Отивайки на море или в планината през този и следващия месец, поспрете за мъничко, намалете скоростта докато пътувате поне. И се огледайте... Навсякъде има цветя, нали? Сезонни, местни, устойчиви и винаги оцеляващи. Е, няма ли да е чудесно, без много грижи, тази красота да влезе и във вашия двор?

В последните години стана много модерно, ако не в собствения имот, то около него да се създават диви цветни местообитания. Не е тайна, че именно дивите цветя са най-подходящи и имат редица ползи, освен това са от изключително голямо значение за екосистемата. Ето например една следствена връзка:

Растенията осигуряват храна и местообитение за множество насекоми. Колкото повече видово разнообразие има във флората, толкова по-голямо е и във фауната, нали така? Насекомите от своя страна допринасят за опрашването на цветовете, а съответно и за образуването на плодове и семена, но също служат и за храна на други насекоми, птици и дребни хищници. Получава се кръговрат, който всички сме учили по биология. А до тук дори не споменахме микроорганизмите. Те напоследък са доста актуални във всички аспекти на агрономията.

Та, така. Ако искате да създадете устойчива среда около себе си, сега е момента да се подготвите.

Други ползи от цветните смески

В зависимост от целта, която трябва да се постигне, могат да се подберат различни видове цъфтящи растения. Например:

1. На наклонени терени цветният микс може да предотврати ерозията и свличането на земни маси. В такива случаи се подбират такива растения, чиито коренови системи се допълват. Една част от видовете трябва да са с дълбокопроникваща, а други с плитко разположена коренова система. Още едно условие е видовете да са сухоустойчиви, защото в такива условия много рядко може да се осигури такова. Крайният резултат е мрежа от корени, които задържат на място почвата, като в същото време се получава красив ефект от дефекта.

2. Смекчават климатичните промени и най-вече затоплянето. Особено в градски условия

тревните смески могат да понижат температурата на

повърхността с около 15-20 градуса по Целзий

Ако бетонните повърхности могат да се нагреят до и над 50, то при листната маса рядко се надвишават 30-35 градуса. Следователно, тревните и цветните смески не само подобряват естетически, но имат и глобално значение по отношение на климатичните промени. Засяването и отглеждането на цъфтящи смески намалява въглеродния отпечатък.

3. Нека към екологичните и климатичните ползи добавим и още една – редуцира се употребата на пестициди, в това число хербициди, фунгициди и инсектициди. За сравнение, една тревна площ трябва да се третира поне 2-3 пъти годишно срещу широколистни плевели. А и се коси неколкократно! От друга страна, цветните миксове така или иначе са съставени от поне 3-5 вида и един нежелан вид няма да се забележи толкова. Към това ще добавим, че цветовете привличат полезни насекоми, които пък държат под контрол вредителите. И това важи не само за зацветените площи, но и за прилежащите участъци.

4. Много от видовете имат медицински свойства и те се знаят още от древни времена. Голямо приложение намират още в козметиката, народната медицина, кулинарията и още много други направления на бита. Писали сме за почти всички, затова директно преминаваме към следваща полза:

5. В някои смески има не само диви, но и културни растения с минимални изисквания и нужди, което още повече обогатява разнообразието. Е, може да има и негативен ефект понякога. Например някое растение да се самозасее по-агресивно, но обикновено това не се случва. И отново стигаме до твърдението, че колкото по-богата е флората, толкова по-богата е и фауната.

Как да си ги създадете? 

В търговската мрежа се предлагат семена за миксове с различно предназначение – за слънце, за сянка, за рязан цвят или пък за интензивно използване и т.н. Но всеки градинар може и сам да си направи рецепта. Най-хубавото е, че зацветяването може да не струва дори стотинка, ако си съберете семена от именно подобни диви местообитания. Другия вариант е да решите какви цветя искате да има и сами да ги смесите в желаното съотношение.
Сроковете на засяване много зависят от видовете. Ако са диви, може да започне още сега. А ако смеската е готова, на гърба на пакета би трябвало да има препоръки. Имайте предвид, че щом е микс, различните видове ще се развиват през различно време, а съответно ще цъфтя и в различни сезони.

Рецепта за микс в помощ на пчелите:

Сигурно сте чували, че пчелите са застрашени по ред причини. А също и, че ако те изчезнат, ние сме обречени на глад. Ето защо, ако всеки превърне зелените си площи в цветни градини, които не се третират с отрови, ще допринесем за оцеляването на медоносната пчела. Ето няколко предложения за цъфтящи видове с голям медоносен потенциал и изобилие от прашец:

• Монарда или бергамот – растението цъфти доста дълго време, дори можем да кажем цяло лято. Насекомите опрашители и пеперудите го обожават, а има и полезни лечебни свойства.

• Лен – красивите сини цветчета са истинска наслада за окото. Лененото семе може да се използва в кулинарията, с лечебна цел, а и птиците много го харесват.

• Ешолция или калифорнийски мак – ярко обагрените цветчета не са характерни за нашите ширини, но пък са толкова ефектни и привлекателни... ешолцията се самозасява, но не е агресивна, сухоустойчива е и не изисква грижи.

• Незабравки – те са толкова много видове – има почвопокривни и изправени, с наситени или с нежни цветове, едри и дребни. Която и незабравка да насеете, няма да сбъркате, а няма да се налага и да я сеете отново.

• Хисоп, фацелия, лупина, мак, еригерон и още много могат да се причислят в този списък.

За украса в кулинарията 

Споменавали сме и друг път, че много от цветята могат да се хапват или поне да украсяват ястията на трапезата. Такива са освен всички билки и подправки, но и:

• Латинките с техния леко пиперлив вкус;

• Теменужките с техния божествен аромат;

• Цветовете на репичките, които също са леко люти;

• Сините звездички с краставичен вкус на борагото и още много други.

Предупреждаваме отново, че консумацията на цветове може да предизвика алергична реакция, тъй като прашеца е един от най-честите алергени.

Цветя за творчество 

Цветните пространства могат да съдържат в себе си и богат набор от видове, които могат да се използват във флористиката. Доскоро беше демоде да се правят букети със сухи цветя, но като всяко старо и позабравено, и това изкуство се завръща с пълна сила на сцената. Със сухи цветя ще украсите не само топлата, но и студената част от годината. Ето няколко предложения:

• Ксероцхризум – да, името звучи странно, но това е едно от най-широко използваните цветя за сухи букети. Цветовете му се запазват здрави и ярки с години.

• Различните видове целозия – странните съцветия на целозиите обикновено са тежки, което налага да се сушат внимателно, но пък багрите се запазват доста дълго време. А ако се чудите какви са дребните черни точици около вазата, семенца са, използвайте ги за нова сеитба.

• Нигела – декоративна стойност имат семенните кутийки и техните красиви странности. Семенцата могат да се върнат в градината по всяко време

• Други видове в тази графа са лунарията, амарантусите (например сорт „Любовта лежи окървавена") и т.н.

Почвопокривни и сухоустойчиви видове 

В тази група можем да изредим също много растения, но нека започнем с:

• Мащерка и подобни на нея билки;

• Ягоди и/или потентили (внимавайте, защото плодчетата им много си приличат, но тези на потентилата не са ядливи);

• Алисум и други стелещи видове;

• Бялата и други детелини;

• Дихондри, лизимахии и още много.

Снимка: 6-7-9