Дефицитът на почвена влага остава лимитиращ фактор за развитието на късните земеделски култури
Дукена Жолева,
агрометеоролог при НИМХ
След екстремно високите температури през миналата седмица, достигнали на места до и над 40°С (Монтана, Кнежа, Ловеч, Свищов, Русе, Сандански), през следващия период се прогнозира понижение на температурите и постепенна промяна в агрометеорологичните условия. Краткотрайни, локални, валежи се очакват предимно в югозападните райони, но на фона на задълбочилата се суша те ще бъдат без съществено стопанско значение. До средата на третото десетдневие на август дефицитът на почвена влага в цялата страна остава лимитиращ фактор за развитието на късните земеделски култури.
Голяма част от късните пролетни култури ще приключат развитието си много по-рано от обичайните за страната срокове. При среднокъсните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрялост, а при късните хибриди – млечна зрелост. При слънчогледа ще преобладава техническа зрялост. На места в югоизточните райони жътвата на преждевременно узрелите посеви със слънчоглед започна в началото на август с необичайно ниски добиви. Сушата и продължителните периоди с екстремно високи температури са причина за недобре гарнираните малки слънчогледови пити, за изсъхналите посеви с царевица преди да приключат репродуктивния си стадий в част от Дунавската равнина и в южните райони, за преждевременния листопад при дървесните видове.
И през следващия период поливането остава приоритетно при вторите култури (корнишони, тиквички) и късните хибриди царевица.
Внимание! Ще се създават условия за увеличение популацията на акарите и листните въшки при зеленчукови култури и овошките. При необходимост растителнозащитните пръскания трябва да се правят през хладните часове от деня.
Коментари