Есента е краят на градинарския сезон, но не е нужно да е скучно. Напротив, ярките цветове и интересните идеи повдигат настроението ви.
Градината може да бъде също толкова красива през есента, колкото през пролетта и лятото. Дори още повече, защото точно сега природата се облича в невероятни топли, преливащи цветове.
Нека да се възхитим и да вземем пример от тези градинари (аматьори и професионалисти), които успяват да създадат великолепие в есенната градина.
1. Аранжировки в контейнери
Предимството на композиция в контейнер е, че можете да подготвите нов за всеки сезон. Ярки тикви, храстови хризантеми, декоративно зеле и зърнени култури са обичайни в такива аранжировки.
Оранжево-червено-жълтите есенни цветове са туширани със сребристо-сиви нюанси. Тук за това са използвани две обикновени растения - цинерария и декоративно зеле. Всеки градинар може да ги отгледа от семена.
2. Изненадваща винтидж идея
Много есенни композиции се намират в стари легени, ръждясали кофи и други винтидж контейнери. А в този случай съдът е поставен върху старинна чугунена печка. Но колко е романтично!
Тази мини-цветна леха използва популярни есенни растения, като хедър. Те не са толкова лесни за отглеждане в обикновена цветна градина (трябва да създадете специална кисела почва), но можете да ги купите в саксия и да украсите есенната си градина.
3. Структурни растения
За да остане миксбордерът елегантен през есента, трябва да засадите повече структурни растения в него. Тези, които след като цветята избледнеят (или в отсъствието им), запазват красива зеленина, съцветия, стъбла и клони.
На снимката това са зърнени култури, кани и фиданки.
4. Пламтят храсти сред зеленина
Многоцветната зеленина и иглолистните са друг път към елегантна есенна градина. В нашия климат многобройни разновидности на декоративни широколистни храсти се чувстват страхотно.
Берберис, спирея, арония, калина, червенолистни ябълкови дървета, както и хвойна, туя, смърч и борови дървета с всички възможни нюанси в цветовете на игличките дават огромно поле за творчество.
Много от тях имат красиви плодове. Ако желаете, можете да се справите без цъфтящи растения и градината пак ще е пламнала от цветове.
5. Декоративни плодчета
Декоративните плодчета са в състояние да украсят градината дори след като цялата зеленина изчезне и настъпи предзимният период и след това истинската зима. Много дървета и храсти - ябълкови, калина, глог, берберис, снежна боровинка и други - дават плодове за дълго време.
Едва ли си струва да напомняме, че това също е храна за птиците.
6. Цветовете на дървесната кора
Колко красиво е - храсти с многоцветна кора. Издънките на сортовете върба могат да имат много нюанси от жълто-зелено до ярко червено и бордо.
Те никога не избледняват и радват окото през всеки сезон. Интересно е за любителите на занаятите - да речем, плетене на кошници и други неща. Няма нужда да боядисвате клоните, природата вече се е погрижила за това.
7. Арки и перголи в есенна премяна
Арките и перголите блесват в необичайна есенна украса. Всички са свикнали с факта, че катерещи рози и клематис могат да растат на арка. Но какво ще кажете за офиката? Ако огънете младите издънки и ги завържете към опората, тогава през цялото лято тя ще бъде в рамка със свежа зеленина - а през есента ще се покрие с красиви гроздове.
Ябълковите дървета на пергола изискват сложна, трудоемка техника. Но ефектът е несравним.
Можете да отгледате и тиква за едно лято! Най-лесният начин е да вземете декоративни сортове - те ще висят от опората и няма да се отделят.
8. Люляково великолепие
Кой каза, че есенната цветна градина трябва да е оранжево-червена? Ето го - люляково великолепие, осеяно със синя трева.
Многогодишните астри, заедно с хризантемите, формират "ударната сила" на есенния цъфтеж. Сега в продажба се появиха много разновидности на нискорастящи и джуджета многогодишни астри, растящи в кръгла възглавница. Достоен последен цъфтеж за закриване на сезона.
9. Оранжева тераса
Истинска есенна класика: оранжеви цветя, оранжеви тикви, оранжева зеленина в градината... Дори кучето, удобно седнало на люлката, е оранжево.
10. Сребристи и устойчиви
Сребристите растения допълват традиционната есенна топла гама от цветове. Много от тях имат още едно забележително свойство, което ги прави толкова желани в есенната градина. Всички те - пелин, чистец, зърнени култури, цинерария и други растения със сребристи листа не се страхуват от студ и замръзване. Те запазват своята декоративност, докато други култури вече губят своята красота.
11. Изящна комбинация
Друг пример за ярки, празнични есенни цъфтежи. Първа цигулка са хризантемите грандифлора. Те образуват непрекъсната ивица от двойни цветя. И колко изящно се допълват от на пръв поглед обикновените далии и декоративното зеле!
12. Тиквено дърво
И пак тиква! Къде щяхме да сме без нея през есенните месеци?
Хитра идея е да поставите тикви в пръстени за саксии. Получава се тиквено дърво.
Тиквата символизира няколко важни неща едновременно. Изобилие, реколта, слънце, злато... Не е чудно, че в англосаксонската традиция тиквата може да предпази от зли духове. Помните ли Джак-О-фенерите, които се правят за Хелоуин?
13. Място за съзерцание и размисъл
Есенната градина не е място за тъга. По-скоро насърчава съзерцанието и размисъла. В крайна сметка всички пролетно-летни неприятности са зад гърба ни. Време е да се разхождате по пътеките, покрити с листа, да мечтаете и да измисляте планове за следващия сезон...
Коментари