Основни принципи на хобито акваристика
Аквариумът в дома е нещо, което веднага привлича погледа на посетителя. Красотата на аранжировката, спокойствието на водата и усещането за прохлада, което навява... Съществуването на водни обитатели, с тяхната жизненост, и грациозни движения при плуване, също предразполагат наблюдателите към релакс. Това е един мини аквасвят, който сами може да си създадете според собствените предпочитания, така че след динамиката от забързания живот, прибирайки се вкъщи да съзерцавате част от красотата на природата, наслаждавайки се на живота, който кипи в плавателния съд и напомня за безвремие. Това е древна философия за успокоение на мисълта, която стои и в основата на акваристиката като хоби. Отглеждането на рибки у дома датира отдавна и се възприема като интересен момент от човешкия досег с природата.
Създаването на обиталище за декоративни рибки, обаче, е малко по-сложно отколкото сме свикнали да си представяме. Вярно, рибките се гледат по-лесно от четириногите питомци, но изискват много специфики на околната среда и здравословното им състояние лесно се влияе от тях и други стресови фактори.
Знаете ли, че?
Първите документирани акваристи са древните китайци, впечатлени от златистата каракуда, която отглеждали в изкуствени водоеми. През 1611 г. европейците внесли от там златни рибки, които достигат западните страни 8 години по-късно. Практиката съществувала и в Древен Египет, старогръцките учени изучавали морските обитатели, а в Рим били държани в изкуствени басейни в опити за опитомяване.
Древността на това занимание е едно от многото доказателства за
положителното му въздействие върху психиката
и цялостното здравословно състояние на любителите на декоративни рибки. Акваристиката е лесно изпълнимо занимание, и не е задължително да бъде скъпо – необходимото оборудване варира в различни бюджетни класове. Освен искреното желание и интерес към водните обитатели, за които трябва да се научи основното, необходими са стъклен съд, филтрация, осветление и отопление. Разбира се, и рибки, които да оживят тази приказна среда.
За напълно начинаещи малък съд е повече от подходящ старт, като трябва и да се избере предпочитаната форма – кръгъл, квадратен или многоъгълен аквариум. Притежателят може да вложи оригиналност с помощта на осветление, има и много дизайнерски изработки, които добавят съвършенство. Окачените аквариуми и вградените (тип картини) служат като магнит за внимание и са на мода в сферата на интериорното оформление.
След дизайнерските избори следва вместимостта – тя трябва да е съобразена с необходимото жизнено пространство на рибките, така че да има достатъчно. Минимумът е 40 л, като изцяло зависи от броя и вида на обитателите на съда. Ето какво включва и допълнителното оборудване, за да бъде един аквариум пригоден за живот на рибки в него:
– Грунд
Насипва се по дъното на съда в слой до 5 см – това са дребни камъчета, с големина не повече от 3-5 мм (освен ако не се гледат африкански цихлиди).
– Аранжировка
По-едри камъчета, мостове и други декоративни елементи, от които начинаещите акваристи имат богат избор. Важно е все пак да сте наясно какви са предпочитанията за местоживеене и скривалища на вида в аквариума. Същото се отнася и за растителността.
– Растения
Садят се след като е налята част от водата. Колкото са повече, толкова по-добре – намаляват проблемите в аквариума. Добре е да са бързорастящи, като валсинерия, егерия, роголистник, агрофила и т.н.
– Вода
Водата в аквариума се налива след поставянето на декоративни елементи, и в никакъв случай от чешмата. Тя трябва да бъде предварително подготвена на необходимата температура, за да се адаптират растенията. Този показател варира според обитателите, но оптимално е около 25-27 градуса по Целзий, ако още не са избрани такива. За да не се развали подредбата в аквариума практичен съвет е да се постави съд на дъното върху грунда и да се сипва в него, така водата ще се налива постепенно.
– Помпа
Водата има нужда от постоянно филтриране, за което трябва съобразено с вместимостта на съда и отново вида рибки, да се постави помпа. Дебитът на филтъра трябва да бъде такъв, че да може да обръща 3-4 пъти обема на водата в съда за 1 час. За големи или хищни риби филтрацията е много сериозна.
– Осветление
В началото може да се пуска за 6 часа и в следващите няколко дни да се стигне до 8. Не бива да се форсира осветяването, защото така се стимулират водораслите. Трябва да се следи постоянната температура на водата, за да се регулира отоплението, при поставяне на осветление.
Следва на аквариума да се даде време, за да се образува т. нар. азотен цикъл. През това време може да се правят тестове, с които се следят параметрите на водата. Така акваристът ще добие представа кога съдът е готов да приеме първите си обитатели.
Настаняване на рибите в съда
Най-акуратната дейност е да подберете рибките, преди да ги пуснете да плуват. За да съжителстват спокойно едни с други, видовете трябва да се избират по големина, начин на живот, изисквания към параметрите на водата и средата. Съвместимостта на видовете трябва да се проучи обстойно преди пускането им в общ аквариум, за да не се стига до конфронтации между тях във водата.
Всяка новозакупена рибка трябва да престои около 2 седмици в отделен съд, преди да се добави в аквариума, за да има време за адаптация. Рибите се пускат постепенно, в никакъв случай това не бива да се прави наведнъж. Добре е да се даде преднина на устойчиви и непретенциозни рибки, за да не се наруши стабилността в аквариума. Веднага, след като се пуснат първите обитатели се пуска и помпата за въздух. Рибките не понасят закаляване, така че температурата винаги трябва да бъде постоянна.
Не трябва да се забравя, че първоначално създадената среда е нестабилна и много лесно може да бъде нарушена с необмислено действие. Добре е торенето на растенията с таблетки да бъде стартирано около месец след „съживяването" на самия аквариум и то с дози под препоръчителните, за да се запази относителното равновесие в хидросферата. Новите растения е добре да се дезинфекцират със слаб разтвор от калиев перманганат и да се измият добре преди да се поставят в аквариума. Попадането на примеси като алкохол, вар (при ремонт например) или други частици е фатално за рибките.
Те самите трябва да се хранят и наблюдават непрекъснато, за да се реагира своевременно, ако се забележи проблем. Не бива да преяждат, нито да гладуват. Декоративните водни обитатели имат нужда от витамини и такива трябва да им се дават редовно. Не бива да се пипат с голи ръце, има специални малки кепчета, с които се местят или прибират в аквариума, ако изпаднат на земята.
В допълнение към тези важни съвети за неопитни акваристи – важно е снабдяването с рибки и оборудване да е от специализирани места, които могат да предоставят освен самия продукт и адекватна информация.
Коментари