Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност. В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се предлагат промени и в други данъчни закони, съобщи пресслужбата на кабинета.
Проектът е изготвен във връзка с необходимостта от въвеждане в националното ДДС законодателство на промени, свързани с въвеждане разпоредбите на Директива 2017/2455 и Директива 2019/1995 на Съвета.

Разпоредбите на тези директиви целят подобряване на функционирането на режима на ДДС, прилаган в рамките на целия Европейски съюз, в контекста на доставките на услуги и дистанционните продажби на стоки, както и вноса на пратки с ниска стойност, като всички държави членки трябва да въведат тези разпоредби най-късно до 30 юни 2021 година.

С проекта се предлага въвеждане на нови разпоредби, които обхващат вътреобщностни дистанционни продажби на стоки; дистанционни продажби на стоки внасяни от трети страни или територии; вътрешни дистанционни продажби и доставки улеснявани от лице, което управлява електронен интерфейс. Промените са свързани с прага за определяне на мястото на изпълнение при доставки на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки и доставки на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио- и телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път.

Предвижда се и въвеждане на нови правила, свързани с прилагане на режима в Съюза и извън Съюза и създаване на нови специални режими за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии и за деклариране и отложено плащане на данъка при внос на малки пратки.
Също така се предлага да се отменят разпоредбите на чл. 118 от ЗДДС, засягащи изискванията за деклариране и използване на софтуера за управление на продажбите (СУПТО). Това се прави поради възникналия обществен отзвук в резултат на въвеждането на изискванията за отчитане на продажби чрез СУПТО и множеството сигнали за увеличаване на административната тежест и разходите за бизнеса, които тези изисквания създават, особено в условията на пандемията от COVID-19, поставила редица предизвикателства пред икономическите оператори.

В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се предлагат промени в законите: за акцизите и данъчните складове, за корпоративното подоходно облагане, за данъците върху доходите на физическите лица/едно от предложенията е въвеждането на нов вид облекчение за хората при ползване на услуги за ремонтни дейности. Целта е хората, които през годината са направили подобрения и ремонт в собствените си жилища, да могат да намалят общата сума на годишната си данъчна основа с реално платените от тях разходи за труд на физическите или юридическите лица, извършили ремонта или подобренията/. Другите промени са в законите за местните данъци и такси, като едно от предложенията предвижда разширяване на обхвата на случаите, при които не се дължи данък при придобиване на моторни превозни средства, и в него се включват случаите на прекратена регистрация на основание износ или тотална щета и само ако няма последваща регистрация на моторното превозно средство от нов приобретател в страната. Направени са и предложенията за промени в Закона счетоводството.

Вижте всички решения на кабинета днес.