През летните месеци насекомите изобилстват в околната среда – в равнинната растителност (треви, ливади, градини), по планини и чукари, и въобще навсякъде. Те нерядко се превръщат в лакомства за котките, които ги ловят успешно. Мъркащите се наслаждават да преследват този тип плячка, защото е толкова подвижна, че ги кара да впрегнат в действие така или иначе изострените си слух и зрение. Много видове насекоми са безвредни за котките, но има и такива, които могат да бъдат отровни (както сами по себе си, така и конкретно за котешкия организъм), и да им причинят здравословен проблем. Дори неотровните буболечки причиняват повръщане и стомашно-чревно неразположение, ако бъдат консумирани в големи количества. В много случаи репелентите, които служат за борба с насекомите също са вредни за четириногите любимци.
Важно за собствениците на котки е да отделят време да се информират за рисковете, свързани с различните видове насекоми. Другата им отговорност е по надзора какви и колко насекоми, попадат в устата на питомеца – различаването им е от ключово значение за справяне с влиянието, което може да окажат върху котешкия организъм. Ето информация, за това кои насекоми са безопасни за поглъщане от ловуващите четириноги, и кои са вредни за здравето или дори токсични:
1. Оси, пчели и други жилещи с криле
Летящите, бръмчащи насекоми са много примамливи за котките, но ужилванията им са болезнени. Както при хората, възможно е четириногото да получи алергична реакция към ужилването или дори анафилаксия в редки случаи. По-вероятно е котката да оближе мястото, където е била ужилена, и да раздразни допълнително областта. Ветеринарният лекар може да ви посъветва да дадете дифенхидрамин, вид антихистамин за лечение на алергии. Ако котката ви получи подуване, повръщане, проблеми с дишането или силна реакция на ужилването, най-добре е незабавно да отидете на ветеринар.
2. Пеперуди
Повечето молци и пеперуди не представляват риск, което е хубаво, защото котките обожават да преследват такива летящи и причудливи насекоми. Някои гъсеници обаче могат да бъдат опасни, като тази година има сведения за нашествие на отровни представители в цялата страна. Това е боровата процесионка, която е вредител по иглолистните видове и е токсична за бозайниците. Докладвано е за случаи на пострадали от нея деца и любимци в Кюстендил, Благоевград и Стара Загора, като се установява, че ако тази гъсеница бъде настъпена, отделя два алергена и образува токсична реакция.
Градинският тигров молец също може да бъде отровен, ако бъде погълнат, но освен, че се знае малко за токсичните му ефекти върху любимците, то той не е разпространен у нас – среща се в Америка и предимно в Северна Европа.
Ако използвате репелент за молците, които се появяват при дрехите в гардеробите, най-добре това да бъдат кедрови продукти, защото ако поставяте нафталин, може котката да се натрови от него. В този случай веднага трябва да търсите спешна помощ, като признаците на токсичност включват повръщане, летаргия, слабост, проблеми с дишането, треперене и гърчове.
3. Паяци
Повечето, особено малките домашни, са безвредни. Само отровните за хората паякообразни видове, са такива и за котките. Те могат да причинят по-големи щети на котите, отколкото на хората, тъй като хапят с едно и също количество отрова, но поради разликата в телесната маса отровата се разпределя в различна концентрация в организма. В случай, че отровен паяк ухапе котката ви, тя би получила повръщане, диария, парализа, загуба на равновесие и мускулни тремори. Интересното тук е, че ако котката погълне паяк, е малко вероятно отровата да представлява проблем, тъй като стомашните киселини обикновено неутрализират отровата.
4. Стоножки
Малките домашни стоножки обикновено са безвредни за котките и дори вероятно ще сте радостни да научите, че те избавят дома ви от тези пълзящи гадинки. Наричани още сколопендри, някои по-големи екземпляри от тези многоножки могат да убият гущер, но за щастие у нас няма регистрирани случаи на пострадали хора или любимци от този вид, срещащ се предимно по Черноморието. При хората, както и при котките (при техните размери по-вероятно), може да бъде изпитана локална реакция, кожни раздразнения и подуване. Опасно е, ако са придружени от треска и омаломощаване.
5. Скорпиони
По-вероятно е котката ви да срещне скорпион отколкото отровна стоножка у нас. На места се забелязват малки скорпиончета, особено в скалистите южни местности и планински райони. Това са карпатският и италианският скорпион, които поради малките си размери отделят и малко количество отрова. Вероятно то не е животозастрашаващо при ужилване на човек, но отново телесната маса е от значение, щом става дума за отрова. При сблъсък на котката със скорпион, който води до ужилване, най-вероятно тя ще изпита болка, ще има видима локална реакция, а при по-сериоен случай ще забележите и повръщане, затруднено дишане или друго необичайно поведение. Бъдете особено внимателни, ако живеете в район, където се забелязват такива екземпляри. Ако смятате, че котката ви е била ужилена от скорпион, най-добре отидете при ветеринарния лекар.
6. Мравки
Повечето са безвредни за котките, например черните обикновени или по-големи представители на вида. Техните ухапвания няма как да причинят вреда на котката. Огнените мравки, които са силно инванзивен вид и се докладва наличието им все по-близо до страната, от друга страна, могат да бъдат опасни за котките, като причиняват болезнено, алергично или понякога дори отровно ощипване. Имайте предвид, че химическите препарати и отрови за унищожаване на мравки могат да представляват значителен риск за здравето на котките. Не забравяйте да използвате продукти, безопасни за любопитните четириноги у дома.
7. Бръмбари
Насекомите с твърдо тяло като хлебарки, бръмбари, щурци и скакалци обикновено не са токсични за котките. Въпреки това поглъщането на екзоскелетите им може да причини дразнене на устната кухина и стомашно-чревно разстройство. Хлебарките могат да пренасят паразити, които могат да засегнат котките. Това е още по-важна причина любимецът ви да се подлага на профилактично вътрешно обезпаразитяване.
8. Кърлежи и бълхи
Най-често срещаните вредители при домашните любимци, причиняващи сърбеж и усложнения, като заразяване с патогени и инфектиране с тения, например. Приложението на продукти за контрол на бълхите и кърлежите по четириногите са важни, за да се избегнат тези проблеми. Ако котката ви често пребивава на открито, най-вече в близост до селскостопански животни и около пасищата им, то задължително трябва да имате превантивни средства срещу кърлежи.

Коментари