Такава е категоричната оценка на експерти. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО), официалните източници и иранските медии Иран непрекъснато увеличава производството на мед през последните години и се нарежда на трето място в света след Китай и Турция.

Производството на мед през иранската фискална година 2013/2014 г. (която завършва на 20 март) възлиза на 76 хил. тона, а през 2016/2017 - на 81,5 хил. тона. Иранският зам.-министър на земеделието прогнозира, че тази година (2018)  Иран може да произведе 86 хил. тона мед. Производството на пчелно млечице (993 кг през 2016/2017), пчелен восък, прашец и други пчелни продукти също нараства.

Според някои наблюдатели:

0 Иран напълно отговаря на нуждите на своето население от мед и други пчелни продукти и не се нуждае от внос.

0 Средното потребление на мед на глава от населението е около 1 кг годишно, което е четири пъти по-високо от средното за света, което се оценява на 250-300 грама.

0 Броят на пчелните колонии е 6.5 - 6.9 милиона семейства.

0 Пчеларството се развива активно в 20 от 31-те провинции. А към провинция Ардебил има по-специално отношение. Тя е разположена на брега на Каспийско море и се смята за "люлката" на иранската пчела.

0 Силен растеж в медодобива - през последните години Иран е изнесъл 4-5 хил. тона мед годишно.

0 Основните вносители на ирански мед са държави от Близкия изток, Персийския залив и Югоизточна Азия.

0 Иран също изнася кошери и друго пчеларско оборудване в тези страни и е снабдява с живи пчели Ливан, Либия, Сирия и Ирак.

Според експерти, сред 20-те страни в Близкия изток Иран има най-голям потенциал за развитие на биологичното пчеларство  заради уникалните медоносни ресурси, исторически характеристики на използването на земята, както и за умерена употреба на пестициди и други агрохимикали в производството на земеделски култури