Прасетата

През зимните студове помещението на свинете трябва да е топло и сухо. Това означава, че грижовните собственици са осигурили качествена плевня и я поддържат чиста.

Но ако не е възможно да се изолира помещението, тогава в кочината се поставя дебел слой слама, в който прасетата понякога заравят главите си. Възможно е така да се отгледа и бременна свиня, но е по-добре да я преместите в изолирана плевня, защото през зимата тя ще роди прасенца и те се нуждаят от топлина.

Внимание! Прасетата не са защитени от козина,

така че следете температурата в помещението. Тя трябва да бъде най-малко +15-20 °C, в противен случай животните, опитвайки се да се затоплят, ще консумират повече храна и дори могат да се разболеят.

Ако свинята майка роди през зимата, веднага след опрасването ѝ се дава 1 литър чиста вода или 0,5 литра мляко с равно количество вода, а след 6 часа се оставя да пие на воля. По време на опрасването тялото губи много течности чрез околоплодните води и свинята изпитва повишена жажда. Ако не ѝ се даде вода навреме, може да развие треска. Телесната температура на свинята се повишава и впоследствие производството на мляко намалява.

Каква е диетата на свинята през зимата

Трябва да включва 2,5 кг смес от концентрати, 8 кг кореноплодни зеленчуци и картофи, 1,5 кг прах от сено, 1,5 кг кухненски отпадъци, 2 литра обезмаслено мляко.

Няколко дни преди отбиването, трябва да намалите приема на сочни фуражи на свинята, за да се намали производството на мляко.

Стопаните трябва да имат предвид: Подобно на други животни, прасетата се нуждаят от минерали. Липсата им е особено опасна за бременна свиня, тъй като тялото ѝ „храни" бебето. Ето защо е необходимо кашата, която се носи на майката, да се подсолява, в отделно корито да се оставят тебешир, пресята пепел, дори парчета стара мазилка, глина.

Ако до вечерта забележите, че в коритото е останала храна, на сутринта единичната порция леко се намалява, за да не се разхищава храната.

При слънчеви зимни дни прасетата се оставят да се разхождат, редовно се почистват и замърсените участъци от кожата се измиват. Отнасяйте се с тях любезно (както с всички селскостопански животни) – иначе стресът ще се отрази зле на смилаемостта на фуража!

Ако свинята няма достатъчно мляко,

препоръчваме малките да се хранят с пълномаслено краве или козе мляко, като по-здравословно е да се храни с ферментирало мляко. Добре е да следите прасенцата: започнат ли да ги сърбят венците, значи им растат зъбите. И за да не хапят замърсени предмети, в купа или корито за тях поставете препечено зърно, което прасенцата лесно смачкват с венците си.

Не забравяйте да давате като полезна добавка овесеното мляко, което всяка домакинята лесно може да приготви от фино смлени овесени ядки. Изсипете 3-3,5 кг брашно в кофа с преварена топла вода, оставете да престои около 3 часа, след което филтрирайте и дайте на свинята да изпие.

И запомнете: Овесеното мляко бързо се вкисва, така че да се храни само с прясно.

Приготвяне на зърнен фураж

Стопаните с опит знаят, че смилането на зърната повишава смилаемостта на сухото вещество.

  • За конете зърното се сплесква и се дава в пръст;
  • За кравите се използва грубо смилане;
  • За прасетата се използва фино смилане.

Плюсовете:

Охлаждащият фураж подобрява вкуса в резултат на превръщането на част от нишестето в захари, които се натрупват до 8-10%. Към 1 част фураж се добавят 2-2,5 части гореща вода и се държи 4-5 часа при температура 55-60 оС.

Заквасването на храни, съдържащи скорбяла, повишава съдържанието на смилаем протеин и в същото време подобрява вкуса.

Варенето на зърна от бобови растения помага да се усвояват протеините по-добре.

Покълването на зърната се извършва за обогатяване на зимните диети с витамини. Зърната се накисват предварително (за два дни), след което се покълват (в топло помещение) върху тави за печене или в кутии с мрежесто дъно, докато дължината на зелените кълнове достигне 6-8 см и се образува гъста зелена „четка".

За какво да внимавате при телетата

Проблем при тях са стомашно-чревни заболявания. Всеки стопанин трябва да разпознава признаците, причините, да се справя с лечението и прилага профилактика.

Диспепсия при новородени телета

Неонаталната диспепсия е остро стомашно-чревно заболяване при телета през първите 3-7 дни от живота им, понякога преди първото хранене. Има 2 причини за заболяването:

1) Непълноценност на родените малки поради нарушения в храненето и поддържането на бременни женски, особено през втората половина на бременността: майките не получават пълноценна диета (липса на въглехидрати, витамини, минерали, микроелементи, прехранване с протеини, повишена киселинност на диетата и др. отклонения); отглеждане на бременни женски без разходки; намаляване на сухостойния период и др.

2) Нарушение на ветеринарно-санитарните стандарти за отглеждане на новородени малки: късно първо хранене на коластра, ниска температура (не веднага след доене), замърсяване, неспазване на времето за пиене през деня, хранене от кофи, а не от нипелни поилки, доставка на коластра от крави с мастит, воден глад на телета, липса на витамини в коластрата; хипотермия или прегряване на новороденото, нехигиенични условия на задържането му и др.

По какво да разпознаете заболяването

  • летаргия;
  • намален апетит;
  • чревната перисталтика се засилва, с къркорене и преливане на течност в корема;
  • изпражненията са течни, воднисти, пенливи, жълти;
  • примесени със слуз и дори кръв, отделят се спонтанно, без да се напрягат коремните мускули;
  • дехидратация, суха кожа, хлътнали очи, слабост, ускорен пулс, мускулни тремори;
  • животните лягат, хвърлят назад главите си и не реагират на дразнене.

Резултатът при лечение често е фатален, особено при млади животни, които са слаби от раждането. Възстановяването без навременна и квалифицирана помощ е рядкост. Лечението трябва да се извършва своевременно и да е от ветеринарен лекар. Дръжте телетата на гладна диета за 8-12 часа, но в часовете за хранене им дайте 0,5 литра 1% разтвор на готварска сол или отвара от лечебни растения от поилки; намалете наполовина дневния прием на коластра (мляко).

Профилактика: стриктно спазване на препоръките за хранене, отглеждане на бременни и новородени животни и грижи за тях. Първото хранене на телета с прясна коластра (+37-38 °C) се извършва от нипелни поилки в рамките на първия час след раждането, по-късно - най-малко 3-4 пъти на ден на равни интервали. 30 минути преди коластрата дайте на слабите телета 1% разтвор на трапезна сол от поилките.

При спазъм на червата (eнтералгия)

се получава свиване на чревните стени, придружено от нарушение на движението на хранителните маси.

Причините са:

  • хранене с некачествена храна (подложена на самонагряване, гниене, плесенясала, замразена, кисела);
  • ранно прехвърляне на телета на млекозаместител; даване на храна, с която не са свикнали;
  • пиене на студена или некачествена вода;
  • общо охлаждане на тялото.

Стопанинът трябва да разпознава признаците: Внезапна поява на безпокойство при телето, което спира да приема храна, движи се бързо или става неподвижно, рита корема си; със засилване на болката пада, ляга по гръб, прави резки движения с крака, внезапно подскача и отново ляга, пъшкайки. Периодите на безпокойство, придружени от ускорен пулс и дишане, са последвани от периоди на почивка, след което пристъпите се повтарят.

За да оздравее телето,

отстранете причината за заболяването. Лишете животното от храна за един ден; направете дълбоки клизми с топла вода или отвара от лайка; разтрийте стомаха с въже от слама, след което го увийте топло; давайте през устата отвари от лайка и ихтиол (2-5 г с 200-500 мл вода на теле).

За да се избегнат болести при телетата, не допускайте грешки в храненето, важна е и профилактиката.
За да се избегнат болести при телетата, не допускайте грешки в храненето, важна е и профилактиката.