Оранжерията е сложна екосистема, която трябва да се поддържа в оптимално състояние, за да могат растенията да растат и да се развиват. А един от ключовите фактори, влияещи върху микроклимата вътре в оранжерията, е правилната вентилация.

Този процес става особено важен в горещо време и след дъжд, когато неправилните действия могат да доведат до прегряване, висока влажност, болести по растенията и дори смърт.

Защо е важно да се проветрява

оранжерия в горещо време?

Проветряването на оранжерията в горещо време ще помогне за създаването на комфортни условия за растенията, с което ще се избегнат сериозни проблеми. В слънчеви дни въздухът в оранжерията се нагрява много повече, отколкото навън, особено ако конструкцията е изработена от стъкло или поликарбонат. Такова нагряване води до изключително високи температури (40-45°C и дори по-високи!) и ниско съдържание на въглероден диоксид. Това е много опасно за растенията, защото:

  • при високи температури фотосинтезата се забавя, растителният прашец става стерилен, яйчниците и цветовете окапват;
  • ниските нива на CO2 имат отрицателно въздействие върху процеса на фотосинтеза, което води до по-бавен растеж на оранжерийните култури, намалени добиви и ги прави по-уязвими към болести и вредители;
  • влагата от почвата и листата се изпарява по-бързо, което води до дехидратация;
  • Развива се топлинен стрес, който може да убие растенията.

Вентилацията ще помогне за намаляване на температурата и ще създаде по-комфортни условия за оранжерийните растения дори при екстремни горещини.

Как да проветряваме оранжерия в горещо време

Нека се спрем на основните принципи и методи за вентилация на оранжерия в горещо време.

0 Контрол на температурата и влажността

Не забравяйте да окачите термометри и хигрометри в оранжерията, за да следите температурата и влажността. Оптималната температура за повечето растения е в диапазон от 20 до 28°C през деня и 16-20°C през нощта. Ако температурата се повиши над 30°C през светлата част на денонощието, трябва да се вземат мерки за охлаждане на конструкцията.

0 Регулиране на влажността
Високите температури, съчетани с висока влажност, увеличават риска от гъбични заболявания.

Оптималното ниво на влажност за различните култури варира:

  • краставиците се нуждаят от 75-85% влажност за нормален растеж и плододаване;
  • доматите, чушките и патладжаните предпочитат по-сух въздух: 60-70% е достатъчно за тях.

Време за вентилация

В горещо време вентилацията трябва да започне рано сутрин, докато температурата вътре в оранжерията все още не е успяла да се повиши значително. Оптимално е вентилационните отвори и вратите да се отворят веднага след зазоряване, когато въздухът навън е хладен и свеж. Това ще осигури плавно охлаждане на въздуха вътре в оранжерията. Резките температурни промени (ако сте отворили вентилационните отвори в средата на деня, когато в оранжерията вече е много горещо и температурата бързо спадне)

Максимално отваряне

на вентилационните отвори

При екстремни горещини всички налични вентилационни елементи трябва да се отворят: вентилационни отвори, врати, капандури. Ако конструкцията на оранжерията позволява, могат да се използват автоматични вентилационни системи, които реагират на повишаване на температурата на въздуха.

Създаване на кръстосана вентилация

За ефективно охлаждане на оранжерията можете да създадете леко течение. Това се постига чрез едновременно отваряне на врати или вентилационни отвори от противоположните страни на конструкцията. Опитайте се обаче да избягвате твърде силен въздушен поток, за да не навредите на растенията. Краставиците и младите растения с нежни листа и стъбла са особено чувствителни към течение.

Допълнителни методи за охлаждане

Ако естествената вентилация не е достатъчна, могат да се използват допълнителни методи:

  • Инсталирайте вентилатори, които помагат за циркулацията на въздуха вътре в оранжерията;
  • Напръскайте пътеките или стените на оранжерията с вода. Влагата се изпарява, намалявайки температурата и едновременно с това повишавайки нивото на влажност;
  • Използвайте мрежи за засенчване или варосвайте покрива и стените на оранжерията. Тези мерки ще помогнат за намаляване на количеството слънчева светлина, влизаща в конструкцията.

Защо е необходимо да се

проветрява оранжерия след дъжд?

Дъждът често е съпроводен с повишена влажност не само отвън, но и вътре в оранжерията. Ако конструкцията не е достатъчно уплътнена или влагата е проникнала през отворени отвори, почвата и въздухът стават твърде влажни. Прекомерната влага вътре в оранжерията е не по-малко опасна за растенията от топлината, тъй като може да доведе до:

  • появата на благоприятни условия за разпространението на гъбички и бактерии и, като следствие, до развитието на опасни заболявания като късна мана, брашнеста мана или мухъл;
  • влошаване на аерацията на корените - в резултат на което корените ще се „задушат" във водонасищаща почва;
  • да забави растежа на растенията поради липса на кислород в гъст, влажен въздух;
  • рязък спад на температурата по време и след дъжд и хипотермия на топлолюбиви зеленчукови култури.

Освен това, капки конденз по стените и листата могат да причинят слънчево изгаряне, когато слънцето стане силно. За да се избегнат тези проблеми, оранжерията трябва да се проветрява след дъжд.

Как правилно да проветряваме

оранжерия след дъжд

Вентилацията на оранжерията трябва да започне веднага след края на валежите. Това ще предотврати застоя на влажен въздух и ще намали риска от кондензация по стените и листата на растенията. Ако дъждът е бил продължителен и навън е станало много студено, трябва да се действа внимателно, за да се предотврати рязко охлаждане на въздуха вътре в оранжерията.

Постепенно отваряне на

вентилационните отвори

След дъжд започнете да проветрявате, като леко отворите прозорците или вратите, за да предотвратите рязък скок на температурата. Постепенното намаляване на влажността помага на растенията да се адаптират към новите условия.

При студено време (под 15°C) оранжерията трябва да се проветрява внимателно, за да се избегне преохлаждане на растенията. При такива условия е по-добре вентилационните отвори да се отварят само за кратко време и само от едната страна.

Кръстосана вентилация

Ако дъждът е спрял и температурата навън е комфортна (над 15°C), можете да създадете леко течение. За целта отворете вентилационните отвори или вратите от противоположните страни на оранжерията. Потокът от свеж въздух бързо ще измести влагата.

Подобряване на вътрешната

циркулация на въздуха

Ако естествената вентилация не е достатъчна, използвайте вентилатори или специални влагоабсорбатори. Това е особено важно в оранжерии с голяма площ и гъсто засаждане, където влажният въздух се застоява в долните слоеве.

Премахване на излишната влага от почвата

След дъжд, влажността на въздуха може да се увеличи допълнително чрез изпаряване на вода от почвата. За да избегнете това:

  • Разрохкайте почвата, за да подобрите въздушния обмен;
  • Отстранете излишната вода от пътеките, стените и покрива вътре в оранжерията;
  • Мулчирайте лехите със сено или изгнили дървени стърготини, което ще помогне за по-бързото абсорбиране на влагата.