Проектът е публикуван за обществено обсъждане

Нова наредба ще урежда регистрациятa и контролa на земеделската и горската техника. Това се налага заради закриването на Контролно-техническата инспекция и поемането на функциите й от областните дирекции "Земеделие", които вече са орган по регистрация на техниката. Проектът на наредба за условията и реда за регистрация на техниката по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника урежда:

1. общите изисквания за извършване на регистрация;

2. реда и условията за първоначална регистрация, промяната в регистрацията и прекратяване на регистрацията, включително и отчисляването;

3. съхранението и предоставянето на информация, свързана с извършената регистрация.

По предложените промени в Наредбата е проведена работна среща с браншови организации под ръководството на главния директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в МЗХ Николай Маринов, които нямат принципни възражения и несъгласия с представения проект на наредба, но ще представят бележки и конкретни предложения към Министерство на земеделието и храните.

Текстът определя дейностите по изпитване и сертифициране на употребяваната техника. Те ще се извършват от центровете в Русе и Пловдив.

Министърът на земеделието и храните или оправомощено от него длъжностно лице ще издават удостоверение за съответствие на употребяваната техника.

Собствениците на селскостопански машини подават в центровете за изпитване и сертифициране към министерството заявление по образец.

Към него трябва да се приложи и документ за платена такса по тарифата, определена в Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.

Ето и пълният текст на проектонаредбата:

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за първоначална регистрация, промяната в регистрацията и прекратяване на регистрацията, включително и отчисляването, на земеделска и горска техника и машини за земни работи, наричани по-нататък "техника".

Чл. 2. (1) В областните дирекции "Земеделие" (ОДЗ) се регистрират:

1. самоходната техника с мощност на двигателя над 10 kW;

2. несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието и горите и машините за земни работи,

(2) Първоначалната регистрация се извършва по заявление съгласно приложение 1 на собствениците на техниката по ал. 1:1. в съответната областна дирекция "Земеделие" по постоянен адрес - за физическите лица, или по адреса на съдебната, съответно търговската регистрация - за юридическите лица и едноличните търговци; 2. в 30-дневен срок от придобиване на собственостт.

(3) Срокът по ал. 2, т. 2 не се отнася за придобитата с цел продажба нерегистрирана в страната техника.

(4) В употреба се допуска само регистрирана техника.

Чл. 3. (1) Собственикът е длъжен да представи техниката и необходимите документи в определения срок за извършване на първоначална регистрация или промяна на регистрация.

(2) Когато техниката е собственост на две или повече лица, регистрацията може да се извърши на името на един от съсобствениците, ако същият е писмено упълномощен от останалите, като пълномощното трябва да е с нотариална заверка на подписите.

(3) Физическо лице, юридическо лице или едноличен търговец, който използва техниката на правно основание, различно от правото на собственост, се вписва като ползвател на техниката в свидетелството за регистрация - част II, след писмено съгласие на собственика.

Чл. 4. (1) Първоначална регистрация, промяна на регистрацията и прекратяване на регистрацията на техниката, включително отчисляването, се извършва въз основа на подадено заявление съгласно приложение №1 от собственика или упълномощено от него лице до директора на ОДЗ.

(2) Във всяка ОДЗ се води регистър, в който се вписват данните за техниката и собствениците при първоначална регистрация, промяна на регистрацията или прекратяване на регистрацията, включително отчисляването.

Чл. 5. (1) Техниката се регистрира по идентификационен номер, категория, марка, модел, тип, вариант, версия и други данни, посочени в ЕС сертификат за съответствие с одобрения тип или в декларацията за съответствие.

(2) При регистрация на техниката ОДЗ извършва проверки: 1. за идентификация на техниката; 2. за комплектуване на техниката; 3. на представените документи и данните на собственика; 4. на техническата изправност на техниката, с изключение на нова техника.

(3) Длъжностните лица, извършващи проверки и регистрация, заверяват с печат и подпис заявлението за регистрация и отговарят за достоверността на направените от тях заверки и попълнените данни в заявлението за регистрация

(4) Техниката, посочена в чл. 2, ал. 1, т. 1, с изключение на тракторните ремаркета, на която не може да се установи нанесеният от производителя идентификационен номер, не се регистрира.

(5) Тракторните ремаркета, на които няма нанесен от производителя идентификационен номер, се регистрират с номер, определен по реда на наредбата по чл. 10, ал. 3 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.

(6) Техниката по чл. 2, ал. 1, т. 2, на които няма нанесен от производителя идентификационен номер, се регистрират с номер по ред, определен от министъра на земеделието и храните или от упълномощено от него длъжностно лице.

Чл. 6. (1) При регистрация на техниката от ОДЗ се издават: 1. свидетелство за регистрация, съгласно приложение 2; 2. талон за технически преглед, съгласно приложение );3 - за техниката по чл. 2, ал. 1, т. 2; 3. табела с регистрационен номер за техниката по чл. 2, ал. 1, т. 1.

(2) Свидетелство за регистрация и талон за технически преглед се издават и предоставят за ползване от собствениците след заплащане на такса по тарифата по чл. 17, ал.1 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника (ЗРКЗГТ).

(3) Табелите с регистрационен номер се предоставят на собствениците срещу заплащане на стойността им.

Чл. 7. (1) При изгубване, кражба или унищожаване на свидетелството за регистрация, част I и/или част II, и/или талона за технически преглед се издава ново свидетелство и/или талон за технически преглед, като се запазва съществуващият регистрационен номер.

(2) При изгубване, кражба или унищожаване на табела с регистрационен номер техниката се регистрира с нов регистрационен номер по установения ред.

ПЪРВОНАЧАЛНА РЕГИСТРАЦИЯ

Чл. 8. (1) При първоначална регистрация на техниката собственикът или упълномощено от него лице представя пред ОДЗ: 1. техниката за идентификация и проверка на комплектуването; 2. заявление съгласно приложение щ 1; 3. документ за собственост с данни за марката, модела и фабричните номера на рамата; 4. квитанция за платена застраховка "Гражданска отговорност" за самоходна техника с мощност на двигателя над 10 kW и ремаркета, когато техниката се пуска в действие; 5. документ за самоличност на собственика; 6. копие от съдебно решение за създаване на юридическото лице, когато не е търговец, съответно декларация за вписване в търговския регистър с посочване на единен идентификационен код за търговците и клонове на чуждестранните търговци, вписани по реда на Закона за търговския регистър, а когато търговецът не е регистриран в Република България - документ за регистрация, издаден от компетентен орган от държавата по регистрация; 7. валиден сертификат за съответствие с ЕС одобрения тип съгласно чл. 38, параграф 1 от Регламент (ЕС) №167/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 5 февруари 2013 година относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства или валиден сертификат за съответствие с национално одобрения тип съгласно наредбата по чл. 9б от ЗРКЗГТ; 9. валидна декларация за съответствие за техниката по чл. 9д, ал. 3 от ЗРКЗГТ, когато такава се изисква; 10. удостоверение по чл. 10 от ЗРКЗГТ за съответствие с изискванията за безопасност на употребяваната техника.

(2) В ОДЗ се съставя досие на регистрираната техника. Досието съдържа документа по ал.1, т. 2 и копие от документите по ал.1, т. 3, 4, 5 и 6.

(3) Некомплектувана техника не се регистрира.

(4) Регистрацията на нови превозни средства, последни от дадена производствена серия, които съответстват на тип превозно средство, чието ЕС пълно одобрение на типа е с изтекла валидност се допуска за срок от 24 месеца за комплектувани превозни средства и 30 месеца за напълно комплектувани при спазване на условията и реда, определени в чл. 39 от Регламент (ЕС) №167/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 5 февруари 2013 г. относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства (ОВ, L 60/1 от 2 март 2013 г.), наричан по- нататък "Регламент (ЕС) №167/2013".

(5) Обстоятелства по ал. 4 се вписват в служебния регистър на Министерство на земеделието и храните.

(6) Регистрацията на нова техника, произвеждана в малка серия, или превозни средства, произвеждани с използване на нови технологии и концепции, се осъществява при спазване на условията и реда, определени по реда на глава десета от Регламент (ЕС) № 67/2013.

Чл. 9. (1) При първоначална регистрация на техника с валидна регистрация или пусната в употреба в друга държава членка на Европейския съюз (ЕС) или Европейско икономическо пространство (ЕИП) собственикът или упълномощено от него лице представя пред директора на ОДЗ: 1. техниката за идентификация, проверка на комплектуването и техническата й изправност; 2. заявление съгласно приложение 1; 3. свидетелство за регистрация на техниката, издадено от съответния компетентен орган на държава членка на ЕС или ЕИП, когато законодателството на съответната държава го изисква, или копие от него; 4. документ за извършен технически преглед в срока на неговата валидност, когато има такъв; 5. документ за придобиване на собствеността с данни за марка, модел и идентификационни номера; 6. копие от съдебно решение за създаване на юридическото лице когато не е търговец, съответно декларация за вписване в търговския регистър с посочване на единен идентификационен код за търговците и клонове на чуждестранните търговци, вписани по реда на Закона за търговския регистър, а когато търговецът не е регистриран в Република България - документ за регистрация, издаден от компетентен орган от държавата по регистрация; 7. квитанция за платена застраховка "Гражданска отговорност" за трактори, самоходни машини, използвани в земеделието и горите, и машини за земни работи с мощност на двигателя над 10 kW и за тракторни ремаркета, когато техниката се пуска в употреба; 8. табели с регистрационни номера, когато има такива.

(2) В ОДЗ се съставя досие на регистрираната техника. Досието съдържа документи по ал.1, т. 2, 3 и 4 и копие от документа по ал.1, т. 5.

(3) Проверка на техническата изправност се извършва при: 1. непредставяне на документ по ал. 1, т. 4; 2. изтекъл срок на валидност на предходния технически преглед; 3. искане на собственика.

Чл. 10. (1) При първоначална регистрация на техника с валидна регистрация или пусната в употреба в държава извън ЕС и ЕИП собственикът или упълномощено от него лице представя пред директора на ОДЗ:

1. техниката за идентификация, проверка на комплектуването и техническата й изправност;

2. заявление съгласно приложение №1;

3. валидни към датата на първоначална регистрация или пускане в употреба ЕС сертификат за съответствие с одобрения тип за колесни трактори категории Т1, Т2 и Т3, когато има такива, или документите по чл. 9д, ал. 3 от ЗРКЗГТ за останалата техника;

4. чуждестранни регистрационни документи или копия от тях, ако има такива;

5. документ за придобиване на собствеността с данни за марка, модел и идентификационни номера;

6. документ за оформен внос;

7. копие от съдебно решение за създаване на юридическото лице когато не е търговец, съответно декларация за вписване в търговския регистър с посочване на единен идентификационен код за търговците и клонове на чуждестранните търговци, вписани по реда на Закона за търговския регистър, а когато търговецът не е регистриран в Република България - документ за регистрация, издаден от компетентен орган от държавата по регистрация;

8. квитанция за платена застраховка "Гражданска отговорност" за трактори, самоходни машини, използвани в земеделието и горите, и машини за земни работи с мощност на двигателя над 10 kW и за тракторни ремаркета, когато се пускат в употреба;

9. табели с регистрационни номера, когато има такива.

(2) Когато не са представени документите по ал. 1, т. 3, се представя удостоверение, издадено съгласно наредбата по чл. 10, ал. 3 от ЗРКЗГТ.

(3) В ОДЗ се съставя досие на регистрираната техника. Досието съдържа документи по ал.1, т. 2 и 4 и ал.2 и копие от документа по ал.1, т. 3, 5 и 6.

Чл. 11. (1) Когато са налице пропуски или несъответствия при представяне на документите по чл. 9, 10 и 11, се изисква тяхното отстраняване или допълнителни доказателства, които да докажат съответствието. Когато пропуските или несъответствията не са отстранени, директорът на ОДЗ отказва регистрация и писмено уведомява заявителя.

(2) Когато са налице пропуски или несъответствия, установени при проверките по чл. 5, се изисква тяхното отстраняване или допълнителни доказателства, които да докажат съответствието. Ако пропуските или несъответствията не са отстранени в 15- дневен срок от уведомяването на лицето, техниката не се вписва в информационната система на ОДЗ.

(3) Когато се установи, че техниката притежава валиден ЕС сертификат за съответствие с одобрения тип и съответства на одобрения тип, но представлява сериозен риск за безопасността по пътя и осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд, регистрацията може да бъде отказана за период до 6 месеца.

(4) В случаите по ал. 3 директорът на ОДЗ незабавно уведомява за това Министерството на земеделието и храните.

Чл. 12. (1) Проверките за техническата изправност при първоначална регистрация на техниката по чл. 9, ал. 1 и чл. 10, ал. 1 се извършват съгласно наредбата по чл. 16, ал. 1 от ЗРКЗГТ.

(2) Когато техниката е технически неизправна, тя не се регистрира.

(Следва)