Спътникът Soil Moisture Active Passive (SMAP) на NASA ще наблюдава сушата в селскостопанските ферми, като измерва влажността на почвата, картографирайки цялото земно кълбо на всеки 2-3 дни. Сателитът ще прави почвен анализ на 9 км дълбочина. Така спътникът на NASA ще алармира земеделските производители за дългосрочни периоди на суша, като така се цели максимално ефективно и прецизно напояване.

Според US Drought Monitor, 60% от Калифорния преминава през период на необичайна за района суша. Последните две зими в Калифорния са били едни от най-сухите от 1879 година насам, с лоши последствия за аграрните отрасли. През 2012 такова уведомление беше издадено и за Тексас и югоизточните части на Америка.
SMAP ще събира данните на базата на микровълнов принцип, като така ще бъдат създадени най-точните карти, изработени някога. Нивото на подземни води със този сателит на NASA е трудно да се изчисли, така че земеделците, които разчитат на тях няма да имат достатъчно информация и най-вероятно ще имат по-ниски добиви от декар.

Говорим за суша, където търсенето на вода за производство на култури надвишава наличните запаси от валежи, водата по повърхността и изчерпването на подземните води, обясни Форест Мелтън, изследовател от NASA. Напояването обаче в някои части на Индия, Средния Изток и други райони се дължи най-вече на изчерпаните подземни води по време на цялата година, допълни Мелтън.