Силен сезон за лов на дива свиня и благороден елен очакват ловните стопанства. В Девин отварят ферма за развъждане на глухар заради критично ниската популация

 

Сезонът за лов на пернат дивеч е в своя пик. България традиционно е една от елитните дестинации за лов в Европа. Тази година обаче ловът на гургулици е ограничен и дневната норма е намалена до 3 броя на ловец заради намалените запаси не само в България, а и в Европа.

Южноцентрално държавно предприятие предприема мерки за увеличаване популацията на гургулици. Докато през последните години разрешеният брой за отстрел е бил 8, през този сезон количеството е 3 броя на ден на ловец. Нормата за пъдпъдък е 15 броя, за горски бекас - 10, за гривяк също 10 броя. Миграцията на прелетни птици вече е факт - събират се, за да поемат на юг. Това каза за „Български фермер" инж. Румен Евтимов, лесоинженер в Южноцентрално държавно предприятие.

Ферма за развъждане на глухар

По инициатива на ЮЦДП в град Девин е планирано да заработи ферма за развъждане на глухар.

„Популацията на този вид едра птица значително намаля през последните години. Естественото й местообитание е в Рила, Пирин и Родопи, но към момента запасите от нея почти са изчерпани. До 1992 г. на това място в Девин е имало такава развъдна ферма, а впоследствие е спряла да функционира поради финансови проблеми. Идеята ни е, фермата да заработи през 2025 г. Осигурили сме средства, предстоят ремонтни дейности, за да можем още от догодина да създадем основно стадо и да започнем да произвеждаме птици за разселване", посочи инж. Румен Евтимов и допълни, че краткосрочната цел не е да се даде възможност за отстрел, а да се възстанови силно намалялата популация.

В началото на октомври се открива ловът на дива свиня на гонки. Това е най-масовият лов и се очаква с нетърпение както от българския ловец, така и от чужденците, които се интересуват от този спорт. Страната ни има добър генетичен фонд и впечатляващи трофеи както за дива свиня, така и за благороден елен.

Запаси от дива свиня

Около 15 000 броя са запасите от дива свиня на територията на ЮЦДП, която обхваща Кърджали, Пловдив, Смолян и Пазарджик. Дивата свиня е най-масовият ловен вид, затова е нормално да има толкова големи запаси.

„Постоянно имаме заявки за отстрел на по-възрастни трофейни животни. Трофеят при дивата свиня са долните и горните кучешки зъби. За да достигне трофейни показатели, на дивата свиня е необходимо да достигне възраст от 7-8 години. Националният рекорд от 158,20 точки за дива свиня е постигнат на територията на Държавно ловно стопанство „Кормисош". Това е световен рекорд, постигнат в края на 80-те години на 20-и век. Нашите диви свине имат добър ген. Към днешна дата имаме доста животни с трофейни точки", каза инж. Румен Евтимов и допълни:

„През последните години запасите от дива свиня намаляха значително заради Африканската чума по свинете, но популацията на територията на предприятието, обхващаща Западни, Средни и Източни Родопи, се запази и не е така засегната от болестта както в Северна България. През 2023 г. дружинките реализираха доста добър отстрел. Тази година се наблюдава добър прираст на популацията на дивата свиня. Очакваме силен сезон.

Антитела срещу АЧС

Дивата свиня на територията на нашето стопанство по-рано изгради антитела. Вероятно затова скоро не се е стигало до летални случаи, но в отстреляни животни беше установено наличието на антитела. Тези животни са изградили имунитет и вероятно това е свързано с факта, че обитават територии на по-висока надморска височина с по-ниски температури. Вероятно това е причината, смъртността да е по-ниска в планинските райони в сравнение с полето."

Във връзка с Африканската чума по свинете е задължително спазването на мерките за биосигурност, категоричен беше инж. Румен Евтимов и допълни: „След отстрел дивата свиня трябва да се обработи на точно определени места, които впоследствие се дезинфекцират. Отпадъците от отстрела се загробват в специални ями за странични животински продукти. Такива ями са изградени от всяка ловна дружина. Мястото се обезпаразитява. От всяка отстреляна свиня задължително се взимат проби."

Алпийски козирог, внос от Германия

През пролетта в стопанството е разселен Алпийски козирог, внос от Германия – вид, който някога е имало в България, но впоследствие за дълго време не е откриван в страната. „Засега аклиматизацията е успешна, имат си и малки, които се чувстват добре. Има данни за това, че в България някога са съществували алпийски козирози, но впоследствие са изчезнали. Те обитават надморска височина над 1500 м. Наблюдаваме тяхната аклиматизация и впоследствие може да внесем още екземпляри", обясни специалистът.

„В момента провеждаме инструктажи с цел предотвратяване на пожари. Забранено е паленето на огън, където и да било на открито, с изключение на специално определените за това места. Забранено е използването на пиротехнически изделия като пиратки за възпроизвеждане на шум с цел подгонване на дивеча. По време на излети ловците трябва да стрелят единствено по ясно видима цел, а не само по шум. По време на всеки ловен излет се осигурява присъствието на проверяващи, за да не се допуснат инциденти и бракониерски изяви. Ловците са дисциплинирани, познават мерките за безопасност и ги спазват. Никой не е застрахован от инциденти, а те се случват най-често по човешка непредпазливост. Имаме готовност за проверка на място. Всеки ден денонощно правим превантивни обиколки за охрана на дивеча. Когато няма превенция, се увеличават и нерегламентираните набези", каза инж. Румен Евтимов.

Пълен график за лов

Държавно ловно стопанство „Тервел" е притежател на 2 национални рекорда за отстрел на сръндак и на елен лопатар – съответно през 2016 г. и 2020 г. „През настоящия ловен сезон графикът ни за лов е пълен. Ще имаме ловци предимно от Германия и САЩ. Интересуват се от лов на благородни елени, елени лопатари и муфлони", каза за „Български фермер" инж. Георги Ботев, директор на ДЛС „Тервел", Североизточно държавно предприятие. Той допълни, че след преминаването на болестта АЧС преди няколко години, на територията на ДЛС „Тервел" скоро не са регистрирани нови случаи.

В момента служители на ДЛС „Тервел" подготвят почвата за залесяване на 140 дка с цер, който е местен вид, показал устойчивост на топлина. Площта е била залесена с изсъхнал ясен, а сега дърветата са отсечени и предстои последващо залесяване до края на лятото.

Ловът поскъпва за новите

Министерски съвет увеличи таксите за придобиване право на лов. Таксата за полагане на теоретичен изпит се повиши от 35 лв. на 60 лв. Явяването на практически изпит ще струва 35 лв. вместо досегашните 25 лв.

Таксата за придобиване на право на собственост върху паднали дивечови рога се увеличава от 1,50 лв./кг на 5 лв./кг, а от елен лопатар става 4 лв./кг в сравнение с 1 лв./кг досега.

За издаване на удостоверения за придобито право на подборно ловуване и на техни дубликати ще се събира такса в размер на 5 лв.

Промените в Тарифата за таксите, които се събират по Закона за лова и опазване на дивеча, са обнародвани в „Държавен вестник" и влизат в сила на 1 октомври 2024 г.

Около 15 000 броя са запасите от дива свиня на територията на ЮЦДП, която обхваща Кърджали, Пловдив, Смолян и Пазарджик.
Около 15 000 броя са запасите от дива свиня на територията на ЮЦДП, която обхваща Кърджали, Пловдив, Смолян и Пазарджик.