Предимството на този бизнес е в неговата компактност

Това, че живеете в града не означава, че нямате възможност да станете фермер. Броят на градските ферми се увеличава и сега е неразделна част от общинската система.

Градското селско стопанство често се бърка с градинарството. Всъщност това са две напълно различни дейности. Градските ферми търгуват, т.е. те отглеждат продукти за продажба, а не за лична консумация или споделяне.

Предимството на този бизнес е в неговата компактност. Не са необходими много хектари земя за отглеждането на растения. Достатъчно е да разполагате с покрив, мазе или някаква изоставено помещение, за да поставите вертикални редици лехи. Трябва да осигурите осветление и поливане.

Ето 5 стъпки, които ще ви помогнат да създадете успешна градска ферма.

Стъпка 1. Мисия и обучение

Първо, определете вашата мисия. Всеки бизнес или хоби трябва да има конкретна цел и резултат. Ето защо, внимателно обмислете плана за действие и разумно преценявайте бюджета, който ще разпределите във вашата собствена ферма. Потърсете партньори, съмишленици и потенциални помощници.

В Америка курсовете за такъв мобилен агробизнес са често срещани.

Ако наистина възнамерявате да станете професионален градски фермер, за начало е добре да прочетете книгата Plant Factory и да гледате Youtube-канала на компанията Bright Agrotech /като опция/.

Има и организация на градските фермери, и нейната мисията е очевидна - форум, полезни съвети и др.

Стъпка 2: Намерете земя за вашата градска ферма

Още в началото на списъка във вашия бизнес план трябва да е дългосрочното местоположение. Не всеки има двор, покрив или балкон. За да преодолеете този проблем, използвайте градина от контейнери.

Без значение какъв контейнер изберете, той трябва да има дренажни отвори. Без правилен дренаж почвата ще се преовлажнява и растенията могат да умрат. Дупките трябва да са достатъчно големи, за да се оттича излишната вода.

Осигуряването на почва е още по-трудно, защото трябва да се провери за широк спектър от токсини и замърсители. Често в градските почви има много олово. Вероятно ще трябва да почистите и обогатите почвата, като добавите жизненоважни хранителни вещества.

Всъщност съвременните градски фермери по принцип отказват да използват земята. Вместо това те приемат различни смеси, например субстрат от чакъл и кокосови влакна, памучна вата ( която се използва в хидропониката).

Други отглеждат растенията във вода, като добавят хранителен разтвор от торове (аквапоника). Благодарение на интензивното пряко подаване на минерали към растението то расте по-бързо.

Но хидропониката, която често се приема като основа на градските ферми, не е подходяща за всички зеленчуци. С помощта на тази технология, не може да се отглеждат например, кореноплодни и грудкови - моркови, картофи и др.

Стъпка 3. В търсене на вода, светлина и контейнери

След като се оправите със земята или нейният заместител, време е да определите начина на поливане. Това е следващият етап от планирането, защото ефективното използване на този ресурс ще помогне за намаляване на оперативните разходи.

Качеството на светлината, формата и броят на контейнерите до голяма степен зависи от това какво расте в тях. Можете да си купите автоматизирана машина за засаждане и напояване... Може би ще бъде малко по-скъпо, отколкото сте очаквали.

Ако мислите в малки мащаби, вие можете сами да си направите вертикална леха : от пластмасова тръба, бутилка или чувал.

В тях можете да отглеждате билки, салатни зеленчуци и моркови за децата. А това вече е добър старт...

Стъпка 4. Изберете вашите култури и се погрижете за пазара

В много отношения изборът ви ще зависи от размера на свободното пространство. Започнете с няколко култури. Има много разновидности на зеленчуци, цветя и билки, които лесно се развиват в градски условия. Например, маруля, ряпа, спанак или рукола. Освен това градските ферми не се ограничават само с растенията - отглеждат се охлюви, пчели, зайци, морски свинчета и др. ...

Не е достатъчно просто да отглеждате реколта. Важно е продуктите да са търсени и лесно да се продават. Следователно пазарът е важен компонент и маркетингът е важен. Приблизително колкото и самото производство.

Успешният земеделски производител трябва да разбира от ботаника, геология, хидрология, поливни системи, механика и особено от агробизнеса. Това еще е достатъчно, за да бъдеш градски фермер и да си осигуриш достатъчна печалба. Трябва да проучите какво предлага пазара и какво липсва на него. Ако можете да запълните празна ниша с продукти, които растат на местно ниво, ще бъдете в много по-добра позиция.

Стъпка 5. Създаване на имидж

По принцип тази стъпка трябва да е една от първите. Но след създаването на ферма, отглеждането на култури и намирането на първите клиенти. Чак после правите сайт и визитни картички...

Ще има доста неща, от които може да се нуждаете в началото на бизнеса си...

Важни са: името на фермата, слогънът, както и подтекстът и уникалната история на марката. Също така трябва да разработите уеб страница (която да не се бърка с блога) и визитни картички. Платете за хостинг, не използвайте безплатен уебсайт, купете си уникален домейн.

И ето от какво можете първо да откажете: лого (не губете енергия и пари, по-добре се занимавайте с продукта), етикети и опаковки.

Не си струва да се занимавате със скъпо оборудване - важно е да се съсредоточите върху стартирането на производството. По-ефективните инструменти могат да ви помогнат, но за начало можете да се оправите и с това, което имате. Най-важното е спецификата на продукта.