За няколко вида, които отглеждат на вилата, попитаха Пламена и Георги Витанови от Стара Загора
С настъпването на пролетта е време да режем зелените обитатели на нашите градини и вили. Кажете какви са правилата при декоративните - питат ни в писмо Пламена и Георги Витанови от Стара Загора.
Отговор:
Определено напролет трябва да се намалят много корони и да се съкратят някои от клоните.
Въпреки че знаят това изискване, много често любителите и виладжиите изпадат в крайности и прекаляват или прекалено избързват във времето.
При подрязване на някои видове декоративни дървета и храсти си има специфика, която трябва да се спазва.
При рязане на декоративни дървета най-напред трябва да се стремим да придадем на короната подходяща форма и да я запазим за по-дълго време.
Не бива да се допускат дупки и празнини в короните.
При декоративните храсти и растения в контейнери, предназначени предимно за буен цъфтеж, с помощта на подстригването трябва да се даде живот на младите филизи, а старите клони се познават по оцветяване на кората - тя е по-бледа.
Освен че трябва да оформи короната, резитбата трябва да регулира и нейния размер.
Грешка, която се допуска от много любители, е че при твърде голям храст или възрастно дърво често се прави много силно подрязване с цел да се превърнат изведнъж в привлекателно растение-джудже, но това не става така.
Съвети, които трябва да се знаят от любителите
Редовното, особено пролетното подрязване на растенията, насърчава по-интензивно появата на нови издънки.
Използването на триони и ножици насърчава подмладяването на растенията.
В редки случаи се налага да се прави по- радикална резитба - т.е. изрязване на всички стъбла от самата основа. Това трябва да става, когато се налага генерално оформяне на стъблото, иначе подмладяването се извършва на етапи.
Рязането трябва да се прави под ъгъл така че водните капки да не се застояват в изрязаните малки участъци, причинявайки гниене на клоните.
При декоративни дървета, като магнолия и клен, които с течение на години стават по-живописни, се налага по-рядко да се прави коригиране на короната.
Но при други декоративни дървета и храсти, които ще цъфтят или короните им няма да загубят формата си, може да се прави по-често и периодично подрязване.
При декоративните ябълки например на всеки 2-3 години се налага само минимално регулиране чрез подрязване.
Премахват се старите, повредени и сгъстяващи короната клони, както и всички които са преплетени или наранени.
Редовно и по-силно подрязване е необходимо за тези дървета и храсти, които трябва да запазят определена желана от вас форма на короната.
Същото се отнася за растенията, при които се появяват много млади, новоформиращи се издънки, като при красивия храст бадемов трилоат.
На по-радикална прическа издържат широколистните дървета в двора като бяла акация и козя върба.
За малки градини пригодено да издържа на по-тежки резитби е парковото дърво Catalpa Bignonioides. При него редовното подрязване помага да се ограничи растежа му и допринася за постигането на красива сферична корона.
Други дървета със сферична корона и ярки зелени листа от рожкови като акация или акация Umbraculifera също са идеални за засаждане в малките градини
Те необичайно добре издържат много цвят, а короната им може да бъде намалена чувствително, без да изгуби своята представителност.
Без рязане диаметърът на сферичната корона на акация Umbraculifera с течение на времето може да достигне до 4-5 м.
Ако се желае това да бъде предотвратено, трябва на всеки 2-3 години да се реже по-чувствително. Най-доброто време за такова подрязване е топъл ден в началото на март.
Бавнорастящите видове, като например Гинко билоба Mariken, се режат доста години след засаждане и само със слаба корекция.
Лесно става подрязването на бялата акация. То може да се направи почти по всяко време на годината, но е най-добре да стане в началото на пролетта. Тогава младите леторасти бързо ще скрият грозните места в короната, които са възникнали след предишна резитба или зимни повреди.







Коментари