Иновативните продукти на Corteva Agriscience се справят безпроблемно с вторичното заплевеляване на полетата, видяха земеделски производители от района на София, присъствали на Портфолио Фарм 2024 - Равно поле

 

На Портфолио Фарм 2024 - Равно поле Corteva Agriscience представи и предложенията си в растителна защита при слънчоглед и царевица. Специалистите акцентираха на хербицидите, прилагани при тези две пролетни култури, тъй като те са в основата за осигуряване на чисти от плевели полета в началните етапи от развитието на растенията, което пък е основа за успешно производство.

При царевицата Corteva Agriscience предлагат богата листа от хербициди, които се използват в зависимост от вида на плевелния състав.

Царевицата на опитния участък в Равно поле е третирана с новия продукт на компанията – Принципал™ Голд, разяснява Марио Маринов. Това е добре познатия в практиката Принципал™ Плюс 66,5 ВГ, който е надграден с антидот. Това ни дава възможност да отворим прозореца на приложение до 9-и лист. И ако досега тенденцията беше да извеждаме борбата в 5-6-и лист с всички плевели, сега имаме едно допълнително решение, което дава добра възможност, която да награди добива.

Какво се има предвид? В началните етапи много често първо тръгват широколистните плевели, именно затова специалистите от Corteva Agriscience препоръчват тогава да се ползва Дерби® Супер Едно за борба с широколистни плевели в ранните фази на царевицата. Абсолютно безвредно е, осигурява се контрол на широколистни плевели.

Във фаза 5-6-и лист, която е критична

за формиране на добива, да не се

прави никаква химическа интервенция,

за да се даде възможност на посева да разгърне пълния си потенциал. И в по-късен етап, когато тръгне вторичната вълна от плевели - и житни, и широколистни с Принципал™ Голд се решава проблема, като те се контролират едновременно. По този начин царевицата остава без конкуренция, така че да може напълно да усвои хранителните вещества и влагата от почвата.

Освен Дерби® Супер Едно за решение на широколистните плевели другото предложение Мустанг® 306,25 СК. Хербицидът се препоръчва когато в технологията е заложено да се прилагат и механични обработки. Ако при Дерби® Супер Едно въздействието върху широколистните плевели е малко по-бавно - в рамките на две седмици, когато плевелите напълно отмират, то при Мустанг 306,25 СК това действие е изключително бързо - буквално на следващия ден те са спрели развитието си, увехнали са. В рамките на 5-6 дни след третирането има възможност да се влезе и да се направи окопаване, което е важно не само за унищожаване на плевелите, но и се вкарва въздух около корените, а това е особено важно при имаме образувана почвена кора. Съответно, може да се вкара и допълнително тор, ако има нужда.

За контрол на житните плевели Corteva Agriscience предлага класиката - Виктус® ОД. Активното му вещество никосулфурон е

типичен противожитен хербицид – срещу

едногодишни и многогодишни житни плевели,

има действие и срещу някои едногодишни широколистни плевели. Прилага се до 8-и лист на културата. Препоръчително е да се третира, когато плевелите са най-чувствителни: за балур от коренища – 15-20 см височина; кощрява, кръвно просо и диво просо – първи – трети лист; кокоше просо и другите едногодишни житни – от първи лист до братене; едногодишни широколистни – от втори до четвърти лист.

И иновативният продукт на компанията – Утриша N, който е на основата на метилобактерия, която фотосинтетична, селектирана е заради способността си

да произвежда и осигурява азот

в усвоима форма за културите

За да се получи продуктът, бактерията преминава през редица процеси – колонизира се, след това се замразява, изсушава се, с вакуум се изтегля въздуха от нея, пакетира се в алуминиев плик, в който може да престои неактивна в срок до 3 години.

Прилага се като продуктът се разтваря в пръскачка, след това се прави стандартно пръскане. Бактерията преминава през листата и се разпространява в цялото растение. След това започва да прави колонии в растителните части, да се развива както в наличната, така и в бъдещата листна маса, която ще се появи. Тя действа като активизира усвояването на свободните азотни йони от въздуха. Знаем, че там се намира до 7% азот, но той не е усвоим за растенията.

Бактерията подпомага този процес

и им позволява да има

самостоятелно кореново усвояване

през цялата вегетацията. Бактерията е жива докато са живи растенията.

Може да се прилага при всички култури, но е особено важна за азотчувствителните култури – царевица, зърнено-житни, слънчоглед.

Използването на Утриша N е една новаторски практика, с която се осигурява независимо от кореновата система азотно хранене. Това, разбира се, е до определена степен, като „венозна инжекция", тъй като е насочена директно към листата. Така че кореновото хранене не се изключва, но може да се оптимизира. В условия на изисквания за намаляване на торовете, това е бъдеща практика, която все повече ще намира приложение, смятат специалистите от Corteva Agrisciencе.

Опитите показват, че Утриша N доставя еквивалент на 7 кг/дка активно вещество азот в 50% от случаите и 3 кг/дка активно вещество азот в над 95%.

Марио Маринов представи технология за опазване на царевицата от плевели пред производители от Софийско
Снимки: Ваня Велинска
Марио Маринов представи технология за опазване на царевицата от плевели пред производители от Софийско Снимки: Ваня Велинска