Кои са най-важни болести, които те предизвикват по надземните части на растенията
Ваня ВЕЛИНСКА
Болестите, причинени от вируси и бактерии, са изключително опасни за културните растения, тъй като са нелечими с продукти за растителна защита. Мерките срещу тях трябва да се вземат превантивно, като се спазват добри практики на отглеждане. Освен това отделните причинители се пренасят по различни начини, което ги прави лесни за разпространение, както и за много бързо заразяване.
Краставиците се нападат от множество патогени, но с най-голямо икономическо значение са: от вирусите - краставична мозайка, зелена английска мозайка и инфекциозна жълтеница, от бактериите - ъгловати петна.
Вирусни болести
Краставична мозайка
Вирусът напада над 1000 растителни вида, сред които много културни растения.
Симптомите са в зависимост от условията на средата, както и от състоянието на културите. По-характерни са:
* Връхните листа се прошарват мозаично и се накъдрят.
* Растенията остават дребни – междувъзлията са скъсени, листата са малки. Те са с хлоротичен вид.
* Плодовете са дребни и мозаично прошарени.
Когато настъпят резки промени в атмосферните условия, докато растенията са в инкубационен период, те загубват тургора си.
Постепенно започват да завяхват и изсъхват
Корените некротират.
Краставичната мозайка се причинява от Cucumber mosaic virus. Вирусът не се пренася чрез семена, сок на болни растения, при контакт, чрез почвата, не се запазва и в растителните остатъци. Преносители на заразата са листните въшки, като най-опасна е прасковената листна въшка.
Вирусът се запазва по плевели и други гостоприемници – врабчови чревца, спанак, декоративни растения. От тях заразата се пренася по културните видове. Тя зависи от летежа и състоянието на популацията на листните въшки през вегетацията на растенията.
Зелена английска мозайка
В България вирусът е установен в оранжерии през 70-те години на миналия век. Първоначално се разпространява масово, но впоследствие отслабва.
Какви са симптомите на болестта по растенията:
* Първите признаци се появяват по връхните листа. Те са мозаично прошарени – редуват се тъмнозелени със светлозелени участъци. В светлите места растежът на тъканите продължава, а в тъмните – спира. В резултат на неравномерното нарастване листната повърхност се набръчква и добива грапав вид. В някои случаи само жилките остават зелени.
* Плодовете също са прошарени. Повърхността им става грапава, тъй като има неравномерно нарастване.
* Болните растения изостават в растежа си.
* Цветовете абортират. В резултат на това добивът може да се редуцира с 25 на сто, а и повече.
Зелената английска мозайка се причинява от Cucumber mottle mosaic virus.
Пренася се чрез семена и със сок от болни растения.
Заразяването е много по-голямо при хидропонно отглеждане
на краставици, тъй като корените им се допират.
Няма данни вирусът да се пренася от въшки или други насекоми.
Заразата се запазва в растителните остатъци в почвата до следващата вегетация. Много бързо прониква в младите разсади. Поникналите растения от заразени семена също са инфектирани. Чрез тях се заразява и почвата.
Вирусът се пренася и при различни манипулации, когато има допир на болни и здрави растения. Лесно се разпространява и с поливната вода и обработката на почвата. Много бързо може да се зарази цялото насаждение. Ако това стане в началните етапи, загубите са много големи, може да се стигне до нулева реколта.
Инфекциозна жълтеница
Вирусът, причинител на болестта, е повсеместно разпространен, има много гостоприемници – културни и украсни видове, плевели. Може да нанесе сериозни щети на краставичната реколта. Болестта напада и други култури – пъпеши, салати, магданоз, декоративни тиквови, тютюн, както и много плевели – глухарче, овчарска торбичка, куче грозде, лобода и др.
Най-характерните симптоми са:
* Първите признаци се наблюдават по дръжките на старите листа. Тъканта между нервите изсветлява и пожълтява. Само жилките остават зелени. По-късно листата пожълтяват, завиват се надолу и стават чупливи.
* Постепенно заразата се придвижва нагоре по растението. При младите листа симптомите са изразени слабо, а при връхните – липсват.
* Плодовете остават зелени, но част от завръзите абортират.
Болестта може да редуцира добива до 40-50 на сто
Вирусът, причинител на болестта, се пренася от оранжерийната белокрилка. Той има много гостоприемници, които го поддържат. Сред тях са и редица плевели, като глухарчето например, които се срещат около оранжериите и насажденията.
Заразата не се запазва в почвата и в растителните остатъци. Не се пренася и при допир на болни растения.
Установено е, че при хранене от болно растение насекомото запазва в себе си жизнен вируса в продължение на 6 дни. По този начин белокрилките заразяват за кратко време цялата оранжерия, дори плътността им да не е много голяма.
Бактерийни болести
Ъгловати петна
Фитопатолозите са установили, че болестта напада основно краставиците, отглеждани в полиетиленови оранжерии, както и на открито и по-рядко тези в стъклени оранжерии, обикновено, които не се отопляват.
Какви са симптомите по заразените растения:
* По листата се появяват малки воднисти петна, които са с неправилна форма и ограничени от нерватурата. Ако влажността е по-висока, от долната страна се появява бактериен ексудат. При нарастване на листа центърът на петната прегаря и опадва. Петната стават ъгловати и перфорирани.
* По плодовете се образуват дребни воднисти петна, също с неправилна форма. И по тях има бактериен ексудат. При узряване на плодовете, бактерията прониква в дълбочина и достига до семената, като ги заразява.
По котиледоните на растенията, поникнали от заразени семена, се образуват мазни петна.
Младите растения загиват
Причинител на болестта е бактерия, която се запазва в растителните остатъци в почвата в продължение на 2 години. Във влажно и дъждовно време чрез водните капки тя попада върху листата. Заразата прониква в растението през устицата и се развива в междуклетъчните пространства. Може да разруши съседните клетки и да проникне в тях. Инкубационният период е 5-6 дни.
В плодовете прониква само чрез рани. Развива се в тъканите и достига до семената. В тях може да се запази до 3 години.
Заразените семена са опасен източник на зараза и за разпространението й. Друг начин е чрез поливните води. Болестта се разнася на открито на по-далечни разстояния чрез дъждовните капки, особено ако валежът е придружен с вятър.











Коментари