Екстремните горещини и продължителната суша поразиха полетата с царевица и слънчоглед в цялата страна. Всеки допълнителен градус обрича земеделците в Русенска област на нулева реколта. Те не очакват и компенсации за загубите си, съобщи БНТ.

В община Сливо поле царевицата е изсъхнала още докато е зелена и комбайните изобщо няма да влязат в нивите, казва Станимир Станчев, който от 13 години сее зърнени култури.

Станимир Станчев – земеделски производител: „Кочанът няма как в момента да напълни качествено зърно. Очакваме и минимални количества слънчоглед, което ще рече, че за поредна година акумулираме сериозни загуби. Но срещу природата няма как да се борим".

Капризите на времето и липсата на инфраструктура за напояване в района принуждават стопаните да търсят алтернативни култури, за да оцелеят.

Станимир Станчев – земеделски производител:„Няма да сеем слънчоглед, няма да сеем царевица, а ще сеем какво – може би фотоволтаици? Търсим алтернативи – рапица, грах, но отнема време, ресурс и не е икономически обосновано".

За първа година Милен Коев отглежда 500 декара с бял трън – култура, която е по-устойчива на жаркото слънце и е изключително търсена за фармацията в Западна Европа.

Милен Коев – земеделски производител: „Белият трън е изключително богат на силимарин. В 90% от лекарствата, които са за сърдечната система, се използва. Ние я (билката - бел. ред.) гледаме с договори – ти не можеш да я отглеждаш свободно и да чакаш някой да ти я вземе. Още не сме го рекултивирали и не мога да кажа дали би било рентабилно. Но трябва човек да рискува".

Земеделците не вярват, че отпуснатите допълнителни 30 милиона лева за напояване ще решат проблемите им. По техни думи, за да се модернизира съществуващата инфраструктура, са нужни поне един милиард евро.