Куче, което продължително хапе опашката си, е поведение, което може би сте виждали изобразено по хумористичен начин в илюстрациите на детски комикси. Въпреки това, нещата може да изглеждат по-малко смешни, когато това е поведението на вашето куче. Всъщност причините за някои форми на хапане на опашката при кучетата могат да бъдат наистина сериозни и за съжаление не предизвикват същото веселие в реалността, както на картинка.
Разбира се, когато се извършва от кученца, преследването и хапане на опашката може да предизвика смях, но е важно да бъдете внимателни. Кучетата ценят нашето внимание, а то може да доведе до затвърждаване и повтаряне на поведението. Следващото нещо, което ще разберете, е дали имате куче, което е пристрастено към преследването на опашката си, почти до степен на обсебване.
Всъщност не всички случаи на хапане на опашка са еднакви в кучешкия свят и откриването на основната причина може да изисква задълбочено проучване. Понякога е необходима помощта на специалисти - от ветеринарни лекари през треньори на кучета до сертифицирани специалисти по поведение.
В няколко случая най-добрата първа стъпка е да заведете кучето при доверен ветеринарен лекар. Това е така, защото някои форми на дъвчене на опашката се дължат на основни медицински проблеми. Тъй като кучетата не могат да говорят трябва да изключите медицински проблеми, преди да приемете, че проблемът е поведенчески. И не разчитайте само на бърз ветеринарен преглед, а разберете, че може да има многобройни причини, затова попитайте дали всички възможни могат да бъдат изключени.
Какви медицински причини могат да накарат кучетата да гонят и хапят опашките си? Ето само няколко от многото:
1. Проблеми с аналните жлези
Кучетата може да са склонни към проблеми с аналните си жлези, ако са запушени или засегнати. Аналните жлези на кучето се състоят от торбички, които са разположени вътрешно около ануса. Тези торбички отделят течност, която обикновено се освобождава при изхождане на кучетата. При някои кучета обаче торбичките се запушват и стават подути и болят неприятно. Тъй като налягането се увеличава, кучетата се чувстват некомфортно и могат да реагират, като се поклащат и хапят опашката си. Ако не се лекуват, жлезите могат да се напълнят дотолкова, че да се инфектират и евентуално да се спукат. Немските овчарки са предразположени към перианални фистули, което може да ги накара да облизват и хапят прекомерно тази област.
2. Основни болки
Всякакъв вид болка или дискомфорт, свързан с опашката или задната част на кучето, може лесно да го накара да побеснее. За да се отпуснат и тъй като задната област е трудно достъпна, засегнатите кучета могат да я хапят като враг. Добра идея е да проверите областта на опашката за евентуални рани, порязвания или признаци на инфекции.
Понякога кучетата имат проблеми с нервите си и това може да причини дискомфорт и болка в областта на опашката или задната част. Например дискова херния в лумбално-сакралната част на гръбначния стълб на кучето може потенциално да доведе до засягане на нерв и последваща болка в опашката.
При кучета, на които са били отстранени части от опашката - е възможно да се появи т. нар. „фантомна болка".
3. Основни алергии
Всички кожни алергии могат да предизвикат силен сърбеж. Хранителните, но също така и алергиите към бълхи, акари, трева, полени или амброзия предизвикват сърбеж при кучетата, които могат да се поклащат и да хапят опашките си, ако имат сърбящи задни части. Като цяло кучетата с алергии, освен че ги сърби в перианалната област, имат и сърбеж по лицето, лапите и ушите.
4. Горещи петна
Познати още като остър влажен дерматит - се състоят от зони, които стават много сърбящи и болезнени. Възможно е да забележите зона на загуба на козина и поява на суха, белеща се кожа.
Лечението включва бръснене на космите в зоната и локално третиране и евентуално курс с антибиотици. Тъй като зоната е много болезнена, най-добре е да се обърнете към ветеринарен лекар за помощ.
5. Бълхи
Голям процент от бълхите предпочитат да живеят в основата на опашката на кучето или в областта на шията. Кучетата могат да бъдат алергични към слюнката на бълхите, което води до сърбеж и до непрестанно чесане и хапане.
Дори и да не виждате бълхи по кучето си, не приемайте, че е свободно от тях. Необходимо е само едно ухапване от бълха, за да предизвика ужасен сърбеж при кучета, алергични към слюнката на бълхите.
6. Тения
Бълхите и свързаните с тях ухапвания обаче не са единственият проблем. Ако кучетата погълнат заразени бълхи, могат да погълнат и ларви на тении, които след това се развиват във възрастни тении.
След като достигнат зрялост, възрастните тении освобождават яйца, които предизвикват сърбящи пълзящи усещания на кучето, които могат да го накарат да захапе опашката си. Яйцата могат да изглеждат като ориз в изпражненията на кучето или като сусамови семена, след като изсъхнат.
7. Неврологични проблеми
В някои случаи преследването на опашката може да се окаже частичен припадък. Частичните припадъци се проявяват по различен начин от пълните припадъци и могат да засегнат само една част от мозъка, като предизвикват ограничени ефекти върху тялото. Трудните случаи могат да наложат насочване към сертифициран ветеринарен невролог. Според проучване, публикувано в Journal of Veterinary Behavior, когато кучетата се представят с повтарящо се и потенциално натрапчиво поведение, ветеринарните лекари може да искат да включат в диференциалния си подход и структурно нарушение като мозъчна атрофия.
8. Поведенчески причини за гризане на опашката
След като всички медицински причини са изключени, следващата стъпка е да се оцени внимателно поведението на кучето. В идеалния случай това трябва да включва намесата на специалист по поведението на кучетата, сертифициран ветеринарен поведенчески специалист, който, след като изключи медицинските причини, може да извърши функционален анализ с надеждата да идентифицира задействащото събитие.
При палетата е по-скоро нормално да гонят и хапят опашките си. Това в по-голямата си част е само фаза и се извършва като игра. Понякога обаче кученцата могат да се увлекат по това поведение, а стопаните неволно да го подсилят, което да го накара да пусне корени и да се утвърди.
В някои случаи гоненето на опашката при кучетата може да бъде предизвикано от стимули или ситуации, които предизвикват безпокойство у кучето. Затова някои кучета могат да започнат да преследват опашката си и да хапят в отговор на някакво събитие, предизвикващо тревожност, например силни шумове или гледане на страшни гледки от прозореца.
Поведения като въртене или гонене на опашката са често срещани при някои пастирски, работни и спортни породи. Тези породи са били селективно развъждани за изпълнение на различни задачи в миналото. Нашият съвременен начин на живот често крие риск кучетата ни да се отегчат и да не са достатъчно стимулирани. За да компенсират, предразположените към това кучета могат да започнат да запълват времето си, като облизват и дъвчат опашките си.
Някои породи може да са по-склонни към преследване и хапане на опашката в сравнение с други. По-специално немските овчарки, бултериерите и стафордширските бултериери са склонни към повтарящи се двигателни действия, като въртене и гонене на опашка.
Кучешкото компулсивно разстройство (ККР) е общ термин, който обхваща различни стереотипни поведения при кучетата, като например повтарящо се облизване, смучене, преследване на опашка, въртене, преследване на светлина или сянка, хапане на мухи и др. Стереотипните поведения са просто повтарящи се поведения, които изглежда не изпълняват никаква очевидна функция.



Коментари