Широко разпространено е мнението, че акарът Varroa destructor се храни с хемолимфа на медоносните пчели на базата на изследвания, проведени през 70-те години, използвайки технологии от онези години. Въпреки това, резултатите от проучвания с помощта на електронна микроскопия, проведени от учени от Университета в Мериленд и службата за изследвания в селското стопанство към Министерството на земеделието на САЩ, нанесоха значителни корекции в идеята какво и как се храни този кърлеж.
Учените успяха да открият рани по тялото на пчелите от ухапвания от кърлежи, разположени непосредствено над мастната тъкан на пчелите.
Установено е също, че кърлежите, които се хранят с мастната тъкан на пчелите, живеят значително по-дълго и снасят повече яйца от онези кърлежи, които се хранят само с хемолимфа. Това предполага, че мастната тъкан на пчелите играе ключова роля в храненето на кърлежите. Очевидно това е една от основните причини кърлежите да имат толкова пагубно въздействие върху медоносните пчели, като отслабват имунната им система и затрудняват оцеляването им през зимата.
Според учените, резултатите от изследването могат значително да улеснят разработването на ефективни средства за борба с кърлежите от вароа.
Коментари