Какви щети нанасят ухолазките?

Ухолазките, известни още като щипалки (Dermaptera), са често срещани неприятели на пчелните семейства, напомнят професионалните пчелари на beehoney-bg.eu. Малки или средни размери, дължината е 4-26 мм, с гъвкаво удължено тяло, къси надкрилки и клещоподобни израстъци над стомахчето, слущежи едновременно като оръжие за нападение и защита.

Ухолазките предпочитат да обитават места с повишена влажност. С редки изключения са активни през нощните часове, през деня се крият под различни лежащи по земята предмети (дъски, камъни), под опадали листа или останки от кора. Лесно проникват в домовете, влизайки във влажни дрехи и някои продукти. Хранят се с органични остатъци, живи растения и дребни насекоми и акари.

Важно! Проникват в кошерите и се крият в пукнатините и под капака на кошера, под отоплителния материал и в питите. Извличайки мед и прашец, ухолазките са способни да отварят капачетата на килийките, а понякога и да нападат силно отслабнали пчели и пило. Доказана е способността на ухолазката да пренася възбудителя на аскосферозата. Голяма е и вероятността от пренасянето от ухолазките и на други причинители на болести по пчелите.

Как се води борбата с ухолазките

1) Ухолазките трябва да се убиват.

2) Около кошерите да няма висока трева.

3) Отоплителните материали да се държат сухи и да се почистват от ухолазки, чрез репеленти, като при мравките.