Оформеният жив плет е дълга редица от храсти или дървета, в която индивидуалността на едно дърво се губи.
Неоформеният жив плет също е редица от храсти или дървета, но при него се запазва част от естествената линия на растението. За разлика от покритата с растения ограда или преграда, живият плет няма нужда от подпорки.
Живите огради се различават по начина на оформление: свободно растящи, "подстригани" и укрепени с различни конструкции. При последните се използват не храсти, а виещи се растения.
За живи стени и огради трябва да избирате растения, които могат да бъдат оформяни чрез подстригване, растат гъсто и разбира се са красиви. Можете да се спрете на видове с меки, бодливи или восъчни листа, листопадни и вечнозелени.
Живите огради могат да бъдат едноредни, двуредни, триредни и с различна височина.
Гъстотата им зависи от размера на растенията и височината на замислената ограда. За високи над 2м, оформени чрез подстригване огради и живи стени, могат да се изпозват пирамидални тополи, туя, обикновена елха, клен, някои видове глог. Високи живи огради могат да се създадат и от лиани, но ще са ви нужни опори.
Комбинации от цветове, размери и ефектни форми
Живите огради стават изключително красиви, ако се посадят растения с различен цвят на листата. Например на един ред обикновен кисел трън със зелени листа, а на втория ред - сорт с пурпурни листа.
Много ефектни като декорация са комбинираните живи огради от два сорта растения с различна височина. Получават се изключително красиви композиции и се дооформя оградата, защото по-ниските храсти прикриват оголените долни клони на по-високите насаждения.
Тръгвайки да купувате, растения, не мислете само за това, че те трябва да бъдат много красиви. Имайте предвид естествените им изисквания и съчетаемостта между различните видове. Не е разумно да садите едно до друго светлолюбиви и сенколюбиви растения. Ако съумеете правилно да групирате видовете по височина, форма на короната и окраска на листната маса, ще получите невероятно красиви живи огради и бордюри.
Най-популярните растения
Най-често се срещат живи плетове, направени от туя, лигуструм или пираканта. Популярни са и смесените живи плетове, в които по подходящ начин са комбинирани цъфтящи, вечнозелени и листнодекоративни храсти - форзиция, спирея, керия, люляк, будлея, хибискус, лигуструм, сибирски дрян, вайгела, берберис и много други.
Когато създавате жив плет е важно да знаете на какво разстояние едно от друго да засаждате растенията.
По-гъсто, не означава по-добре. При различните видове, разстоянията са различни. Поддръжката на декоративните храсти, основно се изразява в подрязване. Най-обобщено тези храсти, които цъфтят пролетта, се подрязват след прецъфтяване, а тези, които цъфтят есента - на следващата пролет.
От почти всички иглолистни вечнозелени растения може да се направи жив плет. Трябва да се интересувате от височината, която достигат отделните видове, за да се ориентирате кой от тях ще бъде най-подходящ за вашата ограда. Важно е да помните, че колкото повече подкастряте вечнозелените иглолистни растения и отнемате от височината им, толкова по-гъсти стават те. Добре е, ако сте решили да направите жив плет от такива растения, да изберете някои от видовете западни туи или високорастящите смрики.






Коментари