Изискват изключително малко грижи

Седумите са много голям род растения в семейство Дебелецови. Наброяват около 500 различни вида, а общите черти между тях са главно в цветовете и функциите на листата. Обикновено цветчетата са петвенечни и имат звездовидна форма. Но има цветове с 4 или 6 венчелистчета.

Седумите имат способността да съхраняват вода в листата си, а тяхното разнообразие от форми е удивиделно. Растенията изискват изключително малко грижи, но добавят огромен ефект към естетиката на градината. През есента, когато малко други растения радват окото, е тяхната кулминация.

Седумите могат да се отглеждат в градината, в скални кътове и алпинеуми, като бордюри и цветни лехи, като акцент или допълнение, а също така и в красиви глинени съдове. Лесното отглеждане и голямото разнообразие на седумите позволяват на градинарите да създават живи картини и неповторими творби.

Садете ги на слънце

Искат лека почва и малко вода

Седумите предпочитат слънчеви изложения, но се представят добре и на шарена сянка. В много случаи на неправилен избор на място растенията загиват скоро. Затова винаги садете на слънце - няма да сгрешите.

Почвата да бъде лека и с добър дренаж. Задържането на вода, редовното преовлажняване и тежката почва водят до загниване в основата. Подобряването на почвената характеристика е лесно, стига да знаете какво да добавите. За седумите от съществено значение е съдържанието на пясък. Той позволява лесно отцеждане на излишната вода, което е много важно за поддържане оптимален воден баланс в растенията. Независимо дали ще садите седум в градината, или в контейнер, задължително добавете пясък.

Предвид факта, че седумите съхраняват вода в листата си, е лесно да се досетим, че нямат нужда от много поливане. Растенията толерират засушаване и то не се отразява много на развитието им. Но трябва да се постигне баланс.

Същото се отнася и за торенето. То дори не е необходимо, ако растенията се развиват добре.

Размножават се лесно

За всеки метод си има сезон

Семената на седумите се засяват през пролетта, когато почвата започне да се затопля. Разсад може да се направи и по-рано на закрито.

В зависимост от вида и размера в зряла възраст, младите растения се засаждат по схема 20х20, 30х30 или повече сантиметра. Основно правило е да се осигури достатъчно пространство, така че растенията да не си пречат и задушават взаимно. Ако се стигне до там, се препоръчва подрязване, оформяне, разреждане или преместване. Каквото и да изберете, не се притеснявайте. Седумите могат да понесат всичко стига да не се преполиват.

Резници се вкореняват още по- лесно. През лятото се подготвят резници и се вкореняват на принципа “бодни пръчка”. Младите растения се обгрижват повече от гледна точка на водата. Почвеният субстрат трябва да се поддържа умерено влажен. Образуването на корени става сравнително доста бързо, a доста често вече има развити въздушни коренчета. Те подпомагат бързото стабилизиране на резниците. Младите растения се засаждат на постоянно място по същия начин както семеначетата.

Деленето на туфата е най-бързият начин да получите голямо растение, готово за цъфтеж още през същия сезон. Деленето може да стане през пролетта или есента.

Дебелата Мара цъфти наесен

През зимата се скрива

Дебелата Мара е най-познатият седум по нашите ширини. Многогодишна, лечебна и с нежни розови съцветия.

Дебелата Мара (S. Spectabile) е разкошно растение за градина или саксия. Отглежда се лесно, размножава се лесно, прилага се лесно.

Изправените сочни стъбла формират компактно храстче. Листата, също месести, са покрити с восъчен налеп, който им придава сивкаво-зелен цвят. А цветовете се появяват през есента на върха на стъблата под формата на гъсти кошнички. С изцъфтяването баграта им се променя.

В днешни дни са познати вариатети с двуцветни листа или в различни тонове на зелено, сиво, жълто, пурпурно. След прецъфтяване надземната част отмира. Тя може да се отреже или просто да се остави. Почиства се напролет, когато растението се събужда за нов живот. 

Петроседум вместо килим

Засажда се в предните редици на лехите

Petrosedum rupestre е сиво-син почвопокривен седум. Масово се отглежда в градини или кътове с много чакълеста почва, където малко други растения биха се развивали добре. Чудесно замества райграса в подходящи условия.

Петроседумът се засажда в предните редици на лехите. Изпълнява ролята на пълнеж между другите растения много добре. Игловидните листа с нетрадиционен цвят прибавят контраст в композицията.

Растението не се скрива през зимата, а остава вечно зелено. Цъфти с жълти цветове, които се появяват на по-високи стъбла в края на лятото и през есента. Петроседумите са представени в няколко разновидности и цветове. Засаждането и отглеждането им е като детска игра. Дали в саксия, или директно в градината това цвете ще се изсипе пищно и ще попълни отреденото му място за нула време. 

Водопад от монетки

Ефектът от този седум е уникален

Hylotelephium sieboldii е едно от онези растения, които имат множество приложения в градината и на балкона. Височината, която достигат стъблата му, е около 10 см, но се разпростира повече на ширина.

Растежът и развитието на сиболдии наподобяват несекващ извор от нови стъбла.

Ако е растението е засадено в градината, се превръща в почвопокривен наниз от сегменти. В саксия осанката му е лека и небрежна.

Каскадата става все по-гъста, а през октомври и цветна. Тогава на върха на всяко стъбло разъфтяват цветовете в розови нюанси.

Седумът се отглежда както всички останали, непретенциозен е, но пък ефектът му е уникален.

Заедно с цъфтежа листата променят своята краска, като дори могат да добият виолетов цвят. Вариатетни форми също не липсват - двуцветни листа, пурпурни целогодишно, или жълто-зелени.