Овощарската замазка се използва за замазване на раните след присаждане на калем. Така се предпазва раненото място от навлизане на вода, изсушаване и вредни микроорганизми.
Овощарската замазка трябва да има добра консистенция, да се задържа здраво върху раненото място, да не се разтопява от слънцето, да се маже лесно и да прилепва добре върху раната.
Утвърдени са три вида замазки:
- Замазка от колофон, пчелен восък и животинска мазнина
Съществуват два типа – мека и твърда.
Мека - приготвя се от четири части ситно счукан колофон, две части пчелен восък и една част лой. В подходящ съд най-напред се стопява лойта, след това се слага восъкът и след стопяването му се прибавя колофонът. Сместа се вари на слаб огън и периодично се разбърква. Готовата смес се излива в съд със студена вода, след което се изважда и се мачка с намаслени ръце, докато стане еластична. Замазката може да се запази продължително време, ако се завие добре в намаслена хартия.
Твърда – приготвя се от седем части колофон, две части восък и една част лой. Редът на поставяне на отделните съставки в съда е както при приготвяне на мека замазка. След стопяването сместта се изсипва в съд със студена вода. Втърденият материал се накъсва на парчета и се съхранява. При употреба замазката се стопява на водна баня.
- Замазка от колофон или борова смола, говежда лой или мас, добре пресята дървесна пепел и спирт за горене
Приготвя се от 800 г колофон или 1 кг борова смола, 200 г говежда лой или мас, 1 -2 лъжици дървесна пепел и спирт. На слаб огън се стопява първо лойта, след което се прибавят колофонът или боровата смола и пепелта, като периодично се разбърква. Приготвената смес се отстранява от огъня, изчаква се да изстине и към нея на капки се прибавя спирт, като същевременно се разбърква. Спиртът се добавя докато замазката започне да се маже добре. Съхранява се в добре затворени съдове. Замазването се извършва с четка.
- Замазка от битум (асфалт) и животинска мазнина
На 1 кг битум се поставя 200 г мазнина. Разбърква се добре. Най-добре е замазката да се приготви в момента на присаждане, като сместа се загравя до завиране. Тогава замазването е успешно.
След замазване за опазване от слънчевите лъчи, ако се налага, може да направите следното :
Обвиване на раната с хартия.
Похлупване на калемите с чисти кофички от кисело мляко.
Връзване на черни полиетиленови торбички.

Коментари