Многогодишни наблюдения на Института по пчеларство показват, че пчелите от семейства, където гнездото е формирано преимуществено от стари тъмни пити, събират с 40-47 % мед по-малко, отколкото пчелите от семейства с качествени пити.

Старите пити в гнездото се явяват източник на разпространяване на инфекциозни и инвазивни заболявания.

ВАЖНО! В заразени пити спорите на американския гнилец остават вирулентни в продължение на 35 години, на причинителя на нозематозата - до 2 години. А спорите на причинителя на аскосферозата - до 4 години.

При повечето болести, в частност аскосферозата, е невъзможно да се постигне излекуване на семейството само с лекарствени препарати без отстраняването от гнездото на заразените материали.

Както са показали наблюденията, при най-успешното медикаментозно лечение винаги се отбелязват рецидиви на заболяването. За да се избегне това, пчелите се преместват на чисти, дезинфекцирани пити (на дезинфекция подлежат пити, не по-стари от 3 години), провежда се интензивно обновяване на гнездото.

Пчелният восък с годините акумулира такива токсини, като тежки метали и пестициди, които оказват отрицателно влияние върху пчелите и качеството на пчелните продукти. В пресните пити се открива само незначително количество радиоизотопи на цезий, а в старите - максимални дози на замърсяване. От това следва, че е крайно необходимо своевременно да се бракуват старите пити, а гнездата да се комплектоват с пресни пити или пити, използвани за отглеждане на пило не повече от 2-3 години.