отглеждане, но това изисква малко повече грижи. Препоръчително е да се извършват редовни зелени резитби за сгъстяване на храста или дръвчето, както и една основна есенна.
Основната резитба цели поддържане на компактни размери. Без резитби растението ще надхвърли очакванията ви и ще бъде трудно да се съхранява през зимата. Освен това дурантата цъфти на млади клонки. А колкото повече такива има, толкова по-голямо ще е цветното пиршество за окото.
Не на последно място отстраняването на прецъфтелите цветове ще спести доста главоболия. Оранжевите плодчета са доста красиви, контрастират на цветовете и листната маса доста ефектно, но са отровни. Регистрирани са смъртни случаи на малки деца и домашни любимци. Затова внимавайте!
На открито красивото цвете не среща трудности и врагове. Проблем може да се окаже белокрилката през зимния период.
Зимата - на светло и хладно
Поливките се намаляват
Предвид факта, че дурантата не понася по-ниски температури от 4-5 градуса, спокойно можете да я съхранявате в неотопляема стая наред с други декоративни растения (хлорофитум, цитруси, олеандри, ангелски тромпет и т.н.). Ванжо е помещението да е светло и температурата в него да не варира много.
През зимния период поливките се намаляват дотолкова, че растението да не пресъхне. Много и дълго задържаща се вода води до гибел. Идеята е да процесите в растителният организъм да затихнат.
В топло помещение в условията на къс ден, каквито са зимните, ще получите слабо и прерастнало растение без цветове.
Възможно е листата да пожълтеят и да опадат през зимата, но не се притеснявайте. Дурантата е жилаво растение.
Сортове и краски

У нас дурантата се появи отскоро. Цената ѝ е сравнително висока, но растенията са доста големи и си заслужават всяка стотинка. Проблемът е, че малко търговци я предлагат.
Най-популярният сорт и този, с който можете да се сдобиете на този етап, е Sapphire Showers. Цветовете му са доста интересни - в два тона синьо (тъмен център и светъл кант). Растенито понася добре резитби и оформяне. Цъфтежът започва април май.
Дуранта алба е очарователна - със снежно бели цветове, който напомнят на истински снежинки. Разновидността Variegata притежава не само интересни цветове, но и листната маса е в златно. Проблемът при нея е, че цъфтежът не е толкова обилен.
Коментари