При есенното торене стриктно спазвайте сроковете и препоръчителните дози

Драгомир Атанасов агрометеоролог

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще продължат да се определят от сухо време и температури над климатичните норми. Лимитиращ фактор за началните етапи от развитието на засетите вече посеви с есенни култури ще бъде недостигът на влага в горните почвени слоеве.

През седмицата изтичат оптималните агротехнически срокове за сеитба на пшеница в Южна България. При засетите в срок посеви от пшеница и ечемик, където почвената влага не е ограничаващ фактор за развитието, наблюдаваме покълване и листообразуване (агростанция Главиница). При зимната рапица ще се започне листообразуване.

През периода агротехническите дейности са свързани с дълбока оран на стърнищата и есенно торене с фосфорни и калиеви торове, предсеитбени почвообработки на полетата и сеитба на пшеница и ечемик, прибиране на зимните сортове круши и ябълки.

При употребата на азотни торове трябва да се вземе под внимание Нитратната директива за опазване на околната среда и водите от замърсяване с азотни съединения в уязвимите райони. Това налага ограничения в прилагането на органични и минерални азотсъдържащи торове. Възможността за употребата им е до 1 ноември, като се допуска внасяне на органичен тор до 15 ноември при създаване на нови овощни насаждения.

В градините от трайни насаждеия, след прибиране на реколтата, ще се извършват фитосанитарни дейности (почистване от изсъхнали клони и мумифицирани плодове, остъргване на старата и напукана кора, заораване на окапалите листа) за ограничаване на средата за развитие на болести и неприятели.

Условията ще са подходящи за обследване на посевите със зимни житни култури за появата, плътността и дейността на основни вредители като ообикновената полевка, житния бегач, житни мухи и листни въшки. Освен пряка вреда върху младите растения листните въшки са преносител на вирусното заболяване жълто ечемичено вджуджаване по пшеницата и ечемика. Особено внимане трябва да се обърне на площите, на които се прилага монокултурно отглеждане.