Земеделието у нас е един от бизнес секторите, който дори през годините на икономическа стагнация, успя да покаже стабилност и устойчив растеж. До момента това бе силно подпомогнато от наличието на европейски субсидии за сектора. В тази логика е и въпросът - какви да са очакванията за развитието на пазара на трактори и земеделска техника през 2020-а, след като почти всеки български фермер свикна да прави инвестиции, само ако са със субсидии по европейски програми.
От месец март до края на април 2020 г. се очаква да бъде отворен приемът на проекти по мярка 4.1 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), по която ще може да се закупуват нови трактори и земеделски инвентар с 50% субсидиране от ЕС.
Важно е да се отблежи обаче, че приемът, за разлика от предходните години, ще бъде целеви - т.е. ще се допускат инвестиционни предложения само за сектор Животновъдство - основно за модернизиране на активите във фермите.
На поредица от срещи от Асоциация на българските села акцентираха пред бенефициенти в селата, че бюджетът ще бъде фиксиран след одобрението от Брюксел на шестото изменение на ПРСР, а също така, че вторият прием в същия период ще бъде по подмярка 6.4.2 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по Тематичната подпрограма за развитие на малки стопанства“, където бюджетът е левовата равностойност на 5 257 548 EUR.
Субсидията ще се отпуска за стопани, които имат икономически размер на стопанството от 2000 до 7999 EUR, измерен в стандартен производствен обем, които инвестират в развитието на селски туризъм, в традиционното занаятчийство и др. Субсидията по проектите ще варира от 5000 EUR до 70 000 EUR.
Предвид ситуацията, пазарът на нови трактори се очаква
да се раздвижи в сегмента на
специализираните за животновъдство,
с челни товарачи, както и на оборудване като шредери, ремаркета, балировачки, фуражораздаващи ремаркета и други подобни машини за нуждите на фермите. По-големите трактори
за зърнопроизводство,
ще се продават предимно на лизинг,
както и чрез собствено инвестиционно финансиране от страна на големите стопанства.
При овощарите, зеленчукопроизводителите и по-малките земеделци, продажбите на трактори ще се движат предимно в сегмента на
употребяваните
трактори, където сумите по тематичната подмярка на ПРСР ще могат да се използват предимно за закупуване на популярните употребявани японски трактори.
По данни на Асоциация на българските села, благодарение на ПРСР през двата програмни периода, тракторният агропарк у нас се е модернизирал плавно, като от 94% амортизация през 2006 г., 89% през 2011 г., към 2019 г. тя е около 79%.
Коментари