Реколтиран мед - опрашена елда, това е най-новият призив в Русия в районите, където има елда и където има и пчелни колонии. Защото макар и с много сериозни проблеми, според доклади на Росстат броят на пчелните семейства в Русия през последните пет години е в диапазона от 3,25 - 3,45 милиона, а през 2016 г. възлиза на 3,35 милиона.

Отдавна е изчислено, че 80 процента от растенията, които човек яде, се опрашват само от пчели. Изчислява се техният „коефициент на ефективност“ на различни ентомофилни (тоест опрашвани от насекоми) култури.

Те са в състояние да повишат производителността на елда, слънчоглед, люцерна и ябълкови плодове с 50-60%; дини, пъпеши и тикви - 100% или повече. Нищо чудно, че хората казват: „Пъпешът и пчелина са добри съседи.“ Производителността на праскови, мандарини, портокали, лимони се увеличава 4 пъти, череши и череши - 7 пъти, някои сортове грозде - 10 пъти.

Изчисленията на учени от Федералния научен център по пчеларство показват, че селскостопанските продукти, където пчелите са работили, са 40 пъти по-скъпи от меда. За ефективно опрашване на около сто вида ентомофилни култури, отглеждани в Русия, е необходимо да има 7,2 милиона пчелни семейства - два пъти повече, отколкото има днес.

В страните от Европа, САЩ и Китай медоносните пчели се използват комплексно - носят мед и опрашват насажденията. Но има интензивни технологии и високо ниво на механизация на производствените процеси. Там - мобилността на пчелина, позволяваща за кратко време да се премахне от едно място и да мигрира на ново място за събиране и опрашване на мед.