Американски учени от Масачузетския технологичен институт изобретиха изкуствено око на принципа на простите фасетни очи на насекоми и го използваха за стабилизиране на полета на миниатюрен летящ робот, пише списание Journal of the Royal Society Interface.

Статията в списанието е с описание на техническото устройство, създадено от американски специалисти. Простите очи при насекомите са единични фасети, които са разположени редом със сложните фасетни очи. Точното им предназначение е неизвестно, но повечето учени смятат, че те «се настройват» към слънцето и другите източници на светлина, помагайки на насекомите да стабилизират своя полет. Със сложните фасетни очи насекомите могат да виждат, но само там, където пада светлинен лъч, перпендикулярен на окото. Фасетното око се състои от различен брой фоторецепторни конусовидни части с формата на шестоъгълник – 4000 при домашните мухи, 17 000 при пеперудите и дори 30 000 при някои насекоми. Те имат широк ъгъл на полезрение и могат да регистрират бързи движения, а понякога дори поляризация на светлината.

Авторите на статията решили да проверят теорията за предназначението на простите очи и заедно с това да усъвършенстват летящ миниробот, конструиран от тях по-рано. Въпросният апарат, с тегло само 0,1 грама, прилича на муха и лети с помощта на две малки крила, а захранване и команди получава от компютър с помощта на тънък проводник.

Отначало, за да не се клатушка по време на полет, на инженерите се налагало да го следят и контролират с помощта на миниатюрни видеокамери – техният сигнал се предавал на компютъра, който в случай на необходимост изравнявал положението на робота във въздуха. Изобретателите решили да опростят тази схема и монтирали в «главата» на робота изкуствено око.

Окото било направено от четири фототранзистора върху микросхема във вид на пирамидка. Ако роботът-муха бъде осветен с лампа, то фототранзисторите реагират на разликите в осветеността. Компютърът анализира информацията, събрана от окото, и не позволява на апарата да се «клатушка» нагоре-надолу. Видеокамери вече не били нужни.

Както отбелязват авторите на изследването, работата над устройството помага по-добре да се разбере как функционира зрението при насекомите. Освен това, учените се надяват в близко бъдеще роботи от такъв тип да бъдат използвани при спасителни операции. Учените предполагат, че те могат да бъдат използвани и за опрашване на растенията – а това може да се наложи в недалечно бъдеще, ако продължи тревожното намаляване на популацията на пчелите в цял свят.