Отглеждането им носи висока възвращаемост и е от най-атрактивните земеделски бизнеси

Николай Вълканов “ИнтелиАгро

Бизнесът с боровинки е донесъл над 2.4 млрд. щатски долара на фермерите по света само от износ през 2017 година. Едва ли има друга сфера в селското стопанство, която да се радва на 9% ръст в обема и 13% в стойността средно за всяка от последните 5 години. Това е категоричен сигнал, че растящото предлагане все още не може да насмогне на търсенето.

Със средна експортна цена от $ 5,50 за килограм синята американска боровинка няма аналог сред плодовете по капитализиране на приходи. Боровинките могат да дадат средно по 1500 кг на дка след третата година, което ги нарежда сред най-печелившите култури в наши дни.

Петте най-големи страни-износители са Чили, Перу, Испания, Холандия и САЩ. Въпреки това, боровинките могат да се отглеждат успешно в много части на света, включително в България. Специфичните условия у нас дават възможност за производство на боровинки през голяма част от годината. Още по-важно е, че страната ни може да запълни пазарния прозорец който се отваря между реколтата на два големи европейски производителя - Испания и Полша.

Отглеждането на боровинки има много предимства - носи относително висока възвръщаемост, брането е лесно и има дълъг срок на годност, в сравнение с подобни култури (малини, къпини и др.). Производството е сравнително лесно, но има свои специфики, познаването на които е от жизнено важно значение за инвеститора.

Водени от интереса към тази все по-популярна култура от “ИнтелиАгро” посетихме Холандия - меката на технологиите в земеделието и източник на най-добрите разсади за боровинки. Качеството на разсада е гарантирано не само от грижата и технологията на отглеждане, но и от сътрудничеството с американската FallCreek - световен лидер в култивирането на различни сортове боровинки.

Сортовете, предлагани от разсадника, който посетихме, са 11 на брой и са тествани в различни климатични условия на Европейския континент - от Холандия, през Полша, Украйна, Румъния, Сърбия, Хърватска до Англия и др. Зреят по различно време като осигуряват производствен прозорец от 25-ата седмица на годината до 38-ата (близо три месеца). Вкусовите качества на отделните сортове (по-сладки, по-кисели, по-месести и пр.), размерът на плодовете и животът на рафта са различни, но съобразени с последните тенденции в търсенето на развитите пазари.

Всички растения се размножават in vitro и растат в контейнери, пълни с подходяща за боровинките торфена среда. Отгоре са насипани дървени стърготини за предпазване от плевели и мъхове.

Свидетелство за огромното търсене на посадъчен материал в Европа е постоянно нарастващият капацитет на разсадника. От 700 000 растения през 2016 г. - до 3,3 млн. през 2017 г. По оценки на мениджмънта, разсадникът държи 60% от пазара на качествена продукция в Европа.

Поръчването на разсад става 18 месеца напред и се авансира на 30%. Останалите 70% от сумата на поръчката се превеждат по сметка преди товаренето на материала за спедиция.

Създаване на насаждение

За създаване на насаждение се избират леки, добре отцедливи (песъчливи), аерирани, равни, или с лек наклон площи. Важното е в полето да няма точки на задържане на вода. Редовете за засаждане се настилат с компост, който се заорава на 25 см. След това се издигат легла и се покриват с мулч. Важното е да се осигури киселинност на почвата от 4,5-5 pH, за което спомага и обогатяването на водата за напояване с азотна киселина.

При издигането на леглата се разполага и системата за капково напояване, която е абсолютно задължителна. Засаждането става по схема 3 Х 1 м, или около 330 растения в декар, но са разпространени и други схеми. Цената на едно растение ориентировъчно е 5-6 лева и зависи от сорта.

Обикновено на първата година от засаждането се полагат колове и мрежа, която предпазва насажденията от градушка и птици. В нашите условия мрежата е задължителна, особено с оглед размера на инвестицията и очакваната възвръщаемост.

Отглеждане

За да се запознаем от първа ръка с опита в отглеждането на боровинки от Амстердам летим до Белград и поемаме на юг с кола. Причината да изберем Сърбия е както в близкия до България климат, така и във факта, че Сърбия e сред основните износители на боровинки за ЕС. В хълмистия район на южна Шумадия са разположени няколко от най-старите (първото от 2006 г.), големи и опитни стопанства за производство на боровинки в страната.

Фермерите ни посрещат радушно и не крият нищо от безценния си опит с културата. Тук разбираме колко е важно препоръките за отглеждане и опазване на растенията да не се “побългаряват”. Насажденията изискват много голяма инвестиция и, за да може тя да се отплати, не могат да се правят никакви компромиси както с напояването, така и със защитата на растенията.

Сърбите, които не са в ЕС, ползват символична финансова подкрепа по предприсъединителните фондове. Насажденията с боровинки се създават масово със собствен капитал и банков кредит.

Към изискването за напояване се добавя и нуждата от обогатител на водата за достигане на нужната киселинност. Прави се една резитба през февруари и две пролетни пръскания.

Първата година на отглеждане е нулева. Първа стопанска беритба се получава на втората година при малко над 1 кг плод от растение. Плододаването расте с 1 кг на година на растение до шестата година, когато при оптимални условия се получават по около 5 кг. или до 1,5 т на декар. Продуктивният живот на растенията е до 15 години.

Брането на готовата продукция е много лесно и не изисква особена подготовка. Плодовете са твърди и здрави, растат на гроздове, което улеснява работниците. Високата изкупна цена (5 евро на килограм на едро) дава възможност на производители да плащат много добри възнаграждения - 0,8-1 евро/кг продукция като един работник бере средно по 25-30 кг на ден.

Бизнесът с боровинки е изключително скъпа инвестиция (по наши оценки достига до около 10 000 лева на декар за създаване на насаждение). Ако се спазват точно правилата на отглеждане и се създадат оптимални условия тази инвестиция се изплаща сравнително бързо (на третата година) и носи печалби, които в момента не могат да се съпоставят с никой друг легален земеделски бизнес.

Бизнесът с боровинки ще е един от акцентите на InteliFresh 2019 - От градината до щанда. На 22 февруари в хотел Санкт Петербург, Пловдив производителите ще могат да осъществят директни бизнес контакти с представители на големите търговски вериги в България, чуждестранни търговци, преработватели, доставчици на технологии и услуги в сектор “Плодове и зеленчуци”. Регистрацията за форума е до 20 февруари.

Източник: ITC
Източник: ITC
Капковото напояване е задължителен елемент в отглеждането на растенията
Капковото напояване е задължителен елемент в отглеждането на растенията
Над 80% от сръбското производство е с премиум размер
Над 80% от сръбското производство е с премиум размер
Защитните мрежи не са каприз при високата начална инвестиция
Защитните мрежи не са каприз при високата начална инвестиция