Семейна ферма за моркови във Великобритания събира около 150 тона моркови на ден, седем дни в седмицата, за да отговори на сезонното търсене преди Коледа. Poskitts, базирана в Келингтън, Северен Йоркшир, планира да достави около един милион торби с моркови на супермаркети в цялата страна по време на празничния период, отбелязва FreshPlaza.

Семената за коледната реколта са засадени през април, а управлението на реколтата продължава до декември. Според директора Бен Поскит, съгласуването на времето за прибиране на реколтата и размера на корените остава основно предизвикателство. „Много е трудно да подготвим реколтата за подходящото време и да я доведем до подходящия размер", каза той.

Метеорологичните условия добавиха напрежение по време на вегетационния период. „Тази година имахме сериозна суша, така че те бяха напоени шест или седем пъти, което направи отглеждането им доста скъпо. И ние, и морковите бяхме подложени на голям стрес през лятото", добави г-н Поскит.

Само моркови, отговарящи на специфични изисквания за размер, тегло и форма, се опаковат за продажба на дребно. Разликите в размера на корените са често срещани, като някои моркови растат по-големи, по-малки или деформирани. Г-н Поскит отбеляза: „Всеки фермер, който ви каже, че отглежда перфектни зеленчуци, е лъжец. Ние се гордеем с това, че имаме възможно най-малко хранителни отпадъци."

Морковите, които не отговарят на спецификациите за продажба на дребно, се пренасочват към други търговски обекти. „Имаме близо 100 клиенти, вариращи от търговия на дребно до фабрика за кучешка храна", каза той. По-големите моркови могат да бъдат преработени в пръчици за продажба в супермаркети.

Обемът на продажбите се увеличава значително в седмиците преди Коледа. Според Поскит, продажбите на моркови се увеличават четирикратно през този период, докато продажбите на пащърнак, който също се отглежда и преработва от компанията в нейните ферми в Йоркшир, се увеличават десетократно.

Сортирането и опаковането се извършват в съоръжение на място, където се използват автоматизирани системи за оценка на качеството. Компютърна сортираща линия обработва около 14 метра моркови в секунда. „Камерите вземат решения въз основа на качеството, размера и евентуалните дефекти на морковите. Това ги сортира за нас, така че да можем да ги сложим в кашони и да ги опаковаме съответно", каза г-н Поскит.

След като бъдат почистени, опаковани и натоварени, морковите се транспортират от фермите в Йоркшир до дистрибуторските центрове на супермаркетите за продажба през коледния период.