Пръскайте срещу кубинска мана по зеленчуците

Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ

През последната седмица от юни развитието на земеделските култури ще протича с ускорени темпове, при наднормени температури.

През първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия отново ще се определят от неустойчиво време. Прогнозираните валежи на много места в страната, с изключение на югоизточните райони по Черноморието, ще възпрепятстват жътвата на ечемика и пшеницата. Отново се прогнозира повишена вероятност за градушки, риск за полягане на посевите и разпиляване на зърното.

Постепенно спиране на валежите и подобрение на условията за сезонните агротехнически дейности се очаква през втората половина на седмицата. При пшеницата в полските райони ще се наблюдава масово восъчна и пълна зрелост, а във високите полета - млечна и преход към восъчна зрелост. При слънчогледа ще се образуват на съцветие. На места в Дунавската равнина (Бъзовец, Павликени), в североизточните (Търговище) и в южните райони при посевите ще се наблюдава и начало на цъфтеж. При ранните хибриди царевица ще протича изметляване, а при по-късните хибриди - листообразуване. До фаза изметляване царевичните посеви трябва да се обследват за наличие на един от икономически най-важните вредители - царевичния стъблопробивач. При плътност на вредителя над ПИВ (10 бр. яйчни купчинки на 100 растения) се налага навременно инсектицидно третиране (срещу младите ларви, преди вгризването им в стъблата).

В края на юни отново се прогнозират максимални температури, на места до 37-38 градуса. Тези екстремно високи стойности временно ще затормозяват вегетацията на пролетните култури, ще имат негативно въздействие върху формирането на репродуктивните органи при зеленчукови култури (градински фасул, домати, пипер и др.), а при ниска атмосферна влажност могат да причинят окапване на цветовете и завръзите.

Неустойчивото време през изтеклия период и прогнозираните валежи в началото на следващата седмица са предпоставка за увеличаване на заразите от кубинска мана по зеленчуковите култури от семейство Тиквови - краставици, тиквички, тикви, дини, пъпеши. Ще се наложат профилактични пръскания срещу патогена.

При краставиците срещу кубинската мана могат да се използват фунгицидите Шампион ВП - 0,15%, Манкоцеб 80 ВП - 0,25% (краен срок за употреба 13.09), Дитан М-45 - 0,2%, Дитан ДГ - 0,2%. При поява на първите признаци на болестта се препоръчва унищожаване на засегнатите от патогена растения и употреба на препарати със системно действие - Верита ВГ - 0,15%, Галбен 8 М 65 - 0,25%, Ридомил голд М - 68 ВГ - 0,25%, Алиет флаш - 0,3%, Куадрис 25 СК - 0,075%, Инфинито СК - 0,12%.

По-подходящи условия за растително-защитни пръскания ще има през последните дни на юни. Те трябва да се извършват през по-хладните часове от деня, когато температурите не надвишават 22-23 градуса и относителната влажност на въздуха е над 50%.