Повечето стопани знаят от личен опит колко уязвими са зайците - те имат доста слаба храносмилателна система. Някои храни им причиняват повишено образуване на газове, запушване на червата и подуване на корема, което води до тъжни последици - както малките, така и възрастен заек могат да умрат от неподходяща храна.
За да могат зайците да бъдат здрави, да се развиват хармонично, бързо да наддават на тегло и да дават добро потомство, диетата им трябва да бъде разнообразна и балансирана от протеини, мазнини и въглехидрати. Тя трябва да включва груба, сочна и концентрирана храна.
Какво отглежда стопанинът и
става ли за ядене от зайците?
Груба храна: Храната от клони помага на зайците да изпилят резците си, което е важно за тях. Ако не го направят, в един момент дългите зъби ще започнат да създават дискомфорт.
Сеното е богато на груби фибри. Сухата трева има благоприятен ефект върху храносмилането им. Грубите фибри стимулират чревната функция, а полезните бактерии, открити в изсушената трева, помагат за смилането на сеното.
Сочен фураж: Окосената трева и пресните зеленчуци са източник на фибри и витамини. Зайците обичат моркови, гризат с удоволствие фуражно цвекло, обичат тиквени семки и лакомо се нахвърлят върху зелето.
Но не всички зеленчуци са полезни за зайци. Например зелето е доста опасен продукт - причинява повишено образуване на газове и подуване на корема. Така че голяма част от прясното зеле може да доведе до смърт.
На зайците може да се дават външните груби листа, но сочните листа на зелевите глави не трябва да се включват в диетата. По-добре е да изключите напълно зелевите стъбла и червеното зеле - имат високо съдържание на вещества, които причиняват образуване на газове.
Други зеленчуци от семейството на зелето: репички, ряпа, както и върховете на тези кореноплодни зеленчуци, могат да се дават само в малки количества. Но е по-добре да избягвате червеното цвекло - причинява диария.
Концентриран фураж: Основата на диетата на зайците са зърнени или храни с протеинови добавки. Зърнените храни са богати на въглехидрати, които дават на зайците енергия и им помагат да се стоплят през студения сезон.
Овесът и ечемикът са полезни за зайци: те са питателни зърна с високо съдържание на въглехидрати. Благодарение на плътната си обвивка, зърната от овес и ечемик са богати на фибри, които стимулират чревната функция на домашните гризачи.
А за да се увеличи съдържанието на протеин във фуража, в диетата се въвежда слънчогледово брашно или соево брашно, както и животински продукти - месокостно и рибно брашно.
Върши ли работа хлябът като
храна в критичен момент?
На пръв поглед може да изглежда, че хлябът е аналог на концентрирания фураж, тъй като се пече от брашно, което е направено от зърно. Въпреки това, по отношение на усвояването на храната и хранителната стойност, хлябът е много различен от пълнозърнестите храни.
Пшеничният хляб е източник на бързи въглехидрати, съдържа от 37 до 47% въглехидрати. Хлябът е богат на витамини от група В и съдържа ценни микроелементи:
- калий;
- натрий;
- магнезий;
- желязо;
- манган;
- селен и др.
В малки количества хлябът няма да навреди на зайците, той е високо питателна въглехидратна храна. Максимално допустимата дневна доза е 10 г хляб на 1 кг живо тегло на заек, т.е. не повече от 30-40 грама за възрастен заек.
Има ли полза от хляба за зайци?
Крекерите са деликатес, животните ги ядат с голямо желание. Те ядат и пресен хляб със същото удоволствие, но този продукт е по-трудно смилаем и може да причини нарушения на храносмилателната система.
Малко количество крекери добавя разнообразие към диетата на зайците. А малкото количество хляб може да се дава редовно на зайци на 4-5 месечна възраст, малко преди клане. Повишеното съдържание на въглехидрати ще допринесе за бързото наддаване на тегло. И лекото затлъстяване не е страшно, като се има предвид предназначението на зайците за месо.
Какъв хляб да се дава и колко?
Допустимо е зайците да се хранят с обикновен пшеничен хляб, питки и кифли с трици. Неизяденият хляб трябва да се изсуши веднага, без да се чака да плесеняса.
Хляб се дава само под формата на бисквити за малките и не повече от една филийка на възрастен заек. Не трябва да включвате брашно в ежедневната диета - това е деликатес, който се дава от време на време - 1-2 пъти седмично.
Внимание! Стопанинът трябва да следи парчета крекери да не остават в клетките на зайците. Сухарите абсорбират добре влагата и тогава хлябът бързо плесенясва. Но погълнатата брашнена смес забавя, дори може да блокира червата. За да се избегне задържането на храната в храносмилателния тракт, трябва храната за зайците да е богата на фибри: зелена трева, сочни кореноплодни зеленчуци, сено, клони.
Защо хлябът е рисков за зайците?
Храносмилателният тракт на зайците е проектиран по такъв начин, че всяка порция храна изтласква предишната през червата. Колкото повече фибри има в храната, толкова по-добре работи храносмилането. Но хлябът, поради ниското си съдържание на диетични фибри, се движи през червата бавно и може да спре храносмилането.
От всички зърнени култури пшеницата е най-малко подходяща за хранене на зайци, тъй като причинява повишено образуване на газ при храносмилане. Делът на пшеницата във фуражната смес е не повече от 5-10%. Продуктите от брашно са дори по-опасни, отколкото пълнозърнестите. Могат да причинят подуване на корема и да доведат до чревна недостатъчност.
Ръженият хляб се смята за по-вреден от пшеничния, той е по-малко смилаем и предизвиква образуване на газове. Не се препоръчва да се дава и пресен хляб - той трябва първо да се изсуши естествено, във фурната или на печка.
Зелената трева, сеното и суровите зеленчуци носят бактерии, които улесняват храносмилането им. Полезните бактерии са в червата на зайците - те отделят протеини, аминокиселини и витамини. Когато в храната има излишък от брашнени продукти, бактериите се размножават в храносмилателния им тракт и абсорбират прости въглехидрати.
Постепенно тези бактерии изместват
естествената чревна микрофлора,
което нарушава нейното функциониране. Променя се съставът на микроорганизмите, обитаващи червата, и се стига до газове и диария, което е особено опасно за зайците, тъй като те бързо губят сила поради дехидратация. Спирането на чревната функция и повишеното образуване на газове могат да причинят смъртта на заек, независимо от възрастта му.
Какво още НЕ трябва давате
Кифли, бисквитки и други сладкиши не се дават на зайци под никаква форма, дори като лакомство. Излишъкът от захар, маргарин, ароматни храни и други хранителни добавки няма да е от полза за здравето им. Вече стана ясно, че хляб с признаци на плесен не трябва да се дава. Мухълът не е „естествен антибиотик, аналог на пеницилина", както твърдят някои собственици на зайци, а източник на микотоксини. Голяма грешка, защото патогенните гъбички причиняват отравяне и нарушават нормалното храносмилане. Нека припомним, че в естествена среда храната за зайци е трева и семена от диви растения, през зимата - клони и кора, но не и печени изделия. Стомашно-чревният тракт на домашните зайци не се различава от храносмилателната система на техните диви събратя. А декоративните породи са още по-уязвими от месните породи.
Най-подходящата храна за зайците е:
- висококачествен комбиниран фураж или зърнена смес от няколко зърна;
- ароматно сено или гранулиран витаминно-билков шрот от люцерна.
Така че, ако искате да поглезите домашните си зайци, почерпете ги с морков, парче кръмно цвекло или царевица.
Зайците се размножават добре и бързо наддават на тегло. Скоростта на растежа им и добивът на месни продукти директно зависят от това какъв вид хранене получават. Така че, можете да приготвите висококачествена храна за зайци със собствените си ръце. Просто трябва да разберете нуждите им на различните възрастови групи и хранителната стойност на различните компоненти на фуража.
Менюто е от три вида храни:
- зелени (окосена трева) или сочни (кореноплодни) в зависимост от сезона;
- груб (сено, слама, клони);
- концентрирани (зърнени смеси).
Зелената, сочна и груба храна е най-евтината, а понякога дори се предлага безплатно. Но прясната трева или сено, както и зеленчуците и кореноплодните не съдържат достатъчно протеини и мазнини, така че не можете без зърно.
- Сочен фураж: Липсата на протеини в храната води до влошаване на репродуктивните качества на женските: те раждат по-малко бебета, а зайците се раждат по-малки. Липсата на протеини и мазнини забавя наддаването на тегло, което увеличава времето, необходимо за угояване за месо.
Съотношението на различните видове храни в диетата трябва да бъде приблизително:
- 65% концентриран фураж,
- 20% груб,
- 15% зелен/сочен.
Коментари