Обемите се увеличават, цените бавно намаляват

Нидерландия: Слънчевата пролет стимулира

растежа, но болестите създават пречки

Месец март и първата половина на април бяха изключително слънчеви. За неосветените посеви това създаде възможност да наберат скорост, особено след като сивото и мъгливо време беше възпрепятствало растежа на растенията за продължителен период от време, особено за производителите, които бяха засадили преди Коледа. След сивата пролет на 2024 г. някои производители вече бяха решили да засадят по-късно тази година. Други пък обмислят да направят същото за следващата година след поредното скучно начало на отглеждането.

Въпреки благоприятното време за отглеждане, предизвикателствата остават. Някои производители се сблъскват с брашнеста мана и все още има фаза на приспособяване към най-новите сортове, устойчиви на ToBRFV - кафявото набраздяване по плодовете на доматите, особено когато се отглеждат при пълно LED осветление. Тези по-нови устойчиви сортове обикновено са малко по-вегетативни и малко по-малко продуктивни от своите неустойчиви предшественици. Въпреки това развъдните компании продължават да въвеждат подобрени сортове, които постепенно позволяват на производителите да достигнат нивата на производство, наблюдавани преди появата на устойчивите на ToBRFV видове.

Благодарение на съживяването на отглеждането, през последното тримесечие на 2024 г. обемите отново са по-високи, а добивите също се увеличават. Тъй като през последните седмици обемите се повишиха, цените започнаха да намаляват. Понастоящем цените на белгийските търгове - основен ценови ориентир - са в съответствие със средната петгодишна стойност. Цените са малко по-високи от миналогодишните и малко по-ниски от тези по това време през 2023 г., когато бяха налични по-малки обеми поради по-трудната зима и намаленото производство.

Испания: Есенният сезон на доматите

приключва с по-високи средни цени

Есенният сезон в Испания е в заключителната си част. По отношение на доматите приблизително 75% от продукцията е прибрана. Предварителната равносметка до март показва, че доматите се нареждат на трето място по най-висока цена след чушките и патладжаните, достигайки 0,96 евро/кг, в сравнение с 0,85 евро/кг по същото време през сезон 2023/24 г., по данни на регионалното правителство на Андалусия.

„Почти сме в края на есенната кампания", отбелязва земеделски производител от най-големия кооператив за домати в Алмерия. „Мисля, че ще приключим напълно след около две седмици, включително и с говеждите домати (биф домати), които бяха пуснати в производство преди няколко месеца. Въпреки това тази година ще имаме много пролетни домати в около 70 хектара оранжерии в районите на Гуадикс и Зафарая. По този начин ще можем да продължим да реализираме продукцията си и през лятото, и то благодарение на сортовете, устойчиви на вируса ругоза".

„През пролетта някои култури бяха засегнати, но като цяло представянето на сортовете, устойчиви на вируса, досега е много добро".

Италия: Сезонът на сицилианските домати

е с по-нисък вирусен натиск

Кампанията на сицилианските десертни домати започна с първите реколти през ноември 2024 г. и досега се развива стабилно и балансирано. Цените остават стабилни в сравнение с предходната година, като средните стойности на чери доматите са между 1,60 и 1,70 евро за килограм. Доматите Datterino достигат по-високи цени - около 2,50 евро за килограм, а доматите Piccadilly - средно около 2,30 евро за килограм.

На фитосанитарния фронт има обнадеждаващи новини: натискът от ToBRFV - страховитият вирус на кафявото набраздяване по плодовете на доматите - е по-нисък, отколкото през предходните години, което води до по-добри добиви от тези, регистрирани през сезон 2023/24.

По отношение на международната конкуренция, Турция продължава да присъства все по-силно, но тази година тя не е оказала значително влияние върху пазара. Ситуацията е различна за Испания, която е намалила производството на зимни домати в полза на пролетно-летния цикъл. Тази промяна ще доведе до по-голям приток на продукти през следващите месеци, който ще съвпадне с пристигането на продукти от Северна Италия и други европейски държави, което поражда опасения за потенциално припокриване и претоварване на пазара.

Германия: Доставките се разширяват

Предлагаше се широка гама от продукти с участие на много държави. Наред с основните вносители - Нидерландия и Белгия, Испания и Италия вече играят само второстепенна роля, тъй като кампаниите им са към своя край. С наближаването на края на сезона вносът от Турция и Мароко също постоянно намаляваше.

Месестите домати в момента са значително по-скъпи, отколкото през същия период на миналата година. Същата тенденция се наблюдава и при лозовите домати и при кръглите.

Франция: Цените спадат след

повишението в началото на април

Пазарът на домати във Франция започна динамично през април. Ниското производство в Южна Европа и мекото време в по-голямата част от Европа доведоха до повишаване на цените, особено на доматите с френски произход.

През тази седмица обаче ситуацията се обърна, като продажбите бяха по-слаби и климатичните условия се промениха. Европейското производство се активизира, като се увеличиха количествата домати, пристигащи от Мароко, Испания и страните от Бенелюкс. Тъй като продажбите намаляха, цените също се понижиха.

Мароко: Износът на домати

нараства въпреки предизвикателствата

През този сезон Мароко изнася 690 000 тона домати, което представлява 19% увеличение на годишна база. От общото количество 58% са некръгли сортове. През 2024 г. Обединеното кралство е внесло 122 720 тона, като доматите за закуска са съставлявали 68% от това количество, което е над 30% от общия внос на домати в Обединеното кралство. Като цяло на Обединеното кралство се падат 18% от мароканския износ на домати, който през този сезон достигна до 46 държави.

Директните доставки за Германия също отбелязват силен ръст, като се увеличават от 69 800 тона през 2023 г. до 98 400 тона през 2024 г. Бебешките сливови домати съставляват 68% от обема на износа за Германия.

Въпреки успешния износ мароканските производители се сблъскаха със забележителни предизвикателства през този сезон. Вирусът на кафявото набраздяване по плодовете на доматите (Tomato Brown Rugose Fruit Virus - ToBRFV) доведе до загуби на продукция, които се оценяват на 15-20%. В отговор на това производителите все повече внедряваха устойчиви сортове, включително по-нови алтернативи на утвърдени сортове като Angelle, като същевременно се фокусираха върху подобряване на добива и качеството.

Продължаващите засушавания в района на Сус Маса оказаха допълнителен натиск върху производството. Много производители вече зависят от обезсоляването на морска вода, за да поддържат производството.

Напрежението с европейските пазари допълнително усложни сезона. Въпреки че протестите срещу вноса на марокански домати във Франция и Испания намаляха в сравнение с миналата година, политическата и правната съпротива остава силна.

Турция: Безспорен лидер в производството в средиземноморските страни

„Безспорен лидер в производството на домати в средиземноморските страни е Турция с почти 13 милиона тона годишно. Още по-впечатляващ е фактът, че износът на Турция представлява само 5% от нейното производство, но въпреки това е на нивото на Испания или Мароко", отбелязва FreshPlaza. Значителна част от този износ продължава да е за Румъния и България.

До 2015 г. повече от 60% от турския износ на домати е бил насочен към Русия. От 2016 г. нататък тя трябваше да диверсифицира доставките си към източноевропейските държави, въпреки че доставките ѝ за Русия постепенно се възстановиха. „Турция разполага с голям вътрешен пазар, но предвид настоящата геополитическа ситуация тя може би все повече ще предпочита да изнася за Европа, прогнозира изданието.