Тази напаст доби тревожно разпространение по света и у нас, свидетелстват български елитни картофопроизводители

Съобщение от пресата: експерти в областта на аграрната наука изтъкват, че колорадският бръмбар е „развил зловеща мутация“. Тя произлиза, уточняват те, от добитата в последните десетина години невероятна резистентност към повече от 50 вида инсектициди. Достига се до абсурдното положение борбата с унищожителя на картофени насаждения да се води само ръчно. Т.е. картофопроизводителите да вървят по редовете и да мачкат вредителя поединично. Очевидно този способ е немислим, пък и липсващата работна ръка е допълнително усложняващо обстоятелство. Както свидетелстват български елитни картофопроизводители, напастта е добила в последно време тревожно разпространение по света и у нас. Високите популации на насекомите значително намаляват добива и причиняват огромни щети. А пестицидите стават все по-малко ефикасни...

Какво да се прави?

Има няколко начина за справяне с колорадеца: химически, биологични и механични подходи. По-активното използване на органични и неорганични пестициди за борба с бръмбара датира горе-долу от 1950 г., но сега производителите са в безизходица поради изключителната резистентност на вредителя. Биологичното реагиране не е особено разпространено, оставено е на заден план, но не е забравено. В същото време, повече от десетина години, се работи по проектиране и производство на оборудване за механична борба срещу бръмбара, унищожител на картофени полета. Иначе казано, нуждата изтиква на преден план машинното му ликвидиране и дава продуктивно решение за усложнената ситуация.
Алтернативните средства за физическо елиминиране стават реалност едва в последно време. Сред тях са: пневматичния, термичния и комбинираните пневматично-термични контроли. В тях се прилагат издухващо-вакуумният и пневматично-термичният принципи за борба. Едни от първите опити в това направление т.е. за машинна атака е направил ученият-конструктор Weintraub, който проектира и успешно тества

издухващо-вакуумна машина

в полеви мащаб. Принципът на действие се състои в следното: машината е с два големи вентилатора, монтирани пред трактора и задвижвани от хидравличната му система. Въздушният поток се насочва към картофените растения от двете страни на реда. Целта е да се издухат насекомите от листата и незабавно да се съберат с вакуум в специални контейнери, покриващи площта между вентилаторите. Резултатите, казват експертите, са задоволителни, улавят се голямо количество насекоми. В същото време щетите по растенията, причинени от трактора или действията при издухване/вакуумиране, са незначителни.

Към тестовете и разработките за машинно премахване на вредителите се прибавя и друг комбиниран способ - пневматично-термиченият. Този метод се използва предимно в Северна Америка и Близкия Изток. Чрез прилагане на въздушен поток, ларвите и възрастните насекоми се изтръскват от растението върху земята между редовете, където

се третират с пламък

Вентилаторите и горелките, захранвани с пропан, са монтирани на обща рама, която е прикрепена към 3-точковото окачване на трактора.

Свързани проучвания показват, че използването на комбиниран пневматично-термичен инструмент за намаляване на популацията на възрастни бръмбари е толкова ефективно, колкото и химическите инсектициди. Пневматично-термичният контрол чрез машина е осъществим, произведени са прототипи на такива машини в Канада, Иран и другаде. Експериментите са доказали, че методът е практичен и икономичен.

За първи път такова оборудване е било създадено от иранската компания Sadid Niroo. Навесва се на триточковата система на трактор за редови култури и се задвижва от карданния вал. Бръмбаро-уловителят генерира ефективен хоризонтален въздушен поток, за да „отлепи“ бръмбарите от листата на растенията и да ги унищожи на земята, между редовете, чрез изгаряне.

Устройството се състои от

три основни секции

едната е за производство на „мощен вятър“, втората е с кръгли горелки, снабдени със струйна дюза за дълъг и тесен пламък с прецизно приложение и третата е основната рама. В първата секция действат вентилаторни устройства с двойно засмукване, с извити напред лопатки. Моделът насочва достатъчно въздушно налягане в картофените лехи.

Версията Sadid Niroo е 4-редова машина, навесвана на трактор, състояща се от 4 центробежни вентилатора, задвижвани от силоотводния вал на трактора и 3 газови горелки, монтирани на основната рака. Разстоянието между тях е 0,75 м. Резултатите от теста на тази машина са показали, че при скорост 5 км/ч могат да бъдат обработени 1,5 ха за един час, като премахването на възрастни и ларви може да достигне до 90%.

В последните години нидерландските специалисти в сектора дадоха свое решение на проблема, като предоставиха на картофопроизводителите отличен помощник в това направление. Машината може

да контролира механично

колорадския бръмбар, без химически препарати. Това е т.нар. Уловител на колорадски бръмбари. При него се използва естественото поведение на тези вредни насекоми - имитация на смърт. Когато картофената нива се оглежда с превантивна цел от фермера те се „правят на мъртви“ за известно време. След „преминаване на опасността“ оживяват. Конструкторите използват този природен феномен. Именно в този момент находчиво направеното оборудване лесно ги изтръсква от листата.

Резултатите от приложението на новото устройство (терминаторът е произведен за пазара през 2021 г.), според инженерите-експериментатори от холандската фирма Fieldworkers, са икономически потвърдени като много добри. Значителна част от бръмбарите и ларвите се отстраняват успешно и така се запазва картофената реколта. Работният агрегат се състои от 8 хидравлично задвижвани ротори с пластмасови клапи, които се въртят и зашеметяват бръмбарите. Те остават в неподвижно състояние, а клапите ги отхвърлят към специалните контейнери, които се движат под листата заедно с машината. След това насекомите и ларвите им се събират в предназначените за целта „тави“ и се ликвидират.

Досега Fieldworkers

е произвела два варианта

Единият е за свързване отпред към трактора. Той може да се накланя и има отделна „тава“ за събиране на обездвижените бръмбари. Другият вариант се навесва зад трактора.

Уловителят (Catcher) на колорадския бръмбар е проектиран като иновативна машина за устойчив механичен контрол на вредите от колорадския бръмбар. „Тъй като машината премахва значителна количество бръмбари и ларви от картофените насаждения, отчитаме добри резултати и считаме, че тя ще бъде полезна за картофеното производство“, казват от Fieldworkers. Разработените прототипи са предназначени за предно или задно свързване с трактора и работят в четири реда. Екипът планира да представи няколко комерсиални версии на своя Catcher с различни спецификации на пазара през 2022 г.

ДОПЪЛНЕНИЕ

Уловителят Fieldworkers, установявящ успешен контрол на вредителите е резултат от изследователска и пратическа дейност в областта на приложимите технологии за устойчиво земеделие. И това става, отбелязват експертите, в тясно взаимодействие и консултации с холандските производители на картофи. Както и с партньорството на Европейската агенция за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP-AGRI).

Уловителят на бръмбари, който ще бъде предложен масово на пазара през 2022 г. е четириредов с накланящ се събирателна тава и транспортна ширина 2,70 м. По същество това е съвсем нов, революционен начин за неутрализиране на колорадския бръмбар, сочат още спецовете. Най-добре е използването му да се ориентира към началото на лятото когато се наблюдава характерното за колорадските бръмбари намножаване и масово нападения в насажденията. Тогава машините се справят с тях безпроблемно. 

В „тавите“ на машината се събират значителни количества колорадци
В „тавите“ на машината се събират значителни количества колорадци
Иранската машина на Sadid Niroo използва пневматично-термичният контрол - след като насекомите се „издухат“ от листата се третират с пламък
Иранската машина на Sadid Niroo използва пневматично-термичният контрол - след като насекомите се „издухат“ от листата се третират с пламък
 Агрегатът Fieldworkers се състои от хидравлично задвижвани ротори с пластмасови клапи
Агрегатът Fieldworkers се състои от хидравлично задвижвани ротори с пластмасови клапи
 Уловителят Fieldworkers в края на картофената нива
Уловителят Fieldworkers в края на картофената нива
Доказателство за ефикасността на механичния контрол върху вредителя
Доказателство за ефикасността на механичния контрол върху вредителя