Търсенето  на слънчоглед ще расте и има потенциал за износ

 

Алма Давидова

Добрата новина, дошла от европейската асоциация Coceral, че за сезон 2017/18 България ще стане най-големият производител на слънчоглед в ЕС с 2,035 млн. тона ( срещу 1,7 млн. тона за 2016/17 г.), провокира да разгледаме възможностите на този пазар и позициите на страната ни.

Прогнозите на експертите са, че в близките години търсенето на слънчоглед и продуктите от неговата преработка само ще расте доколкото европейските страни, които са активни потребители на растителни масла, намаляват площите със слънчоглед.

Много производители започнаха да отглеждат и други технически култури за получаване на биодизел. Някои европейски страни имат държавни програми за стимулиране развитието на пазара на биодизелово гориво.В резултат само за последните пет години пазарът на реализирания слънчоглед е нараснал с 34%.

Тези тенденции, според анализаторите, ще се запазят още няколко години.

Прогнозите са през 2018 година пазарът на черното семе да достигне 50 млн. тона (при показател - 37,6 млн. тона през 2013 година).

Водещият анализатор от OilWorld (Германия) Артем Хамършмид обръща внимание на една интересна закономерност : за последните десет години обемите на производство на слънчогледово масло в света не са се променили

Характеризирайки тенденциите в ръста и спада на обемите на производство на слънчоглед в света през текущия сезон 2017/18 г., в сравнение с 2016/17, Хамършмид отбелязва, че увеличени обеми се очакват в Аржентина (+0,5 млн. тона), Турция (+0,2 млн. тона), Китай и Русия (по +0,1 млн. тона).

В Украйна и Канада прогнозите са за спад в показателите съответно с 1,2 и 0,4 млн. тона.

В световен мащаб, от произведените семена от 10 маслодайни култури, слънчогледът е 9% от общия обем (срещу 8% за сезон 1997/98 г.) и е на трето място в света след соята (62% за текущия сезон и 55% преди 10 години) и рапицата ( съответно 11% и 12% ).

Потенциалът за растеж на износа у нас според International Trade Centre (ITC Geneva), e най-голям при агросуровини като слънчогледовите семена, пшеницата, царевицата и рапицата...Но, това са все суровини с ниска добавена стойност.

Така или иначе си оставаме на едно от първите места по износ на слънчоглед в света. Но миналата година паднахме от 2-ро на 3-то място, показва статистиката на Българската стопанска камара (БСК).А изводът на експертите от БСК е, че редица суровини и материали у нас не се преработват достатъчно задълбочено и цените на килограм български износ са сравнително ниски.

Това е сигналната лампичка, че на пазара непрекъснато трябва да се търсят нови ниши и дори нови сектори.

Наистина у нас слънчогледът е културата, която най-много се радва на вниманието на преработвателната промишленост, но въпросът е вече навреме и бързо да се следват тенденциите на световния пазар.

Във връзка с това е добре да си зададем въпроса докога ще заемаме тези позиции в непрекъснато променящия се и силно конкурентен пазар...

Новите тенденции бяха очертани съвсем наскоро /през септември/ на провелата се V-та Международна конференция "Black Sea Oil Trade-2017" - тя е водеща за масления сектор в Украйна и страните от Черноморския регион.

Лайтмотивът беше - "Слънчогледовото масло, като продукт екстра качество на световния пазар."

Отчете се ръст в световното търсене и производство на вискоолеиново слънчогледово масло

Знакови бяха и думите на генералния директор на "УкрАгроКонсалт" Сергей Феофилов:

За сезон 2016/17 г. в света са произведени повече от 180 млн. тона растителни масла. При такива условия на глобалния пазар на слънчогледово масло е трудно да си представим перспективите без формирането на особен сектор за този продукт, а именно стока с екстра качество ...

При такива условия сегашната стратегия на маслодобивния отрасъл, ориентиран към нарастването на обемите на производство, преработка и експорт, а също и осигуряването на канали за покупка-продажба, не е достатъчна, подчертава Феофилов.

Водещ фактор за увеличаване обемите на производство на високоолеиново слънчогледово масло е и повсеместния нарастващ стремеж към по-здравословен живот. Този вид масло завоюва голяма популярност в САЩ и Европа.

Сега най-големите в света страни по потребление на високоолеиново слънчогледово масло са страните от ЕС-28, в частност Франция, Испания, Португалия, Италия, Австрия, Нидерландия и Великобритания.

Наблюдава се и завишено търсене от страна на Русия и страните от Средния Изток.

Ръстът в темповете на производство и потребление е обусловен в голяма степен от високите качествени показатели а също и от рентабилността при производството и преработката на високоолеиновия слънчоглед, който през последните няколко години навлезе и в България

От няколко години насам имаме постепенно увеличение на площите с високоолеинов слънчоглед в България и всичко сочи, че тази тенденция ще продължи, коментират експерти.

Това се дължи най-вече на по-добрата възвръщаемост на инвестициите от единица площ, спрямо обикновения слънчоглед и на увеличеното търсене от страна на водещи компании от хранително-вкусовата индустрия.Гарантирана е и изкупна цена на пазарни нива.

Така че, България би могла да се превърне в един водещ и устойчив доставчик на високоолеиново олио за Западна Европа и конкретно за Испания.

Трябва слънчогледовото масло да се позиционира като полезно за здравето подчерта на Black Sea Oil Trade-2017 експертът по световния агропазар от Индия, Г. Чандрашекар.

В Индия то се търси.Страната внася около 15 млн. тона растителни масла.

По негова статистика, ако нивото на потребление на растителни масла в страните от региона нарасне от 23,7 млн. тона през 2016/17 гг. до 25,1 млн. тона през 2017/18 гг., то обемите на импорта ще се увеличат от 4,4 до 4,5 млн. тона.

Според него, производителите в тези страни ще стимулират повишаване на реколтите от черното семе.

Производството на растителни масла ще се увеличи в сезон 2017/18 г., в сравнение с 2016/17 г. : в Индонезия - от 38,8 до 41,0 млн. тона (в т.ч. палмово - с 34 до 36 млн. тона); в Малайзия - от 21,2 до 23,5 млн. тона (в т.ч. палмово - от 18,9 до 21 млн. тона).

В същото време големи перспективи за вносителите на растителни масла ще се откриват в Африка , където ръстът на населението и икономиката стимулират потреблението.

Продуктите, получени от преработката на слънчогледа, са алтернативен източник на суровини за енергетиката

На тази тема беше посветена и презентацията на Алексей Даншин и Игор Сызько (КМЗП, Украина).

Според тях един завод за екстракция на масло, може да осигури един ТЕЦ с гориво от биомаса през цялата година.

Сред преимуществата на този вид биогориво докладчикът наблегна на: гарантирано изкупуване на произведената електроенергия до 01.01.2030 г. по “зелената тарифа”; фиксирана цена за продажба на топлоенергията - 90% от тарифата на газовата; енергонезависимост; прогнозирано потребление на гориво за година и други.

Качества на високоолеиновото масло

Предимствата на високоолеиновото слънчогледово масло е важно да се използват при неговото предлагане на пазара, като продукт с екстра качество.Това подчерта на конференцията мениджърът по работата с ключови клиенти на компанията Syngenta в Украйна, Дмитрий Нерода.

Високоолеиновото слънчогледово масло не съдържа трансмазнини, има по-продължителен срок на годност и издържа на продължително загряване - може да се използва 5 пъти по-дълго от обичайното масло при приготвянето на сосове, подправки и маринати.

Това масло влияе положително на здравето на човека, намалява риска от развитие на ракови и сърдечно-съдови заболявания и участва в работата на имунната система, подчерта докладчикът.

Високоолеиновото слънчогледово масло може да се използва както в чист вид, така и в смеси с други растителни масла (Isio-4 във Франция),с рибни мазнини (CargillТs IngreVita в САЩ) и други.

РЕКОЛТАТА

В Украйна са ожънати повече от половината площи със слънчоглед, но резултатите не са обнадеждаващи.

До 26 септември черното семе е прибрано от 3079,6 хил. хектара или е изпълнен 52% от плана (5937,9 хил. ха). Получени са 5677,2 хил. тона при добиви 1,84 тона/ха.

За последната седмица темповете на слънчогледовата жътва се ускориха, а изоставането, в сравнение с миналата година, се намали с 2,6%. Но добивите са с 14% по-ниски от миналогодишните.

В Русия запасите от слънчоглед са с 12% по-ниски от миналогодишните.

На 1 септември 2017 година, в Русия запасите от маслодайни са 697,7 хил. тона, което е с 25 хил. тона или с 3,5% по-малко, в сравнение със съответния период от миналата година (722,7 хил. тона). През август запасите от маслодайни култури са увеличени с 256,9 хил тона.

Запасите от слънчоглед са 215,9 хил. тона, което е с 29,5 хил. тона или с 12% по-малко в сравнение със съответния период на миналата година (245,4 хил. тона). През август запасите от слънчоглед са увеличени с 39,8 хил. тона.

Европейската асоциация Coceral е повишила прогнозата си за реколтата от слънчоглед в ЕС през 2017 - 2018г. с 0.3 млн. тона, спрямо предходната прогноза до 8.43 млн. тона. Спрямо миналата година ръстът е с 0.122 млн. тона.

Площите с културата през новия сезон са били 4.196 млн. хектара (4.1), но топлото време е понижило средният добив до 2 тона/хектар (2.03).

Според прогнозата, през 2017 - 2018г. най-голям производител на слънчоглед в ЕС ще е България - 2.035 млн. тона (1.7), следват Румъния 1.976 млн. тона (1.95), Унгария 1.7 млн. тона (1.89) и Франция 1.25 млн. тона (1.19).

Директорът на “УкрАгроКонсалт” Сергей Феофилов подчерта, че при сегашните условия на глобалния пазар на слънчогледово масло е трудно да си представим перспективите без формирането на особен сектор за този продукт, а именно стока с екстра качество
Директорът на “УкрАгроКонсалт” Сергей Феофилов подчерта, че при сегашните условия на глобалния пазар на слънчогледово масло е трудно да си представим перспективите без формирането на особен сектор за този продукт, а именно стока с екстра качество
Трябва слънчогледовото масло да се позиционира, като полезно за здравето. Търсене има, а това стимулира и производството на слънчоглед, подчерта експертът по световните агропазари от Индия, Г. Чандрашекар
Трябва слънчогледовото масло да се позиционира, като полезно за здравето. Търсене има, а това стимулира и производството на слънчоглед, подчерта експертът по световните агропазари от Индия, Г. Чандрашекар